Miten uusi laki muuttaa silpomisen vastaista työtä? Silpomisen vastaisen päivän keskustelutilaisuus 6.2.2025
4.2.2025 10:40:34 EET | Naisjärjestöjen Keskusliitto ry | Kutsu
Vielä ehdit ilmoittautua mukaan silpomisen vastaisen päivän keskustelutilaisuuteen!

Eduskunta vahvisti tyttöjen ja naisten sukuelinten silpomista koskevat lainsäädäntöuudistukset joulukuussa 2024. Lakimuutokset selkeyttävät tyttöjen ja naisten sukuelinten silpomisen kriminalisointia sekä parantavat uhrien asemaa. Työ silpomisen ehkäisemiseksi ei kuitenkaan saa jäädä tähän!
Naisjärjestöjen keskusliitto ja African Care ry järjestävät Kansalaisinfossa keskustelutilaisuuden torstaina 6.2. eli kansainvälisenä tyttöjen sukuelinten silpomisen vastaisena päivänä. Tilaisuudessa pohditaan keinoja silpomisen lopettamiseksi ja keskustellaan uuden lainsäädännön mukanaan tuomista muutoksista.
Tilaisuuden alustavat African Caren toiminnanjohtaja, MH.S.c/kätilö Batulo Essak ja sairaanhoitaja/kätilö Karoliina Himanen Paperittomien kotoutujien tiimistä.
Asiantuntijapuheenvuorojen jälkeen silpomisen vastaisesta työstä keskustelevat kansanedustajat
Elisa Gebhard (sdp)
Kike Elomaa (ps)
Saara Hyrkkö (vihr)
Saara-Sofia Sirén (kok).
✔️ Ilmoittaudu mukaan huomiseen mennessä. Paikkoja on rajoitetusti.
Missä: Kansalaisinfo, Pikkuparlamentti
Milloin: 6.2.2025 klo 17-19
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Salla KajanmaaViestinnän asiantuntijaNaisjärjestöjen Keskusliitto
Puh:0105829664salla.kajanmaa@naisjarjestot.fiNaisjärjestöjen Keskusliitto
Naisjärjestöjen Keskusliitto – Kvinnoorganisationernas Centralförbund ry (NJKL) on vuonna 1911 perustettu feministinen nais- ja tasa-arvojärjestöjen kattojärjestö, joka edistää ihmisoikeuksia, sukupuolten tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta.
Olemme poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton, rohkea kannan ottaja, joka tuo jäsenjärjestöjen äänet yhteen ja jonka toiminta ja päätöksenteko on avointa, osallistavaa ja heijastaa jäsenistön moninaisuutta.
Vaikuttamistyömme pohjautuu aina luotettavaan, tutkittuun tietoon ja ihmisoikeussopimusten velvoitteiden edistämiseen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naisjärjestöjen Keskusliitto ry
Naistenpäivän marssin osallistujamäärä kaksinkertaistui viime vuodesta - jopa 20 000 ihmistä marssi Helsingin halki vaatien konkreettisia toimia tasa-arvon ja naisten ja tyttöjen oikeuksien edistämiseksi8.3.2026 18:31:07 EET | Tiedote
Poliisin arvion mukaan jopa 20 000 ihmistä osallistui sunnuntaina 8.3. Helsingissä järjestettyyn Naistenpäivän marssiin. UN Women Suomi, Naisasialiitto Unioni ja Naisjärjestöjen Keskusliitto järjestivät marssin sukupuolten tasa-arvon sekä kaikkien naisten, tyttöjen ja vähemmistöjen ihmisoikeuksien puolustamiseksi. Mukana marssilla oli yli 80 muuta kansalaisjärjestöä ja ammattiliittoa.
Naistenpäivän marssi 2026 – marssimme kaikkien naisten, tyttöjen ja vähemmistöjen ihmisoikeuksien ja tasa-arvon puolesta3.3.2026 17:47:53 EET | Tiedote
Naistenpäivän marssi järjestetään Helsingissä sunnuntaina 8.3.2026, kansainvälisenä naistenpäivänä. Pääministeri Petteri Orpo osallistuu tilaisuuteen Kansalaistorilla, missä pääministerille esitellään vetoomus, joka vaatii konkreettisia tekoja naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamiseksi. Vetoomuksen pääministerille esittelevät vuonna 2024 raiskatun ja murhatun valkeakoskelaisen Vendin perheenjäsenet sekä Oikeutta Vendille -liikkeen perustajat, Vilma Salminen ja Saara Salminen.
Naiset ovat nyt orjia Afganistanissa – sukupuoliapartheidiin on puututtava27.2.2026 12:32:10 EET | Tiedote
Afganistanin Taleban-hallinnon uusi säädös syventää naisten ja tyttöjen järjestelmällistä sortoa ja laillistaa väkivallan. Kansainvälisen yhteisön on tunnustettava tilanne sukupuoliapartheidina ja ryhdyttävä välittömiin toimiin.
Eduskunta ei ole työelämässä poikkeus – häirintään pitää puuttua16.1.2026 11:44:57 EET | Tiedote
Epäasiallista käyttäytymistä ja seksuaalihäirintää tapahtuu työelämässä edelleen valitettavan laajasti. Pahimmillaan häirintä tulee johtavalta tasolta, eli sieltä, missä olisi valta ja vastuu siihen puuttua. Näin on myös nyt esiin nousseessa eduskuntaa koskevassa häirintäkeskustelussa.
Vuosikokouksen julkilausuma: Pakottava kontrolli pitää kriminalisoida13.11.2025 18:41:01 EET | Tiedote
Pakottava kontrolli tarkoittaa pitkään jatkuvaa äärimmäistä henkistä väkivaltaa, jossa ihminen pakottaa toisen määräysvaltaansa. Nykyinen rikoslaki ei huomioi henkistä väkivaltaa jatkuvina tekoina, saati pitkään jatkuvan kontrollin kasautuvia vaikutuksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme