Asunnottomuus kääntyi kasvuun yli 10 vuoden laskun jälkeen – ”tiedämme tarkalleen, miten suunnan voi korjata”
10.2.2025 14:08:53 EET | Y-Säätiö | Tiedote
Asunnottomien ihmisten määrä on kääntynyt kasvuun. ARAn 10.2. julkaiseman selvityksen mukaan Suomessa 3806 asunnotonta, mikä on 377 henkilöä viime vuotta enemmän. Asunnottomuus laski 11 peräkkäisenä vuotena. 40 vuotta sitten asunnottomuuden poistamiseksi perustetussa Y-Säätiössä asunnottomuuskehityksen käännettä osattiin odottaa.

”Asunnottomuuden kasvu ei yllättänyt. Useat tekijät heikentävät nyt suomalaisten kykyä pitää omasta asumisesta kiinni. Elinkustannusten nousu on kaventanut arjen talouden marginaalit minimiin. Samaan aikaan on leikattu asunnottomuutta ennaltaehkäisevistä rakenteista kuten sosiaalituista, kohtuuhintaisesta asumisesta, asumisneuvonnasta ja järjestöjen toiminnasta.
Asunnottomuuden riski on Suomessa noussut, ja se näkyy tuoreissa luvuissa. Ilman korjausliikkeitä tilanteeseen ei valitettavasti ole odotettavissa helpotusta. Asumis- ja toimeentulotuen leikkaukset heijastuvat asunnottomuuskehitykseen viiveellä, ja nyt vaikutuksista on näkyvissä vain osa”, arvioi Y-Säätiön toimitusjohtaja Teija Ojankoski.
Uudet ilmiöt herättävät huolta
Erityisen huolestuttavaa on käänne katuasunnottomuudessa, joka nousi vuodessa 50 prosentilla. 694 ihmistä majoittui ulkona, porrashuoneissa tai ensisuojassa, kun asunnottomuutta kokevien määrää laskettiin poikkileikkausajankohtana 15.11.2024.
”Katuasunnottomuus on yhteiskunnasta syrjäyttämisen äärimmäinen muoto. Kadulla olevat asunnottomuutta kokevat ovat palveluiden ulkopuolella, vaikka tarve tuelle olisi sitäkin suurempi”, kommentoi Ojankoski.
Asumisen ja asunnottomuustyön ammattilaiset ovat kuluneen vuoden aikana havainneet ryhmän, jota palveluissa ei viime vuosina ole juuri nähty. Asunnottomien palveluissa on kohdattu pienituloisia ihmisiä, joilla ei ole asunnottomuuden lisäksi muita merkittäviä haasteita elämässä.
”Ilmiö kertoo suomalaisten vaikeasta tilanteesta asuntomarkkinoilla ja turvaverkkojen heikentymisestä. Olimme jo lähes poistaneet pienituloisuudesta johtuvan asunnottomuuden ja kulkemassa kohti yhteiskuntaa, jossa jokaisella on koti. Nyt menemme taas väärään suuntaan”, kuvaa Ojankoski.
Ratkaisut asunnottomuuden poistamiseen tunnetaan
Keväällä hallituksen ohjelma poistaa pitkäaikaisasunnottomuus vuoteen 2027 mennessä käynnistyy toden teolla, kun kaupungit ja hyvinvointialueet aloittavat paikalliset kehittämishankkeet, joihin on myönnetty rahoitusta yli 8 miljoonaa euroa.
”Yhteistä ohjelmatyötä ja paikallisia hankkeita todella tarvitaan. Asunnottomuuden nopea käänne kertoo, että pitkäaikaisasunnottomuuden poistamiseen keskittyminen ei riitä, jos ennaltaehkäisyssä epäonnistutaan.
Pitää reagoida nyt, ennen kuin ongelmat kriisiytyvät syvemmin. Tilanne ei ole syntynyt mistään yksittäisestä pullonkaulasta, tarvitaan monipuolista asunnottomuuden ennaltaehkäisyä.
Asunnottomuustyö on parhaimmillaan sitä, että asunnottomuuden kokemukset vältetään kokonaan”, kertoo Ojankoski.
”Asunnottomuus on yhteiskunnallinen ilmiö, ja asunnottomien määrä riippuu yhteiskunnallisista olosuhteista – ei vain yksilöiden ominaisuuksista. Asunnottomuuden vähentyminen on ollut suomalaisen hyvinvointivaltion yksi kirkkaimmista onnistumisista. Olemmeko siirtyneet järjestelmään, joka vähentämisen sijaan tuottaa asunnottomuutta?
Tiedämme tarkalleen, miten asunnottomuus saadaan taas vähentymään. Kyse on valinnasta: haluammeko tehdä sen”, summaa Ojankoski.
Yhteyshenkilöt
Kalle HäkkinenViestinnän asiantuntijaY-Säätiö
Puh:020 7020 249kalle.hakkinen@ysaatio.fiMinna PääkkönenViestintä- ja markkinointijohtaja
Puh:020 7020 300minna.paakkonen@ysaatio.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Y-Säätiö on Suomen suurin valtakunnallinen voittoa tavoittelematon vuokranantaja ja asunnottomuuden poistamisen suunnannäyttäjä.
Edistämme yhteiskunnallista oikeudenmukaisuutta tarjoamalla kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja ympäri maata. Omistamme yli 19 000 asuntoa lähes 60 paikkakunnalla.
Yleishyödyllisenä toimijana panostamme asukkaidemme hyvinvointiin ja kestävään elämäntapaan sekä ratkomme asunnottomuutta tietoa ja tutkimusta tuottamalla.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Y-Säätiö
M2-Kodit uudistaa ilmettään muuttuvassa vuokramarkkinassa – juhlavuoden kampanja käynnistyy valtakunnallisesti13.2.2026 09:15:21 EET | Tiedote
Kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja tarjoava Y-Säätiön omistama M2-Kodit uudistaa brändi-ilmettään ja käynnistää valtakunnallisen kampanjan 10-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi.
Asunnottomuuden kasvu on mittaushistorian suurin – ”nyt on peiliin katsomisen paikka”28.1.2026 12:06:08 EET | Tiedote
Asunnottomuus kasvoi Suomessa vuonna 2025 enemmän kuin koskaan aiemmin. Kasvu oli ennätyksellinen sekä prosentuaalisesti että henkilömäärältä mitattuna, selviää Valtion tukeman asuntorakentamisen keskus Varken julkaisemasta selvityksestä. Kehitys osoittaa, että asunnottomuuden kasvuun ei ole onnistuttu puuttumaan ajoissa.
Y-Säätiö rakennuttaa uusia kohtuuhintaisia M2-Kotien asuntoja Helsingin Malmille21.1.2026 09:02:51 EET | Tiedote
Y-Säätiö rakennuttaa uudelle asuinalueelle Malmin Nallenrinteeseen 54 uutta vuokra-asuntoa. Kahdesta rakennuksesta koostuva kiinteistö nousee osoitteeseen Vanha Viipurin maantie 14. Hanke edustaa vastuullista ja laadukasta rakentamista sekä vastaa nykyaikaisen asumisen vaatimuksiin.
Uudet koulutus- ja politiikkasuositukset tukevat Asunto ensin -työn laajentamista Euroopassa18.12.2025 15:00:05 EET | Tiedote
Y-Säätiö on julkaissut uudet koulutus- ja politiikkasuositukset Asunto ensin -työn vahvistamiseen Euroopassa. Asunnottomuus koskettaa arviolta noin 1,3 miljoonaa ihmistä Euroopassa ja komission uusi kohtuuhintaisen asumisen suunnitelma nostaa asunnottomuuden torjunnan ja Asunto ensin -mallin entistä selkeämmin yhteiseksi prioriteetiksi. Asunto ensin -malli toimii, mutta sitä toteutetaan liian pienessä mittakaavassa – siksi mallin laadukas toteutus ja osaamisen vahvistaminen ovat ratkaisevia.
Y-Säätiö rakennuttaa uusia ja energiatehokkaita M2-Kotien vuokra-asuntoja Järvenpäähän23.10.2025 06:55:01 EEST | Tiedote
Y-Säätiö rakennuttaa Järvenpäähän uuden kahdeksankerroksisen kerrostalon, johon valmistuu yhteensä 35 modernia ja kohtuuhintaista M2-Kotien vuokra-asuntoa. Osoitteeseen Pajalantie 23 nouseva kiinteistö tarjoaa turvallista ja nykyaikaista asumista erinomaisilla liikenneyhteyksillä ja kattavien palveluiden läheisyydessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme