SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kymäläinen: Venäläisten kiinteistökauppojen täyskielto etenee vihdoin – koska puututaan jo tehtyihin kauppoihin?

6.2.2025 13:50:38 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Hallitus on tänään antanut eduskunnalle esityksensä venäläisten kiinteistöhankintojen kieltämiseksi Suomessa. Lähes 20 vuotta venäläisten kiinteistökauppojen ongelmaan puuttumista vaatinut kansanedustaja Suna Kymäläinen (sd.) tervehtii esitystä ilolla mutta pohtii, miksi asiassa kesti näin pitkään. Lisäksi hän peräänkuuluttaa puuttumista jo tehtyihin kauppoihin.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- On tärkeää, että hallitus on vihdoin toiminut, jotta venäläisten kiinteistökaupat saataisiin kuriin. Lakiesityksen mukaan hyökkäyssotaa käyvän valtion kansalaiset tai niihin rekisteröidyt yhteisöt eivät voisi hankkia kiinteistöjä Suomesta. Kielto ei koskisi heitä, joilla on pysyvä oleskelulupa. Esitys on kannatettava, mutta se olisi pitänyt tuoda eduskunnalle jo paljon aikaisemmin. Venäjä hyökkäsi Krimille yli kymmenen vuotta sitten ja on sittemmin käynyt laajamittaista hyökkäyssotaansa Ukrainassa pian kolme vuotta. Miksi reagoimme tilanteeseen vasta nyt, Kymäläinen kysyy.

Venäläisten kiinteistökaupat Suomessa lähtivät nousuun vuonna 2007, ja Kymäläinen on varoitellut niihin liittyvistä vaaroista siitä lähtien. Jo tuolloin Venäjä valmistautui Krimin miehitykseen ja hankki kiinteistöjä Krimiltä. Esimerkiksi sotilasprofessori Marko Palokangas on todennut pitävänsä mahdollisena, että Putinin hallinnolla on suunnitelma myös Suomen varalta.

Kiinteistökauppojen kieltämisen lisäksi huomio täytyy Kymäläisen mukaan kohdistaa nyt myös kaikkiin kiinteistöihin, jotka siirtyivät venäläisomistukseen niiden parinkymmenen vuoden aikana, jolloin meillä ei ollut voimassa minkäänlaisia rajoituksia EU- ja ETA-alueiden ulkopuolisten kiinteistökaupoille. Kiinteistöjen määrä on valtava, ja niiden joukossa on kokonaisturvallisuudenkin kannalta ongelmallisia tapauksia. Merkillepantavaa on, että kaupat ovat painottuneet vahvasti Kaakkois-Suomeen, jonka Venäjän propagandassa on viime aikoina vihjattu kuuluvan historiallisesti Venäjälle.

- Viimeistään laajamittainen hyökkäyssota Ukrainassa on osoittanut, ettemme voi suhtautua sinisilmäisesti Venäjän toimintaan. Nyt on nopeasti löydettävä keinot, joilla jo tehtyihin kauppoihin voidaan puuttua. Meillä on olemassa laki, joka periaatteessa mahdollistaa kiinteistöjen lunastamisen kansallisen turvallisuuden varmistamiseksi. Tulisi kuitenkin pohtia, vastaako olemassa oleva lainsäädäntö parhaalla mahdollisella tavalla tarpeeseen ongelmallisiin jo tehtyihin kiinteistöhankintoihin puuttumiseksi, vai olisiko joku toinen keino parempi. Emme kuitenkaan voi vain seurata vierestä Venäjän toimintaa. Ukrainan esimerkki on sen osoittanut, Kymäläinen päättää. 

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Juha Viitala: Merimiesten terveystarkastuksia uudistettava alan työvoiman turvaamiseksi6.5.2026 10:30:24 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja eduskunnan Meriryhmän puheenjohtaja Juha Viitala vaatii merellä työskentelevien terveysvaatimusten ja tarkastusprosessien uudistamista, jotta suomalaiset merenkulkijat eivät joudu kohtuuttomaan asemaan ja työvoimapula pahene. Viitala on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen hallitukselle ja edellyttää toimia tarkastuslinjausten yhtenäistämiseksi sekä poikkeuslupien käsittelyn nopeuttamiseksi.

SDP:n Hanna Laine-Nousimaa: Hallitus epäonnistunut kuntapolitiikassa – perheiden ja koulutuksen tilanne heikkenee6.5.2026 09:42:24 EEST | Tiedote

Hallituksen julkisen talouden suunnitelma 2027–2030 alleviivaa sen, että hallitus ei ole onnistunut toteuttamaan kuntien kaipaamaa valtionosuusuudistusta. Kuntien toimintamenot kasvavat ja rahoitus jää riittämättömäksi samaan aikaan, kun niillä on keskeinen vastuu muun muassa perheiden palveluista, varhaiskasvatuksesta, koulutuksesta ja työllisyys- ja elinkeinopalveluista, toteaa Hanna Laine-Nousimaa.

SDP:n Koskisen ryhmäpuheenvuoro ajankohtaiskeskusteluun ulko- ja turvallisuuspoliittisen toimintaympäristön muutoksesta5.5.2026 15:08:36 EEST | Tiedote

Muutokset puhuttaessa mahdollisia, puhuttu muoto pitää Arvoisa puhemies Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä kiittää valtioneuvostoa vuoden 2024 ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon päivittämisestä ja osin parlamentaarisesta valmistelusta, kun ulkoasianvaliokuntaa kuultiin osana päivitystyötä. Kansainvälisessä toimintaympäristössä on tapahtunut huomattavia muutoksia kahden vuoden aikana. Kriisit ovat eskaloituneet ja toisenlaista on myös Yhdysvaltojen muuttunut ulkopolitiikka. Suomen tulee hyvin selvin sanoin ja teoin jatkaa kansainvälisen sääntöpohjaisen järjestelmän tukemista ja maamme ulko- ja turvallisuuspolitiikan on oltava ihmisoikeusperustaista. Transatlanttiset suhteet ovat muutoksessa ja ennakoimattomuus on sana, joka kuvaa nykytilannetta. Presidentti Trump totesi vastikään, että Yhdysvallat vähentäisi tuntuvasti joukkojaan Saksassa. Tämä sen ohella, että presidentti Trump ilmoitti myös tullien korottamisesta EU:sta tuotaville autoille vastoin viimevuotista kauppasopimus

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye