Kokoomuksen Valkonen: SDP:n halu kurittaa yrittäjiä tyrmistyttää.
7.2.2025 16:59:48 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
SDP:n puheenjohtaja Antti Lidtman esitti tänään Suomen yrittäjien kunta- ja aluevaalitentissä muun muassa listaamattomien yritysten osinkoverotuksen kiristämistä. Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston puheenjohtaja Ville Valkonen pitää ehdotusta tyrmistyttävänä.

”SDP kehtaa kritisoida hallitusta veronkiristyksistä, vaikka itse esittävät satojen miljoonien lisäveroa pk-yrityksille. Onko SDP:llä käsitystä siitä, miten kasvu yrityksissä syntyy?” Valkonen tylyttää.
Valkonen muistuttaa, että SDP on esittänyt kokonaisuudessaan yli 3 miljardin euron veronkiristyksiä, josta merkittävä osa kohdistuu suomalaiseen yrittämiseen ja omistamiseen.
”Suomessa on jo valmiiksi maailman kireimpiä veroasteita. Tällainen Lindtmanin pk-yrityksiin kohdistuva veromoukari nitistäisi kasvuhaluja ja yrittämisen kannusteita pahemman kerran”, Valkonen sanoo.
Valkonen korostaa, että esimerkiksi viime syksyn pk-yritysbarometrin mukaan yritysten odotukset ovat epävarmoja.
”Nyt ei tarvita yhtään uutta veronkiristystä yrityksille vaan päinvastoin viestiä siitä, että Suomessa kannattaa edelleen yrittää. Suomessa pitää pyrkiä tekemään tilaa työn ja yrittämisen veronkevennyksille, ei kiristyksille”, Valkonen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville ValkonenKansanedustaja
Varsinais-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Vikman: Ydinenergialain päivityksen tavoite on turvata rauha6.3.2026 18:48:20 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman sanoo, että ydinenergialain päivityksessä on kyse ennen kaikkea Suomen turvallisuudesta ja rauhan takaamisesta. Vikman korostaa, että muutos ei tarkoita ydinaseiden sijoittamista Suomeen, eikä tee Suomesta ydinasevaltiota.
Kokoomuksen Kopra: Suomi on osa Natoa – ja sen tulee näkyä lainsäädännössä5.3.2026 18:08:51 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra pitää ydinenergia- ja rikoslain muuttamista välttämättömänä, jotta Suomen sotilaallinen puolustus voidaan toteuttaa täysimääräisesti osana Natoa.
Kokoomuksen Wallinheimo: 300 normin purkutavoite toteutuu – yrityksiltä jo 120 miljoonan euron byrokratiataakka pois3.3.2026 12:58:30 EET | Tiedote
Hallitus on purkanut jo 243 yrityksiä ja kansalaisia kuormittanutta normia. Hallitusohjelman 300 normin tavoite toteutuu tällä hallituskaudella, arvioi kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Itämerennorppa saa oman turvapaikan - Itäisen Suomenlahden kansallispuistoa aiotaan laajentaa2.3.2026 15:24:30 EET | Tiedote
Kokoomuksen Pauli Aalto-Setälä pitää Itäisen Suomenlahden kansallispuiston laajentamista 63 000 hehtaarilla osoituksena hallituksen sitoutumisesta luonnon ja erityisesti merialueiden suojeluun.
Kokoomuksen Vikman: Varusmiehen on saatava enemmän rahaa kuin vangin28.2.2026 14:00:56 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajan ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtajan Sofia Vikmanin mukaan on kestämätöntä, että asevelvollisuuttaan suorittava nuori saa pienempää päivärahaa kuin rikoksesta tuomittu vanki.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme