Sosiaalinen media nielaisee käyttäjänsä: tutkimuksen mukaan identiteettikuplat pahentavat verkkoaddiktiota
Internetin ja sosiaalisen median yleistyneellä käytöllä on sekä positiivisia että negatiivisia vaikutuksia hyvinvointiin. Tampereen yliopiston Emerging Technologies Lab tutki sosiaalisen median identiteettikuplien yhteyttä Internet-addiktioon. Uusi tutkimus osoittaa, että identiteettikuplat altistavat Internetin liikakäytölle, mikä voi johtaa addiktioon.

Tampereen yliopiston Emerging Technologies Labin tuore tutkimus tarkastelee, miten sosiaalisen median identiteettikuplat vaikuttavat addiktiiviseen Internetin käyttöön.
Tutkimus tarjoaa vahvaa näyttöä siitä, että identiteettipohjainen Internetin käyttö altistaa internetin liikakäytölle, joka voi kehittyä addiktioksi. Ilmiö oli johdonmukainen eri Euroopan maissa.
– Internetin ja sosiaalisen median alustat kokoavat yhteen samankaltaisia ihmisiä, mikä mahdollistaa identiteettien ympärille rakentuvien kuplien muodostumisen. Ilmiö toistuu myös kulttuurisesti erilaisissa maissa. Tulokset antavat tukea sille, että kuplautuminen on universaali ilmiö, joka voi johtaa psykologiseen ja tunneperäiseen riippuvuuteen omista verkkoyhteisöistä, sanoo yliopistotutkija Iina Savolainen Tampereen yliopistosta.
Tutkimus korostaa Internet-addiktiota hyvinvoinnin ongelmana. Se on yhteydessä esimerkiksi psyykkiseen kuormitukseen ja muihin subjektiivisen hyvinvoinnin ongelmiin. Tutkimus osoittaa, että Internetin identiteettikuplat vahvistavat addiktiota erityisesti henkilöillä, joilla on psyykkistä kuormitusta.
Psyykkinen hyvinvointi on addiktiolta suojaava tekijä. Onnelliset ihmiset ovat tutkimuksen mukaan vähemmän alttiita riippuvuuskäyttäytymiselle, vaikka he toimisivat somen identiteettikuplissa.
Tutkimus koostuu kahdesta erillisestä tutkimuksesta, joista ensimmäinen tarkasteli ilmiötä kuudessa Euroopan maassa (Suomi, Ranska, Saksa, Irlanti, Italia ja Puola) vuonna 2022 ja toinen kolmen vuoden pitkittäisseurannalla Suomessa vuosina 2021–2023.
Tutkimus
Savolainen, I., Brailovskaia, J., Sirola, A., Celuch, M., & Oksanen, A. (2025). Just A Few More Minutes: Longitudinal and Cross-National Perspectives on the Role of Online Identity Bubbles in Addictive Internet Use. Computers in Human Behavior.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yliopistotutkija Iina Savolainen
iina.savolainen@tuni.fi
050 437 7111
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Tampereen yliopistosta valmistuu yli 4 400 tutkinto-opiskelijaa11.12.2025 11:10:00 EET | Tiedote
Tampereen yliopistosta valmistuu tänä vuonna reilusti yli 4000 tutkinto-opiskelijaa. Määrä kasvoi viime vuoteen nähden noin kahdellasadalla. 51 prosenttia valmistuneista suoritti ylemmän korkeakoulututkinnon, eli arkkitehdin, diplomi-insinöörin, lääketieteen lisensiaatin tai maisterin tutkinnon.
Tutkijat seurasivat vuoden yläkoulun valmistavaa opetusta: Vasta maahan muuttaneiden kielitaito kehittyy odotusten mukaisesti, mutta tavoite on liian matala11.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Tutkimus selvitti ensimmäistä kertaa laajasti valmistavaa opetusta suomalaisissa yläkouluissa. Vuoden seuranta paljastaa, että useimmat oppilaat saavuttavat vuoden aikana valmistavalle opetukselle asetetut tavoitteet: lähes yhdeksän kymmenestä ylitti luetun ymmärtämisen tavoitetason, kuullun ymmärtämisessä tavoitetason ylitti neljä viidestä. Kirjoittaminen kehittyi muita taitoja hitaammin. Tavoitetaso ei kuitenkaan välttämättä riitä yläkoulussa pärjäämiseen.
Perla teko -palkinto väkivaltaa koskevalle tutkimukselle, koulutukselle ja vaikuttamistyölle10.12.2025 13:09:13 EET | Tiedote
Lapsuuden, nuoruuden ja perheen tutkimuskeskus (Perla) myönsi vuosittaisen Perla teko -palkinnon vaikuttavasta työstä lapsuuden, nuoruuden ja perheen alueella. Vuonna 2025 palkinnon teemana oli ajankohtainen ilmiö tai teema. Palkinto myönnettiin Tampereen yliopiston sosiaalipolitiikan professori Marita Hussolle väkivaltaa koskevasta tutkimuksesta, koulutuksesta ja vaikuttamistyöstä.
Teollisen myynnin hanke juhlistaa yritysyhteistyötä – koulutus jo hyvässä vauhdissa10.12.2025 12:26:39 EET | Tiedote
Tampereen yliopisto alkoi tänä vuonna kouluttaa diplomi-insinöörejä myyntiosaajiksi. Investointituotteiden ja teknologiapalveluiden koulutus- ja tutkimuskokonaisuus käynnistyi työelämäprofessuurilla.
Tekoälyagentit ratkomaan talotekniikan tuottavuuden haasteita9.12.2025 11:13:11 EET | Tiedote
Business Finland on myöntänyt Co-Innovation rahoituksen projektille, jonka tavoitteena on ratkaista talotekniikka-alan tuottavuusongelmia ja kasvattaa konsortion yritysten kansainvälistä liiketoimintaa. Projektin kokonaisbudjetti on 20 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme