Kokoomuksen Limnell: Droonialan edistäminen vahvistaa turvallisuutta ja luo talouskasvua
Kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell kokosi droonialan toimijat yhteen, ja tuloksena syntyi maan ensimmäinen droonistrategia. Yhteistyössä Puolustus- ja Ilmailuteollisuus PIA ry:n kanssa laadittu strategia linjaa konkreettiset toimet, joilla voi nousta drooniteknologian kehittämisen ja hyödyntämisen kärkimaaksi.

Suomen ensimmäinen droonistrategia on valmistunut. Kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell kokosi droonialan toimijat yhteen pohtimaan yhä merkittävämmäksi muodostunutta droonialan kehittämistä Suomessa. Tuloksena syntyi strategia, joka laadittiin yhteistyössä Puolustus- ja Ilmailuteollisuus PIA ry:n kanssa. Strategia linjaa konkreettisia toimia, joilla Suomi voi nousta drooniteknologian kehittämisen ja hyödyntämisen kärkimaaksi.
Strategiassa droonien yhteiskunnallista merkitystä verrataan internetin tuomaan mullistukseen. Droonit – niin ilmassa, maalla kuin vedessä liikkuvat miehittämättömät järjestelmät – vaikuttavat maanpuolustukseen, huoltovarmuuteen ja talouteen. Ukrainan sota on osoittanut droonien kriittisen roolin sotatoimissa, mutta käyttömahdollisuudet ulottuvat myös logistiikkaan, pelastustoimeen, tutkimukseen ja teollisuuteen.
“Nopeasti kehittyvä drooni-teknologia antaa Suomelle ainutlaatuisen mahdollisuuden vahvistaa kilpailukykyä ja kasvattaa vientiä,” sanoo Limnell. "Nyt on oikea aika tarttua tähän mahdollisuuteen. Strategia tarjoaa tiekartan, jonka avulla Suomi voi nousta kehityksen kärkimaaksi ja vahvistaa kansainvälistä asemaansa."
Strategia ohjaa koulutus- ja testausympäristöjen kehittämistä sekä tiivistää yhteistyötä julkisen ja yksityisen sektorin välillä. Tavoitteena on vahvistaa huoltovarmuutta, kasvattaa kotimaista osaamista ja vauhdittaa alan kansainvälistymistä.
Strategian toimeenpanoa tukee erillinen ohjelma, jonka edistymistä seurataan säännöllisesti. Sen avulla varmistetaan, että drooniteknologian kehitys hyödyttää sekä turvallisuutta että talouskasvua.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarno LimnellKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Jukkola: Velkaantuminen lastemme piikkiin on saatava loppumaan15.12.2025 12:39:28 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Janne Jukkola korosti kokoomuksen eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuorossa hallituksen vastuullista talouslinjaa: nyt tehdään vaikeat päätökset, jotta Suomi voi kasvaa ja hyvinvointi turvataan – eikä velkaa sysätä tulevien sukupolvien maksettavaksi.
Kokoomuksen Kauma Kaikkoselle: Velkavivulla ei ratkaista soten ongelmia13.12.2025 13:09:56 EET | Tiedote
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ehdottaa hyvinvointialueiden velkasaneerausta. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma muistuttaa, että Kaikkosen omalla hallituskaudella sellainen malli on jo luotu: arviointimenettely. Kauma korostaa Orpon hallituksen keskittyvän hyvinvointialueiden yksilölliseen tukemiseen, perusterveydenhuollon vahvistamiseen ja sote-palveluiden kehittämiseen sen sijaan, että alueiden ongelmat lakaistaisiin veronmaksajille osoitetulla miljardilaskulla maton alle.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Suomi alkaa kerätä hiiltä talteen – avaa yrityksille uusia markkinoita13.12.2025 10:11:29 EET | Tiedote
Suomi ottaa ison askeleen kohti puhtaampaa teollisuutta. Hallitus tukee bioperäisen hiilidioksidin talteenottoa 90 miljoonalla eurolla. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että esimerkiksi metsäteollisuudessa syntyvä hiilidioksidi otetaan talteen ennen kuin se pääsee ilmakehään. Talteen otettua hiilidioksidia voidaan varastoida tai käyttää uusien tuotteiden ja puhtaiden polttoaineiden raaka-aineena.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Suomi alkaa kerätä hiiltä talteen – avaa yrityksille uusia markkinoita13.12.2025 10:10:30 EET | Tiedote
Suomi ottaa ison askeleen kohti puhtaampaa teollisuutta. Hallitus tukee bioperäisen hiilidioksidin talteenottoa 90 miljoonalla eurolla. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että esimerkiksi metsäteollisuudessa syntyvä hiilidioksidi otetaan talteen ennen kuin se pääsee ilmakehään. Talteen otettua hiilidioksidia voidaan varastoida tai käyttää uusien tuotteiden ja puhtaiden polttoaineiden raaka-aineena.
Kokoomuksen Satonen: Irtisanomiskynnystä kohtuullistetaan, jotta yritykset uskaltaisivat työllistää11.12.2025 15:13:02 EET | Tiedote
Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan mietintö henkilöperusteisen irtisanomiskynnyksen madaltamisesta valmistui tänään. Kokoomuksen Arto Satosen mukaan uudistus on ratkaiseva askel kohti työmarkkinoita, joissa yritykset uskaltavat työllistää ja työllistämisen esteitä puretaan määrätietoisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme