Viestintätoimisto Manifesto Oy

Suomalainen 3stepIT laajenee Pohjois-Amerikan markkinoille keskittyen datakeskuksiin

Jaa
  • Vuonna 1997 perustettu suomalainen teknologian kiertotalouspalvelujen tarjoaja käynnistää liiketoiminnan Yhdysvalloissa ja Kanadassa.
  • Yhtiö keskittyy jatkossa myös datakeskusten elinkaaripalveluihin
  • Uudet ja nykyiset asiakkaat sekä yhteistyökumppanit voivat hyödyntää 3stepIT:n ja yhteisyritys BNP Paribas 3stepIT:in laajennettua palvelutarjontaa useammalla markkinalla.
Harri Malinen
Harri Malinen

    Suomessa vuonna 1997 perustettu 3stepIT on Euroopan johtava teknologian elinkaaren hallintaan keskittynyt yhtiö, joka hallinnoi tällä hetkellä yli 4 miljoonaa teknologialaitetta.

    Yhtiö ilmoittaa tänään laajentumisesta Pohjois-Amerikan markkinoille käynnistämällä toiminnan Yhdysvalloissa ja Kanadassa. Laajentumista tukee BNP Paribas 3stepIT:n – Euroopan johtavan pankin BNP Paribasin kanssa vuonna 2019 perustetun yhteisyrityksen – vahva kasvu ja asema Euroopan markkinoilla, sekä sitoumus toimittaa yritysasiakkaille saumattomia, tehokkaita ja kestäviä laitteiden elinkaaripalveluja maailmanlaajuisesti.

    3stepIT nimittää kokeneista ammattilaisista koostuvan tiimin käynnistämään datakeskusten elinkaaripalveluja tarjoavan liiketoimintayksikön, mikä entisestään laajentaa yhtiön palveluportfoliota, joka jo sisältää monipuolisen valikoiman teknologiaa ja IT-laitteita. Asiantuntijatiimi tukee 3stepIT:n hankkeita kaikkialla Pohjois-Amerikassa ja Euroopassa sekä tehostaa yhtiön kyvykkyyttä palvella asiakkaiden tarpeita läpi koko IT-ympäristön.

    Harri Malinen, 3stepIT:n Suomen maajohtaja: ”Suomessa syntynyt innovaatio, jota olemme 28 vuoden ajan vieneet menestyksekkäästi eteenpäin, on osoitus siitä, että kiertotalouspalvelujen elinkaarimallimme on yksi markkinoiden kestävimmistä. Seuraava luontainen kasvuaskel on laajeneminen datakeskusten elinkaaripalveluihin, mikä perustuu toimialan nopeaan kasvuun, jota vauhdittaa tekoälyteknologian yleistyminen sekä tarve yhdistää kestävän kehityksen käytäntöjä liiketoiminnan kasvattamiseen. Olemme innoissamme siitä, että pystymme jatkossa tarjoamaan saman palvelumallin kuin Euroopassa myös pohjoisamerikkalaisille asiakkaille.”

    3stepIT on perustanut Pohjois-Amerikan pääkonttorin Teksasiin sekä myyntiyksiköitä muihin USA:n osavaltioihin ja Kanadaan. Tämän lisäksi yhtiö aikoo avata Yhdysvalloissa uusiokäyttöön kunnostettavien laitteiden logistiikka- ja käsittelykeskuksen vuoden 2025 loppuun mennessä.

    3stepIT:n CEO Jakob Lagander: ”Laajentuminen Pohjois-Amerikan markkinoille on merkittävä virstanpylväs 3stepIT:lle. Tällä ratkaisevalla hetkellä, kun datakeskusten nopea kasvu kiihtyy tekoälyn ja edistyneen laskennan kasvavien vaatimusten myötä, on keskustelu teknologian ympäristövaikutuksista keskeisessä asemassa. Skaalautuvan, tehokkaan ja suorituskykyisen infrastruktuurin tarve ei ole koskaan ollut suurempi. Näemme merkittävän mahdollisuuden tuoda asiantuntemuksemme ja innovatiiviset ratkaisumme tukemaan alueen organisaatioita tässä murrosvaiheessa.”

    Lisätietoja:
    Harri Malinen, maajohtaja
    harri.malinen@3stepit.com
    +358 50 5432 236

    Avainsanat

    Tietoja 3stepIT:stä

    3stepIT on Pohjoismaiden johtava teknologian kiertotalouspalvelujen tarjoaja, joka auttaa organisaatioita optimoimaan toiminnan tehokkuutta, vähentämään kustannuksia ja hallitsemaan IT-laitteita vastuullisesti. Palvelumme takaavat turvallisemman, kestävämmän ja vaatimusten mukaisemman IT-omaisuuden hallinnan.

    Vuonna 2019 3stepIT solmi strategisen kumppanuuden BNP Paribasin kanssa tarjotakseen IT-elinkaaren hallintaratkaisuja yrityksille kaikkialla Euroopassa yhteisyrityksen BNP Paribas 3 Step IT alla. Yhdessä nämä kaksi yritystä hallinnoivat yli 4 miljoonaa IT-laitetta.

    3stepIT:n pääkonttori sijaitsee Helsingissä, ja se toimii Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa, Suomessa ja Pohjois-Amerikassa. Yhtiö työllistää yli 500 ammattilaista ja omistaa kolme uusiokäyttöön kunnostettavien laitteiden logistiikka- ja käsittelykeskusta Pohjoismaissa.

    Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

    Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

    Lue lisää julkaisijalta Viestintätoimisto Manifesto Oy

    Syksyn kurakelit likaavat auton sisätilat – näin pidät auton sisätilat helposti puhtaina10.9.2025 11:18:33 EEST | Tiedote

    Syksyn sateet ja kurakelit tuovat mukanaan haastetta autoilijan arkeen. Moni muistaa pestä säännöllisesti auton ulkopinnat, mutta vaatteiden ja kenkien mukana sisätiloihin kulkeutunut kura, kosteus ja lika jäävät helposti huomiotta. On hyvä muistaa, ettei pinttynyt lika ole vain epäsiistin näköistä, vaan se voi myös kuluttaa pintoja ja aiheuttaa epämiellyttäviä hajuja. Oikeilla tuotteilla auton sisätilojen siistiminen onnistuu nopeasti ja vaivattomasti ja jopa ilman vettä.

    Ecovacs lanseeraa uuden siivousrobottien lippulaivamallin – esittelyssä Deebot X11 entistä nopeammalla latauksella5.9.2025 06:00:00 EEST | Tiedote

    Kotitalousrobottien johtava brändi ECOVACS ROBOTICS lanseeraa uuden Deebot X11 Omnicyclon -lippulaivamallin, joka on markkinoiden ensimmäinen PowerBoost-teknologian omaava siivousrobotti. Uuden PowerBoost-teknologian myötä laite latautuu nopeammin ja voi siivota yhdellä latauskerralla pidempään. Lisäksi Deebot X11 sisältää parannellun rullamopin, täysin uuden mekaanisen kiipeämisjärjestelmän sekä pölypussittoman muotoilun.

    Kodin sisustukseen tyyliä valaistuksella – uudet OSRAM-lamput ja -valaisimet Habitaressa1.9.2025 07:30:00 EEST | Tiedote

    Sisustustrendeissä on havaittavissa muutosta, kun neutraalit sävyt saavat nyt piristystä värikkäistä elementeistä ja yllättävistä muodoista. Sisutuksesta halutaan persoonallinen ja kodin halutaan tuovan esiin entistä enemmän omaa tyyliä. Tämä näkyy myös valaistusvalinnoissa. LEDVANCE esittelee OSRAM-tuotemerkin trendikkäitä lamppu- ja valaisinuutuuksia Habitare-messuilla 10.–14. syyskuuta. Paljon odotettu uutuusvalaisimien valikoima sisältää esimerkiksi paperimassasta, rottingista ja terrazzosta valmistettuja valaisimia.

    Eroon aurinkovoidetahroista ja sormenjäljistä – Näin puhdistat autosi sisätilat tehokkaasti kesän jäljiltä30.7.2025 07:55:00 EEST | Tiedote

    Kesä ja pitkät automatkat jättävät usein jälkensä auton sisätiloihin. Aurinkovoiteet, hiekka, pöly ja rasvaiset sormenjäljet näkyvät erityisesti pinnoilla, joita kosketetaan ahkerasti, kuten ovien kahvoissa, näyttöruuduissa, penkeillä ja ratissa. Oikeilla tuotteilla auton sisätilojen siistiminen onnistuu nopeasti ja vaivattomasti ja jopa ilman vettä.

    Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

    Tutustu uutishuoneeseemme
    World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye