Espoossa lähes joka toinen on kirkon jäsen – jäsenmäärän lasku on hidastunut edellisistä vuosista
Espoon evankelisluterilaisten seurakuntien jäsenmäärä oli vuoden vaihteessa 156 049 (henkilöinä 1507 vähemmän kuin vuonna 2023). Kirkkoon kuuluu 48,6 prosenttia espoolaisista. Suomen-, ruotsin- ja saamenkielisestä väestöstä 64,5 prosenttia on seurakuntien jäseniä. Muunkielistä espoolaisista evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluu 2,3 prosenttia. Heitä on 1836 henkilöä, eli kaikista jäsenistä 1,2 %.

Espoon kuudessa evankelisluterilaisessa seurakunnassa oli vuoden 2024 lopussa yhteensä 156 049 jäsentä. Noin joka toinen espoolainen kuuluu kirkkoon. Espoon seurakunnat on näin kaupungin suurimpia yhteisöjä. Jäsenyys on yleisintä kotimaisia kieliä puhuvien joukossa. Heistä 64,5 % on seurakuntien jäseniä.
Kirkkoon kuulumisprosentti vaihtelee seurakunnittain. Yleisimmin kuulutaan kirkkoon Tapiolassa (54,1 %), kun Leppävaarassa seurakuntien jäseniä on 41,2 % alueen asukkaita. Alueen monikulttuurisuus korreloi seurakunnan jäsenyysasteen kanssa. Esimerkiksi Leppävaarassa seurakunnan alueen asukkaista 31,3 % puhuu äidinkielenään muuta kuin suomea, ruotsia tai saamea, kun Tapiolan alueella näin on 18,3 % kohdalla.
Pääkaupunkiseudun seurakuntien toimintaympäristö on monikulttuurinen ja -kielinen. Toistaiseksi hieman yli kaksi prosenttia Espoon vieraskielisestä väestöstä on kirkon jäseniä. Monikielisyys huomioidaan Espoon seurakuntien strategiassa ja toiminnassa. Kohtaamisia, toimintaa ja viestintää pyritään tekemään yhä monikielisemmin. Esimerkiksi Espoon seurakuntien englanninkieliset verkkosivut on juuri uusittu.
Jäsenmäärän lasku hidastunut edelleen
Kirkon jäseneksi liittyi Espoossa viime vuonna 2367 henkilöä (v. 2023 tämä luku oli 2288 henkilöä), eli lähes 100 henkeä enemmän kuin edellisvuonna. Luku sisältää sekä kastetut että muutoin jäseniksi liittyneet.
Vuonna 2024 muutosta tapahtui muun muassa 18–29-vuotiaiden keskuudessa. Eronneita oli 170 vähemmän ja liittyneitä 30 enemmän kuin edellisenä vuonna.
Vuoden 2024 aikana Espoossa kirkosta erosi 2641 ihmistä (v. 2023 luku vastaava luku oli 2861), mikä on 220 ihmistä vähemmän kuin vuotta aikaisemmin. Kaikkiaan seurakuntien jäsenmäärä laski 1507 hengellä vuonna 2024, mikä on vähemmän kuin edellisvuonna, jolloin laskua oli 1659 henkeä.
Espoon asukasluku kasvoi ennakkotietojen mukaan 6 832 henkilöllä. Heistä suurin osa oli muita kuin Suomen evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluvia.
Jäsentiedot seurakunnittain 31.12.2024
seurakunta - jäsenmäärä - (muutos edelliseen vuoteen) - alueen asukkaista kuuluu kirkkoon - (kieliryhmästä kuuluu kirkkoon)
Esbo svenska församling 13 762 (-181), 67,5 % Espoon ruotsinkielisistä
Espoon tuomiokirkkoseurakunta 42 438 (-768), 50,8 % (66,6 % alueen suomenkielisistä)
Espoonlahden seurakunta 28 720 (-103), 50,6 % (64,8 % alueen suomenkielisistä)
Leppävaaran seurakunta 23 093 (-271), 41,2 % (60,3 % alueen suomenkielisistä)
Olarin seurakunta 26 677 (43), 45,1 % (63,5 % alueen suomenkielisistä)
Tapiolan seurakunta 21 359 (-227), 54,1 % (66,5 % alueen suomenkielisistä)
yhteensä 156 049 (-1507), 48,6 % (64,5 Espoon suomen- ja ruotsinkielisistä)
Jäsenprosentit perustuvat Tilastokeskuksen alustavaan tietoon vuoden vaihteen väkiluvusta Espoossa ja seurakuntien alueilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mirja Aukeevt. viestintäjohtajaEspoon seurakunnat / Viestintäpalvelut
Puh:+358 50 4329 328mirja.aukee@evl.fiRisto HämäläinenYhtymän johtajaEspoon seurakuntayhtymä / Esbo kyrkliga samfällighet
Puh:050 350 9595risto.hamalainen@evl.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Espoon seurakunnat - Evankelis-luterilainen kirkko Espoossa
Espoon tuomiokirkkoseurakunta, Espoonlahden seurakunta, Leppävaaran seurakunta, Olarin seurakunta, Tapiolan seurakunta ja Esbo svenska församling muodostavat yhdessä Espoon seurakuntayhtymän. Seurakunnissa on yhteensä noin 156 000 jäsentä. Työntekijöitä on noin 500.
Kirkko Espoossa vahvistaa yhteisönä kristillistä uskoa, tulevaisuuden toivoa ja lähimmäisenrakkautta. Olemme läsnä ihmisten arjessa ja juhlassa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon seurakuntayhtymä
Efter påsken stängs Esbo domkyrka för två år21.3.2025 10:22:08 EET | Pressmeddelande
Esbo domkyrka stängs för reparationer i slutet av april, efter påskhelgen. Målsättningen är att kyrkan kan återtas i bruk påsken 2027.
Espoon tuomiokirkko suljetaan pääsiäisen jälkeen kahdeksi vuodeksi21.3.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Espoon tuomiokirkko menee korjausten ajaksi kiinni pääsiäisen jälkeen huhtikuun lopussa. Tavoitteena on saada kirkko korjattuna takaisin käyttöön pääsiäiseksi 2027.
Esbo församlingar ger 1,89 miljoner euro till internationellt bistånd och missionsarbete20.3.2025 17:33:51 EET | Pressmeddelande
Esbo församlingar delar ut ett anslag på 1, 89 miljoner euro för missionsarbete och internationell hjälp. På det här sättet bär Esboborna ett globalt ansvar genom fem olika organisationer. Organisationerna verkar förutom i Europa också i Asien, Afrika och Sydamerika. Samarbetspartnerna delar Esbo församlingars värdegrund och i sin verksamhet förbinder de sig till jämställdhet och likabehandling.
Espoon seurakunnilta 1,89 miljoonaa euroa kansainväliseen apuun ja lähetystyöhön20.3.2025 15:45:19 EET | Tiedote
Espoon seurakunnat jakoivat 1,89 miljoonan euron määrärahan lähetystyöhön ja kansainväliseen apuun. Viiden järjestön kautta espoolaiset kantavat globaalia vastuuta ja toimivat Euroopan lisäksi Aasiassa, Afrikassa ja Etelä-Amerikassa. Yhteistyökumppanit jakavat Espoon seurakuntien arvot ja sitoutuvat toiminnassaan tasa-arvoon ja yhdenvertaisuuteen.
Earth Hour tarjoaa elämyksiä kynttilänvalossa Espoossa19.3.2025 14:47:40 EET | Tiedote
Maailmanlaajuista ympäristötapahtuma Earth Houria vietetään 22.3.2025 klo 20.30–21.30. Espoon tuomiokirkossa järjestettävä tunnelmallinen Kiertoradalla-konsertti kutsuu hiljentymään ja ottamaan kantaa ilmaston puolesta. Lisäksi Espoonlahden ja Olarin seurakunnat järjestävät kynttilähartauksia kirkkojen pihoilla. Espoon seurakunnissa julkisivuvalot sammutetaan tulevana lauantaina tunnin ajaksi, Earth Hourin merkiksi. Valot pimennetään kaikista kirkoista ja Espoon keskuksessa sijaitsevasta virastotalo Kirkonkulmasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme