Vuoden luontokuvat esillä Vapriikissa 7.2.–6.4.
4.2.2025 07:50:22 EET | Vapriikki | Tiedote
Vuoden luontokuvakilpailun sarjavoittajat sekä muut palkitut kuvat ovat esillä Vapriikissa 7.2. alkaen. 44. kerran järjestetyn Vuoden Luontokuva -kilpailun voittokuva on Timo Myllärin huikea lintukuva ”Ruuhka”, ainutlaatuinen ja iskevä napakymppilaukaus lentävästä suokukkoparvesta. Vuoden Luontokuva -kilpailun tavoitteena on nostaa valokeilaan suomalainen luonto ja vuoden parhaat valokuvat suomalaisesta luonnosta – sen kaikessa kauneudessaan ja monimuotoisuudessaan. Ensimmäisenä avoinnaolopäivänä eläkeläiset pääsevät tutustumaan uuteen näyttelyyn vain kahdella eurolla.

Vuoden Luontokuvaksi valittiin Timo Myllärin huikea lintukuva ”Ruuhka”. ”Ainutlaatuinen ja iskevä napakymppilaukaus lentävästä suokukkoparvesta”, kommentoi Vuoden Luontokuva -kilpailun tuomaristo voittokuvaa. Tuomariston mukaan kuvassa on hengästyttävää vauhtia, vaikka liike sinänsä onkin teknisesti pysäytetty. ”Kuvan koko pinta-ala pursuaa kevään kiihkoa, joka leviää ja jatkuu vielä kuvan ulkopuolelle”, tuomaristo suitsuttaa ja jatkaa analyysiä: ”Kuva vangitsi heti, kun sen näki. Sekunnin murto-osassa on tallennettu dokumentti myös parviälystä, jossa jokainen lintu seuraa vierustoveriaan ja reagoi salamannopeasti sen liikkeisiin”.
Vuoden Luontokuvasta, kilpailun sarjavoittajista sekä muista kilpailussa palkituista kuvista muodostuu Vuoden Luontokuvat 2024 -näyttelykokonaisuus, joka kiertää seuraavan vuoden ajan ympäri Suomea ja saapuu nyt Vapriikkiin. Näyttely on esillä 7.2.-6.4.2025.
Perjantaina 7.2. Vapriikissa vietetään senioriperjantaita, jolloin eläkeläisten pääsymaksu museoon on vain 2€. Intendentti Tomi Kumpulainen vetää opastetun kierroksen perjantaina klo 11 ja 13 Tampereen luonnontieteelliseen museoon sekä Vuoden luontokuvat -näyttelyyn.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Intendentti Tomi Kumpulainen, puh. 040 8016614
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Vapriikissa viihtyvät kaikenikäiset museovieraat. Voit tutustua kerralla yli kymmeneen näyttelyyn. Historiaa, luonnontieteitä ja tekniikkaa. Vapriikki kuuluu Tampereen historiallisiin museoihin, joita ovat myös Museo Milavida ja Amurin museokortteli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vapriikki
Luonto- ja kulttuuriympäristötalkoot Rapolan linnavuorella Valkeakoskella 12.9.27.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Rapolan linnavuoren hoitotalkoissa lauantaina 12.9. tutustutaan alueen monimuotoiseen kulttuurimaisemaan ja luontoon. Yhdessä asiantuntijoiden kanssa tartutaan Rapolan muinaisjäännöksen konkreettiseen hoitotyöhön. Talkoiden yhteydessä kuullaan alueen taiteesta. Tapahtuma on maksuton ja avoin kaikille, mutta vaatii ennakkoilmoittautumisen 4.9. mennessä.
Nauti loppukesän tunnelmasta Amurin museokorttelissa24.8.2026 10:18:18 EEST | Tiedote
Joko olet tänä kesänä vieraillut Amurin museokorttelissa? Museon kesäkausi jatkuu sunnuntaihin 6.9.2026 saakka, ja loppukesän ohjelmassa on tarjolla vielä runsaasti opastuksia ja tapahtumia. Viimeiset viikot tarjoavat hyvän tilaisuuden vierailla museokorttelissa ja kokea menneen maailman tunnelmaa.
Vapriikin syksyn luentosarjan aiheena jalkapallon MM-kisat ja lajin historia19.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Jalkapallo on paljon muutakin kuin 22 pelaajaa, pallo ja 90 minuuttia. Vapriikin luentosarjassa sukelletaan keskiviikkoisin 26.8.–23.9. jalkapallon MM-kisojen historiaan ja ilmiöihin – politiikasta ja mediasta naisten jalkapallon kehitykseen ja erotuomarien näkökulmaan.
Aleksander Barkov ja MM-kultapokaali vierailevat Vapriikissa5.8.2026 12:50:08 EEST | Tiedote
Suomen jääkiekkomaajoukkueen kapteeni Aleksander Barkov vierailee Tampereella Suomen Jääkiekkomuseossa Vapriikissa keskiviikkona 12.8. klo 15. Tilaisuudessa yleisöllä on ainutlaatuinen mahdollisuus tavata tuore maailmanmestari sekä nähdä vuoden 2026 jääkiekon MM-kultapokaali lähietäisyydeltä.
Suomen pelimuseo suljettu uudistuksen vuoksi – avautuu uudistettuna lokakuussa4.8.2026 13:07:00 EEST | Tiedote
Suomen pelimuseo Vapriikissa on tällä hetkellä suljettu laajan näyttelyuudistuksen vuoksi. Uudistettu museo avautuu yleisölle 10.10. entistä laajempana, saavutettavampana ja elämyksellisempänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme