Tammikuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian lämpimin
Copernicus-ilmastopalvelun mukaan tammikuu 2025 oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian lämpimin tammikuu. Euroopassa tammikuu oli toiseksi lämpimin vuoden 2020 tammikuun jälkeen.
Tammikuun maailmanlaajuinen keskilämpötila oli 13,23 celsiusastetta, mikä on 0,79 °C enemmän kuin ilmastollisen vertailukauden eli vuosien 1991–2020 keskimääräinen lämpötila tammikuussa. Koskaan aiemmin mittaushistorian aikana ei ole ollut tammikuussa näin lämmintä.
Tammikuussa maapallon keskilämpötila oli 1,75 °C korkeampi kuin esiteollisena aikana vuosina 1850–1900. Tammikuu oli siten 18. kuukausi viimeisten 19 kuukauden aikana, jolloin maapallon keskilämpötila on ylittänyt 1,5 asteen rajan.
Euroopan keskilämpötila tammikuussa 2025 oli 1,80 °C, mikä on 2,51 °C enemmän kuin ilmastollisen vertailukauden keskimääräinen lämpötila tammikuussa. Tämä oli Euroopassa mittaushistorian toiseksi lämpimin tammikuu, lämpimintä on ollut vuoden 2020 tammikuussa.
”Ennätyslämmin tammikuu 2025 jatkaa jo parin vuoden aikana havaittua ennätysten sarjaa, maailmanlaajuista ihmisen aiheuttamaa ilmaston lämpenemistä, jota Tyynenmeren El Niño on vielä tehostanut. On odotettavissa, että puolentoista asteen lämpenemisraja rikotaan 2030-luvulla jo pysyväisemmin”, sanoo Ilmatieteen laitoksen pääjohtaja Petteri Taalas.
Tammikuu jakautui Suomessa lauhaan etelään ja talviseen Lappiin
Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan tammikuun keskilämpötila vaihteli lounaissaariston +1 asteesta Pohjois-Lapin noin –14 asteeseen. Tammikuu oli maan eteläosassa sekä paikoin maan keskiosassa harvinaisen lauha, eli näin korkeita lukemia mitataan tammikuussa keskimäärin harvemmin kuin kerran kymmenessä vuodessa. Muualla maassa keskilämpötilat olivat lähellä pitkän ajan keskiarvoa tai hieman tätä korkeammat. Lämpötilapoikkeama pitkän ajan keskiarvoon nähden oli maan eteläosan noin +3,5 asteesta Lapin –1 asteeseen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pääjohtaja Petteri Taalas, Ilmatieteen laitos, p. 050 341 3460, petteri.taalas@fmi.fi
Tutkija Mika Rantanen, Ilmatieteen laitos, puh. 050 475 0756, mika.rantanen@fmi.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
AGCLIMATE-forskningsprojektet utvecklar lösningar för att mäta och minska växthusgasutsläpp från jordbruksmark8.5.2025 13:11:57 EEST | Pressmeddelande
Business Finland har beviljat finansiering till forskningsprojektet AGCLIMATE, som utvecklar vetenskapsbaserade lösningar för att mäta och minska växthusgasutsläpp från åkermark. På så sätt skapas nya affärsmöjligheter för klimatvänliga produkter och tjänster.
AGCLIMATE-tutkimushankkeessa kehitetään ratkaisuja maatalousmaiden kasvihuonekaasupäästöjen mittaamiseen ja vähentämiseen8.5.2025 13:11:57 EEST | Tiedote
Business Finland on myöntänyt rahoituksen AGCLIMATE-hankkeelle, jossa kehitetään ratkaisuja peltojen kasvihuonekaasupäästöjen mittaamiseen ja vähentämiseen tieteeseen perustuvin keinoin. Näin luodaan uusia liiketoimintamahdollisuuksia ilmastoystävällisille tuotteille ja palveluille.
AGCLIMATE project develops solutions to measure and reduce greenhouse gas emissions from agricultural lands8.5.2025 13:11:57 EEST | Press release
Business Finland has granted funding for the AGCLIMATE project, which develops science-based solutions to measure and reduce greenhouse gas emissions from agricultural fields. The project creates new business opportunities for climate-friendly products and services.
Huhtikuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian toiseksi lämpimin8.5.2025 05:00:00 EEST | Tiedote
Copernicus-ilmastopalvelun mukaan huhtikuu 2025 oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian toiseksi lämpimin huhtikuu. Euroopassa koettiin huhtikuussa sekä kuivuutta että rankkasateita.
Ilmatieteen laitoksen pääjohtaja Petteri Taalas on valittu Tulanetin puheenjohtajaksi6.5.2025 09:15:00 EEST | Tiedote
Valtion tutkimuslaitosten yhteistyöfoorumi Tulanet vahvistaa tutkimuksen vaikuttavuutta, tuottavuutta ja kansainvälistä kilpailukykyä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme