Finanssialan yhteinen luontositoumus julki - yhtiöt edistävät avoimuutta ja toimia luontokadon hillitsemiseksi
- Suomalaiset finanssialan yhtiöt ovat julkaisseet alan oman luontositoumuksen.
- Luontositoumuksen keskeisenä osana ovat mittarit, joilla kuvataan ja kootaan yhteen finanssialan toimia luontokadon ehkäisemiseksi vuosina 2024–2028.
- Finanssiala ry (FA) seuraa vuosittain toteutettavalla kyselyllä jäsentensä luonnon monimuotoisuutta edistävää työtä.
- Luontositoumuksella edistetään alan luontotoimien avoimuutta ja läpinäkyvyyttä.

Finanssiala ry (FA) tekee näkyväksi, kuinka finanssialan yhtiöt huomioivat luonnon monimuotoisuuden toiminnassaan. Toimien kehittymistä seurataan vuodesta 2024 alkaen. FA viestii avoimesti tuloksista. FA jäsenineen on sitoutunut luomaan kestävää huomista, joka huomioi luontokatoon liittyvät riskit.
”Pankit, vakuutusyhtiöt ja sijoittajat ovat luontokadon torjunnan kannalta paljon vartijoina yritysten kasvun rahoittajina sekä liiketoiminnan riskien vakuuttajina”, kertoo FA:n toimitusjohtaja Arno Ahosniemi.
”On välttämätöntä ohjata maailmanlaajuiset rahavirrat luontoa heikentävästä liiketoiminnasta luonnon vahvistamiseen. Finanssialan yhtiöiden vaikutus luontokatoon on välillinen, esimerkiksi sijoituskohteiden kautta. Alan vaikutukset luonnon monimuotoisuuden heikkenemiseen tulee silti kartoittaa ja minimoida", Ahosniemi jatkaa.
Vuonna 2023 FA:n hallitus linjasi tukevansa toimenpiteitä, jotka edistävät Kunming-Montrealin maailmanlaajuisen luonnon monimuotoisuuskehyksen tavoitteiden toteutumista. Tavoitteena on pysäyttää luontokadon eteneminen vuoteen 2030 mennessä ja sen jälkeen vahvistaa luonnon monimuotoisuutta.
Finanssialan luontositoumus on osa samaa vastuullisuuden jatkumoa kuin finanssialan ilmastositoumus ja siihen vuosina 2018–2022 liittyneet kyselyt. Monet muutkin toimialajärjestöt ja yritykset ovat tehneet omia sitoumuksia tai tiekarttoja luonnon monimuotoisuuden edistämiseksi.
”Niin finanssiala kuin koko elinkeinoelämä tekevät jo tällä hetkellä paljon luontokadon hillitsemiseksi, mutta vielä on parantamisen varaa. Finanssialan luontositoumus mittareineen ja seurantakyselyineen toimii ikään kuin kompassina polulla kohti ekologisesti kestävämpää tulevaisuutta”, Ahosniemi toteaa.
Tutustu finanssialan luontositoumukseen
Finanssialan luontositoumus on aiheena Finanssiala ry:n Talouden pyöreän pöydän webinaarissa maanantaina 10.2.2025 klo 14.00–15.00.
Yhteyshenkilöt
Arno AhosniemiToimitusjohtaja
Puh:+358 20 793 4210arno.ahosniemi@finanssiala.fiAurora IdänpääJuristi
Puh:+358 20 793 4258aurora.idanpaa@finanssiala.fiPauliina Kaaresvirta-HuhtaYhteiskuntasuhde- ja vastuullisuuspäällikkö
Puh:020 793 4275pauliina.kaaresvirta-huhta@finanssiala.fiLisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry
Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI
020 793 4240
http://www.finanssiala.fi
Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry
Pankkipalveluita turvattaessa ei pidä kasvattaa harmaan talouden tai terrorismin rahoituksen riskiä23.1.2026 16:09:43 EET | Tiedote
Pankkipalvelujen uudistusta pohtivan työryhmän muistiossa ei huomioida riittävästi riskejä, joita uudistukset aiheuttaisivat. Kaavaillut sääntelytoimet vaikeuttaisivat harmaan talouden torjuntaa ja esimerkiksi talouspakoteriskien hallintaa. Ehdotetun kaltainen laaja kotimainen lisäsääntely on omiaan heikentämään suomalaisen finanssialan kilpailukykyä. Pahimmillaan se voi kaventaa markkinoita ja kilpailua.
Pitkittynytkään häiriö ei pysäytä maksamista kaupan kassalla – FA:lta selvitys korttimaksamisesta häiriötilanteessa21.1.2026 12:15:01 EET | Tiedote
Jokaisen korttimaksamisen ketjuun kuuluvan on varauduttava siten, että toiminnot jatkuvat mahdollisimman normaalisti myös häiriötilanteessa. Yhden korttimaksamisen ketjun toimijan häiriö voi pysäyttää korttimaksamisen, jos häiriöön ei ole varauduttu. Maksaminen maksupäätteellä voidaan mahdollistaa, vaikka yhteydet varmennusverkostoon katkeaisivat kaikesta varautumisesta huolimatta. Korttimaksaminen häiriötilanteissa tulee varmistaa markkinaehtoisella varautumisella mieluummin kuin sääntelyllä. Kotimainen lainsäädäntö vaikuttaa vain rajalliseen joukkoon toimijoita paikallisesti. Osa maksuketjun toimijoista saattaa sijaita ulkomailla. Sääntelyä tehokkaampi ja nopeampi keino ovat muutokset maksukorttiyhtiöiden sääntöihin. Finanssiala ry (FA) on julkaissut selvityksen korttimaksamisesta pitkittyneissä häiriötilanteissa. Katsaus sisältää muun muassa tilannekatsauksen maksamisesta Suomessa, suosituksia häiriötilanteisiin varautumiseen sekä avaa, miten maksaminen pitkittyneessä häiriötilantee
FA:n Ahosniemi kiittelee ministeri Marttisen viestiä pankkisääntelyn pikaisesta keventämisestä16.1.2026 14:49:24 EET | Tiedote
Finanssiala ry:n (FA) toimitusjohtaja Arno Ahosniemi kiittelee ministeri Matias Marttisen avausta pankkisääntelyn tarkistamisesta yritysrahoituksen saatavuuden parantamiseksi. Rahoituksen saatavuus on Suomessa yleisesti ottaen hyvä, mutta Ahosniemen mukaan kapeikkoja pystyisi poistamaan sääntelyä järkevöittämällä. Ahosniemi esittää, että ELTIF- ja lainanantorahastojen verotukselliset esteet tulisi poistaa talouden vauhdittamiseksi ja samalla kotimaisten rahastojen kilpailukykyä haittaavat kansalliset lisävaatimukset tulisi poistaa. Lisäksi hän kehottaa arvioimaan uudelleen järjestelmäriskipuskuria ja Finanssivalvonnan (Fiva) mandaattia, jotta pankit voisivat paremmin tukea asiakkaitaan ja kasvua.
Pärjäisitkö taloustiedoissa lukiolaisille? Talousgurun alkukilpailussa kysyttiin taloyhtiöistä ja yritystuista14.1.2026 14:09:28 EET | Tiedote
Lukiolaisten Talousguru-kilpailun alkukilpailu pidettiin tänään 14.1. lukioissa ympäri Suomen. Alkukilpailu käytiin ylioppilaskirjoitusten tapaan kaikissa kouluissa yhtä aikaa ja tänä vuonna kilpailuun ilmoittautui noin 1100 opiskelijaa yhteensä 116 lukiosta.
Sijoitusrahastoissa pääomaa jo yli 200 miljardia euroa – kaikkein aikojen ennätys14.1.2026 06:30:00 EET | Tiedote
Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin sijoitettiin vuoden 2025 aikana yhteensä 5,6 miljardia euroa uusia pääomia. Samaan aikaan rahastopääomaa kasvatti myös myönteinen markkinakehitys. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo nousi vuoden lopussa kaikkien aikojen ennätykseen, lähes 202 miljardiin euroon, kun se vuotta aiemmin oli 184 miljardia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme