Naisten minäpystyvyydessä parannettavaa – Oulun korkeakoulut vahvistavat naisten rohkeutta yrittäjyyteen ja johtajuuteen
Tuoreen selvityksen mukaan naisten osuus Suomen yritysjohtajista on kasvussa, mutta silti vain harva nainen yltää toimitusjohtajaksi. Oulun ammattikorkeakoulu ja Oulun yliopiston kauppakorkeakoulu kannustavat koulutuksen avulla korkeasti koulutettuja naisia etenemään urallaan vaativampiin tehtäviin.

Naisten pääsy toimitusjohtajaksi on vaikeampaa kuin miesten. Kymmenestä suomalaisesta johtavassa tehtävässä työskentelevästä henkilöstä neljä on naisia (EVAn selvitys 10/2024). Naisten osuus kohosi yli 30 prosenttiin ensimmäistä kertaa vuonna 2024.
Oulun ammattikorkeakoulun ja Oulun yliopiston yhteinen koulutushanke pyrkii muuttamaan tätä kehitystä. ”Kannustamme yrittäjinä toimivia naisia kasvattamaan yritystoimintaansa ja asiantuntijanaisia etenemään urallaan johtajatehtäviin esimerkiksi johtoryhmätasolle ja hallituksiin. Koulutuksessa keskitymme vahvistamaan naisten osaamista ja verkostoja”, projektipäällikkö Katta Siltavirta Oamkista kertoo.
Naisyrittäjyyden ja johtajuuden fTwist-hankkeen kohderyhmänä ovat korkeakoulutetut asiantuntija-, johtaja- ja yrittäjänaiset, jotka hakevat uusia haasteita työelämässä.
”Naisilla on valtavasti potentiaalia, mutta keskeistä on naisten minäpystyvyyden vahvistaminen. fTwist-hanke tarjoaa mahdollisuuden vahvistaa osaamista ja luottamusta omiin kykyihin johtajana”, yliopistotutkija Anne Keränen Oulun yliopiston kauppakorkeakoulun Martti Ahtisaari Instituutista toteaa. Hän tutkii erityisesti vastuullista ja kestävää johtamista ja liiketoimintaa.
”Heikko minäpystyvyyden kokemus tulee siitä, että naisia ei yleensä kannusteta johtajatehtäviin, jolloin heidän uskonsa omiin kykyihin heikentyy. Heiltä puuttuu myös roolimalleja, jolloin usko siihen, että nainen voi saavuttaa johtavia asemia on heikompi kuin miehillä”, Keränen sanoo. Naiset kokevat myös työ- ja perhe-elämän yhteensovittamisen hankalana, mikä vaikuttaa heidän uravalintoihinsa.
Hankkeessa on tunnistettu merkittäviä esteitä, mutta myös mahdollisuuksia naisyrittäjien liiketoiminnan kasvulle. Naisten yrittäjyys on hyvin erilaista kuin miesten. ”Naisten yritykset ovat pienempiä kuin miesten perustamat, naisyrittäjät toimivat harvemmin sarjayrittäjinä, ovat haluttomampia kasvattamaan liiketoimintaansa ja heillä on usein vähemmän alkupääomaa kuin miehillä”, Katta Siltavirta listaa.
Yksinyrittäjyys on monelle naiselle tietoinen valinta. Se mahdollistaa joustavan tavan yhdistää työ, perhe ja vapaa-aika. Yksinyrittäjä pystyy myös hyödyntämään omaa osaamistaan ja taitojaan vapaasti. Tämä saattaa olla yksinyrittäjälle myös kasvun rajoittaja. Yksinyrittäjälle verkostot ja yhteistyö tarjoavat merkittäviä mahdollisuuksia liiketoiminnan kehittämiseen, kun resurssia yritystoiminnan kehittämiseen ei ole.
”Yrittäjänaiset ovat selvitysten mukaan innostuneempia työstään ja tyytyväisempiä siihen kuin miehet”, Siltavirta summaa.
fTwist-hanke on jatkoa Oamkin ja Oulun yliopiston aiemmin toteuttamille naisyrittäjyyden ja -johtajuuden ohjelmille. Koulutuksiin Pohjois-Pohjanmaalla on vuosien aikana osallistunut lähes 800 yrittäjänaista. Palautteen perusteella osallistujien rohkeus kehittää yritystä ja omaa johtamista on vahvistunut, liiketoiminnan ja asiakaslähtöisyyden ymmärrys sekä itsetuntemuksen kasvu ja oman osaamisen tunnistaminen ovat parantuneet.
Kolmivuotinen fTwist – rohkeutta ja resilienssiä bisnekseen -hanke on ESR-rahoitteinen Oamkin ja Oulun yliopiston yhteishanke, jota Oamk koordinoi. Tavoitteena on vahvistaa naisten johtamisosaamista, rohkeutta ja verkostoja sekä edistää tasa-arvoisempaa työelämää. Hankkeessa kehitetään ja pilotoidaan neljä monialaista innovatiivista koulutusohjelmaa sekä koulutusta, työpajoja ja kansainvälistä yhteistyötä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö Katta Siltavirta, Oamk, p. 040 5944676, katta.siltavirta@oamk.fi
Yliopistotutkija Anne Keränen, Oulun yliopiston kauppakorkeakoulu, Martti Ahtisaari Instituutti, p. 045 1348445, anne.keranen@oulu.fi
Viestintäasiantuntija Anna-Maria Hietapelto, Oulun yliopisto, p. 040 7650015, anna-maria.hietapelto@oulu.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Matti Latva-ahosta tutkimusvararehtori ja Petteri Alahuhdasta yhteistyösuhteiden vararehtori Oulun yliopistoon29.4.2025 15:32:25 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston hallitus on valinnut kokouksessaan 29.4.2025 tutkimusvararehtoriksi tekniikan tohtori Matti Latva-ahon ja yhteistyösuhteiden vararehtoriksi filosofian tohtori Petteri Alahuhdan.
Ferritiinitasot eivät näytä liittyvän merkittävästi PCOS-naisten hedelmällisyyteen tai aineenvaihdunnalliseen terveyteen24.4.2025 05:35:00 EEST | Tiedote
Ferritiinitasot ovat munasarjojen monirakkulaoireyhtymää (PCOS) sairastavilla naisilla keskimäärin korkeammat kuin verrokeilla, mutta tällä ei ole merkittävää vaikutusta heidän hedelmällisyyteensä tai metaboliseen terveydentilaansa. Myöskään raudanpuutteella ei vaikuta olevan yhteyttä PCOS-naisten lapsettomuuteen. Tulokset perustuvat Oulun yliopistossa tehtyyn tutkimukseen, jossa selvitettiin ferritiinitasojen merkitystä PCOS-naisten terveydelle.
Yläkoulun opettajat jäävät yksin oppimisen tuen kanssa – tukimalli kaipaa selkeyttä ja resursseja23.4.2025 05:49:00 EEST | Tiedote
Yläkoulun oppimisen tuessa on vakavia puutteita. Erityisopettajien työnkuva on laajentunut hallitsemattomaksi, aineenopettajat jäävät toisinaan oppilaiden ainoaksi tueksi eikä kaikille tarvitsijoille riitä tukea. Yläkoulu tarvitsee selkeämmän ja paremmin resursoidun oppimisen tuen, jotta oppilaat saisivat tarvitsemansa avun eivätkä opettajat jäisi asiassa yksin, Oulun yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus osoittaa.
Kansainväliset opiskelijat arvostavat opetuksen laatua Oulun yliopistossa – työpaikkoja vaikea löytää22.4.2025 05:54:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto tarjoaa vahvan akateemisen perustan ja Oulu turvallisen asuinympäristön, ajattelevat yliopiston kansainväliset opiskelijat. Asuntomahdollisuudet ovat erittäin kilpailukykyisiä verrattuna muihin kaupunkeihin maailmanlaajuisesti.
6G-testikeskuksen ensimmäinen yritysasiakas kehittää luodinkestävää lasia, joka suojaa myös RF-signaaleilta17.4.2025 07:15:27 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston 6G-testikeskus on päässyt aloittamaan yritysasiakkaiden testaustoiminnan. Ensimmäinen asiakas on kotimainen lasinjalostustehdas Tambest, mikä saattaa tuntua yllättävältä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme