Isät käyttivät jo yli viidenneksen vanhempainrahapäivistä vuonna 2024
5.2.2025 01:01:00 EET | Kela/FPA | Tiedote
Miehille korvattujen vanhempainrahapäivien osuus kasvoi viime vuonna 5,3 prosenttiyksikköä edellisvuoteen verrattuna.

Isien kotiin jääminen lasten kanssa on kasvanut selvästi viimeisten parin vuoden aikana. Kun vuonna 2022 isät käyttivät reilun 12 prosenttia perhevapaista, vuonna 2024 vastaava luku oli lähes 21 prosenttia. Isien käyttämän osuuden kasvu on ollut 2022-2024 nopeampaa kuin niitä edeltävinä vuosina.
– On hyvin mahdollista, että elokuussa 2022 voimaan tullut perhevapaauudistus on saanut isät käyttämään vapaita aikaisempaa runsaammin. Monet isät ovat käyttäneet heille uudistuksen myötä tulleen pidemmän vapaajakson ja tämä näkyy isien käyttämien päivien osuuden kasvuna, tutkimuspäällikkö Anneli Miettinen kommentoi muutosta.
Perhevapaauudistus mahdollistaa molemmille vanhemmille enemmän kotonaoloaikaa pienen lapsen kanssa, mutta vanhemmat voivat osin itse päättää, miten jakavat vapaat. Kummallakin vanhemmalla on oikeus 160 päivärahapäivään, joista toiselle voi siirtää enintään 63 päivää. Kumpikin vanhempi voi siirtää vapaiden käyttöä siihen saakka, kunnes lapsi täyttää kaksi vuotta.
Vuonna 2024 vanhempainpäivärahoja sai 142 974 henkilöä, mikä on neljä prosenttia enemmän kuin edellisvuonna. Saajista miehiä oli reilut 65 000.
Kela maksoi perhe-etuuksia viime vuonna yhteensä 3,03 miljardia euroa. Tästä vanhempainpäivärahojen osuus oli 1,15 miljardia euroa, mikä on reilut 16 prosenttia enemmän kuin edellisvuonna.
Anneli Miettinen arvioi, että menojen nousua selittää se, että isille korvattujen vanhempainpäivärahapäivien määrä ja osuus ovat nousseet. Miesten saama vanhempainpäiväraha oli vuonna 2024 keskimäärin 100 euroa päivässä, kun naisilla se oli 78 euroa. Eroa selittää se, että vanhempainpäiväraha on ansiosidonnainen etuus ja miesten ansiotulot ovat keskimäärin hieman korkeammat kuin naisilla.
Alueiden väliset erot isien perhevapaiden käytössä ovat kaventuneet
Alueellisesti erot isien perhevapaiden käytössä eivät ole suuria. Tilastoissa Ahvenanmaa erottuu Manner-Suomesta siten, että siellä isät käyttivät vuonna 2024 jo yli neljänneksen kaikista korvatuista päivistä.
– Alueiden väliset erot ovat vähitellen kaventuneet Ahvenanmaata lukuun ottamatta. Ehkä tämä kertoo siitä, että isien perhevapaiden käytöstä on tullut yhä tavanomaisempaa ja väestöryhmien väliset erot ovat pienentyneet, Miettinen sanoo.
Lisätietoa
Vanhempainpäivärahojen saajat ja maksetut etuudet (Tilastotietokanta Kelasto)
Yhteyshenkilöt
Anneli MiettinentutkimuspäällikköKela
Puh:020 634 4129anneli.miettinen@kela.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKuvat
Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Folkpensionsindexet medför en höjning på 2,3 procent för en del av FPA:s förmåner – många förmåner förblir på samma nivå som under 202614.10.2026 13:26:11 EEST | Pressmeddelande
FPA har fastställt poängtalet för folkpensionsindex från och med 1.1.2027. Indexjusteringen på 2,3 procent som görs vid årsskiftet gäller endast en del av förmånerna.
Kansaneläkeindeksi tuo 2,3 prosentin korotuksen osaan Kelan etuuksista – moni etuus pysyy vuoden 2026 tasolla14.10.2026 13:26:11 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Kela on vahvistanut kansaneläkeindeksin pisteluvun 1.1.2027 alkaen. 2,3 prosentin suuruinen indeksitarkistus tehdään vuodenvaihteessa vain osaan etuuksista.
Upcoming index adjustment of 2.3 per cent only applies to some Kela benefits – many benefits will stay at the 2026 level14.10.2026 13:26:11 EEST | Press release
Kela has confirmed the value of the National Pensions Index as of 1 January 2027. An index adjustment of 2.3 per cent will be made as of the beginning of 2026, but only to some benefits.
Utdelningen av moderskapsförpackningen börjar – nu ingår fler produkter än tidigare14.10.2026 08:04:08 EEST | Pressmeddelande
Den senaste moderskapsförpackningen innehåller fler produkter än tidigare, eftersom värdet på moderskapsunderstödet höjdes i år. FPA har börjat dela ut moderskapsförpackningen till kunderna.
Äitiyspakkauksen jakelu alkaa – mukana aiempaa enemmän tuotteita14.10.2026 08:04:08 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Nyt julkaistu äitiyspakkaus sisältää aiempaa enemmän tuotteita, sillä äitiysavustuksen arvo suureni tänä vuonna. Kela on alkanut jaella pakkausta asiakkaille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
