Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Luontoarvomarkkinat tarjoavat mahdollisuuksia maanomistajille

Jaa

Maanomistajalla on merkittävin rooli luonnonarvojen tuottajana. Luontoarvokaupan kautta maanomistajan mahdollisuudet kiinteistön lisäarvon tuottamiselle kasvavat, ja luontotekojen toteuttamisesta tulee myös taloudellisesti kannattavaa.

MTK Mediapankki

Luontoarvokauppa edesauttaa ekologisen kestävyyden lisäksi sosiaalisen ja taloudellisen kestävyyden huomioon ottamista entistä laajemmin metsäluonnon maankäytössä. Yksityissektorilta tuleva markkinaraha toimii kannustimena ja voi olla ratkaiseva tekijä maanomistajalle maankäyttöratkaisuissa. Luontoarvojen ostaja on aktiivinen osa ratkaisua ja toimii luontotekojen mahdollistajana.

Luonnonarvokauppa ei rajoittuisi pelkästään metsäluonnon kohteisiin. Luonnonarvoja voitaisi lisätä, hoitaa ja säilyttää markkinarahoituksella mm. puuttomilla soilla, joutomailla, kaupunkiympäristöissä, käytöstä poistetuilla pelloilla, perinnebiotoopeilla sekä vesistöissä. 

Luontoarvojen kauppapaikka

Luontoarvot.fi-palvelu toimittaa erittäin tärkeää osaa luontoarvomarkkinoiden kehittämisessä, sillä se tulee toimimaan kohtaamispaikkana luonnonarvojen ostajien ja myyjien välillä sekä tietopankkina luontoarvokauppaan liittyvissä teemoissa. Myyjien ja ostajien kohtaaminen on ensiaskel ja välttämätön edellytys markkinoiden syntymiselle. Palvelua kehitetään parhaillaan aktiivisesti eteenpäin tavoitteena monipuolinen palvelualusta, joka edesauttaa luonnonarvojen säilyttämistä.

Maankäytön yhteensovittaminen Lapissa

Lapissa toteutettiin MTK:n Luontoarvomarkkinoilta lisäarvoa Lappiin-hanke, jossa tutkittiin minkälaisia mahdollisuuksia luontoarvomarkkinat loisivat Lapin alueen yksityismaille. Hanke tuotti tiiviin oppaan luontoarvomarkkinoista ja luontoarvokaupan sopimusmallista.

"Hankkeen aikana onnistuttiin lisäämään maanomistajien, metsäalan toimijoiden sekä muiden kohderyhmien keskuudessa tietoisuutta luontoarvokaupan mahdollisuuksista. Maanomistaja pystyy tunnistamaan innovatiivisia ansaintakeinoja, pohtimaan näiden sopivuutta omien arvojen ja tavoitteiden mukaisiin päätöksiin. Tämä tulee kannustamaan maanomistajia tarjoamaan luontoarvokohteita monimuotoisuuden turvaamiseen siinä missä taloudellisten tavoitteiden saavuttamiseenkin", kertoo hankkeen projektipäällikkö Ia-Mari Rantamäki.

Hanke oli vuoden mittainen, päättyen 31.1.2025 ja hanke rahoitettiin EU:n maaseuturahoituksesta Lapin ELY-keskuksen kautta.  

Lisätietoja luontoarvomarkkinoiden kehittämisestä antaa

Digitaalisten markkinoiden asiantuntija Janne Tyynismaa

Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry 

puh. 0503428193

janne.tyynismaa@mtk.fi 

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Komission CAP-esitys jäämässä rahoitukseltaan pahasti vajaaksi16.7.2025 18:43:30 EEST | Tiedote

EU-komission toistaiseksi antamat tiedot ohjelmakauden 2028-2034 maatalouspolitiikasta ja etenkin sen rahoituksesta saavat MTK:lta täyden tyrmäyksen. Komissio on aikeissa maksattaa muuttuneen maailman kasvaneet menotarpeet viljelijöillä. Leikkausten sijaan maatalouspolitiikka ja suomalaisten ruokaturva vaativat toteutuakseen lisärahoitusta, totesi MTK:n johtokunta ylimääräisessä kokouksessaan keskiviikkoiltana.

MTK:n ja SLC:n Kasvukausikysely: Sääolojen vaihtelun vuoksi satonäkymät keskivertoa heikommat – tilojen tulevaisuus huolettaa viljelijöitä7.7.2025 13:57:41 EEST | Tiedote

Sääolosuhteet vaihtelivat merkittävästi eri alueiden välillä, mutta alkukesän sateet heikensivät satonäkymiä lähes koko maassa. Yli puolet vastaajista arvioi satonäkymien olevan hieman tavanomaista heikommat. Lisäksi taloudellinen epävarmuus sekä huoli maatalouden kannattavuudesta varjostavat viljelijöiden tulevaisuudennäkymiä. Erityisesti pienillä tiloilla lopettamista harkitaan yhä useammin.

Komission tiukkaa ilmastotavoitetta ei voida saavuttaa maankäyttösektorilla2.7.2025 14:59:35 EEST | Tiedote

EU-komissio julkaisi tänään tavoitteensa vähentää unionin alueen kasvihuonekaasupäästöjä 90 prosentilla vuoteen 2040 mennessä. Tavoite on kunnianhimoinen ja linjassa pitkän aikavälin ilmastotavoitteiden kanssa. Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK pitää ilmastotyötä välttämättömänä, mutta korostaa, ettei tiukkaa yleistavoitetta voida saavuttaa nykyisillä, epärealistisilla odotuksilla maankäyttösektoriin liittyen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye