Yrittäjät esittää makeisten ja suklaan alv-korotuksen valmistelulle stoppia, merkittäviä vaikutuksia yrityksiin

6.2.2025 08:09:00 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa

Suomen Yrittäjät esittää, että valtiovarainministeriö keskeyttää makeisia ja suklaata koskevan arvonlisäverokorotuksen valmistelun. Makeisten ja suklaan verokantamuutos olisi toteutuessaan kolmas alv-kiristys vajaan vuoden sisällä. Valtiovarainministeriön lausuntokierros päättyy perjantaina 7.2.2025.

Suomen Yrittäjien veroasiantuntija Laura Kurki. Kuva: Markus Sommers
Suomen Yrittäjien veroasiantuntija Laura Kurki. Kuva: Markus Sommers Kuva: Markus Sommers

”Makeisiin ja suklaaseen sovellettavan arvonlisäverokannan korotuksella olisi kielteisiä vaikutuksia toimialan yritysten toimintaedellytyksiin, investointeihin ja työllisyyteen. Esityksessä on myös EU-oikeudellisia ongelmia”, veroasiantuntija Laura Kurki Suomen Yrittäjistä sanoo. 

Veronkorotus olisi haitaksi lukuisille yrittäjille ja yrityksille. Suomen Yrittäjät jätti asiasta lausunnon valtiovarainministeriölle 4.2.2025. 

”Muutos koskisi toimialoja, joilla on paljon myös pieniä yrityksiä: makeisvalmistajia, kauppoja, kioskeja, kahviloita ja ravintoloita, elokuvateattereita ja kuntosaleja. Verokanta määräytyisi tullinimikkeistön perusteella, mutta nimikkeitä ei kuitenkaan ole suunniteltu verotuksen tarpeisiin.  Tiedossa olisi tulkintaongelmia ja pienyritysten hallinnollisen taakan lisääntymistä”, Kurki sanoo.   

Kurki muistuttaa, että kaikilla yrityksillä ei ole mahdollisuutta vyöryttää veroa hintoihin.  

”Esimerkiksi artesaanisuklaata valmistavien toimijoiden tuotantokustannukset ovat nousseet kaakaon maailmanmarkkinahinnan kohoamisen takia. Tämä on heikentänyt erityisesti pienten työvaltaisten yritysten toimintaedellytyksiä aikaisemmin toteutettujen arvonlisäveromuutosten lisäksi”, hän sanoo. 

”Pidämme todennäköisenä, että makeisten ja suklaan kulutus suuntautuisi muutoksen takia halvempiin, halvemmista raaka-aineista ja usein ulkomailla valmistettuihin tuotteisiin”, hän lisää. 

Yrittäjät huomauttaa, että suunnitellun veronkiristyksen vaikutukset voivat olla laajakantoisia ja merkityksellisiä myös kansallisesti tärkeille investoinneille. 

”Verotuotto voi osoittautua vaikutuksiltaan jopa negatiiviseksi laajempi kokonaisuus huomioon ottaen, jos muutos johtaa myös siihen, että Suomeen suunnitellut investoinnit menevät sivu suun. Esitämme, että hallitus arvioisi esitystä uudelleen puoliväliriihessä”, Kurki toteaa.  

“Esitys on myös ristiriidassa hallituksen peräänkuuluttamien kasvutoimien kanssa ja vaikuttaisi kielteisesti monien yritysten kasvuun ja kannattavuuteen”, Kurki lisää. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Kesälomien siirto tukisi talouden kasvua ja auttaisi yhteiskuntaa laajalti6.5.2026 12:05:40 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät kannattaa opetusministeri Anders Adlercreutzin ehdotusta koulujen kesälomien siirrosta kahdella viikolla. ”Näemme tämän kasvutoimena, joka hyödyttää laajalti. Se vahvistaisi kehittyvän matkailun edellytyksiä, kun Suomi olisi auki Euroopan tärkeimmän kesälomakuukauden. Se antaisi myös monille nuorille arvokkaita työmahdollisuuksia”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjägallup: Yrittäjistä lähes puolet siirtäisi kesälomakautta elokuulle3.5.2026 10:30:00 EEST | Tiedote

Lähes puolet pk-yrityksistä (47 %) kannattaa kesälomakauden siirtämistä siten, että elokuu olisi varsinainen lomakuukausi. Kannatus on kasvanut hieman vuodesta 2023, jolloin asiaa kysyttiin edellisen kerran. ”Monen yrittäjän ja yrityksen tilanne helpottuisi, jos siirtyisimme tässä eurooppalaiseen valtavirtaan”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye