Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Valkonen: SDP:n halu kurittaa yrittäjiä tyrmistyttää.

Jaa

SDP:n puheenjohtaja Antti Lidtman esitti tänään Suomen yrittäjien kunta- ja aluevaalitentissä muun muassa listaamattomien yritysten osinkoverotuksen kiristämistä. Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston puheenjohtaja Ville Valkonen pitää ehdotusta tyrmistyttävänä.

”SDP kehtaa kritisoida hallitusta veronkiristyksistä, vaikka itse esittävät satojen miljoonien lisäveroa pk-yrityksille. Onko SDP:llä käsitystä siitä, miten kasvu yrityksissä syntyy?” Valkonen tylyttää.

Valkonen muistuttaa, että SDP on esittänyt kokonaisuudessaan yli 3 miljardin euron veronkiristyksiä, josta merkittävä osa kohdistuu suomalaiseen yrittämiseen ja omistamiseen.

”Suomessa on jo valmiiksi maailman kireimpiä veroasteita. Tällainen Lindtmanin pk-yrityksiin kohdistuva veromoukari nitistäisi kasvuhaluja ja yrittämisen kannusteita pahemman kerran”, Valkonen sanoo.

Valkonen korostaa, että esimerkiksi viime syksyn pk-yritysbarometrin mukaan yritysten odotukset ovat epävarmoja.

”Nyt ei tarvita yhtään uutta veronkiristystä yrityksille vaan päinvastoin viestiä siitä, että Suomessa kannattaa edelleen yrittää. Suomessa pitää pyrkiä tekemään tilaa työn ja yrittämisen veronkevennyksille, ei kiristyksille”,  Valkonen päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Ville ValkonenKansanedustaja

Varsinais-Suomen vaalipiiri

Puh:044 567 2201

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kopra: Eikö oppositiolla ole soteen koskaan muuta ratkaisua kuin lisää rahaa?13.11.2025 17:59:09 EET | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan opposition esitys alijäämien kattamisajan pidentämisestä kaikilla alueilla on vastuutonta ongelmien pitkittämistä. Orpon hallitus tekee sen, mitä aiemmat eivät tehneet – korjaa soten ongelmat juurisyistä lähtien ilman, että veronmaksajilta loppuvat rahat. Pelkkä rahan kaataminen ei auta, jos ongelmat ovat rakenteellisia.

Kokoomusedustajat: Työterveyshuoltoa ei tule purkaa – sen roolia on vahvistettava työkyvyn ja talouskasvun tukena13.11.2025 09:47:20 EET | Tiedote

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan kokoomusedustajat Maaret Castrén, Mia Laiho, Oskari Valtola ja Ville Väyrynen sekä valtionvarainvaliokunnan kansanedustaja Sari Sarkomaa korostavat, että työterveyshuolto on olennainen osa suomalaista terveydenhuoltoa ja työelämää ja sen heikentäminen olisi virhe. Toimivan työterveyshuollon avulla ehkäistään työkyvyttömyyttä, lyhennetään sairauspoissaoloja ja vahvistetaan tuottavuutta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye