Kokoomuksen Limnell: Droonialan edistäminen vahvistaa turvallisuutta ja luo talouskasvua
10.2.2025 10:02:30 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell kokosi droonialan toimijat yhteen, ja tuloksena syntyi maan ensimmäinen droonistrategia. Yhteistyössä Puolustus- ja Ilmailuteollisuus PIA ry:n kanssa laadittu strategia linjaa konkreettiset toimet, joilla voi nousta drooniteknologian kehittämisen ja hyödyntämisen kärkimaaksi.

Suomen ensimmäinen droonistrategia on valmistunut. Kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell kokosi droonialan toimijat yhteen pohtimaan yhä merkittävämmäksi muodostunutta droonialan kehittämistä Suomessa. Tuloksena syntyi strategia, joka laadittiin yhteistyössä Puolustus- ja Ilmailuteollisuus PIA ry:n kanssa. Strategia linjaa konkreettisia toimia, joilla Suomi voi nousta drooniteknologian kehittämisen ja hyödyntämisen kärkimaaksi.
Strategiassa droonien yhteiskunnallista merkitystä verrataan internetin tuomaan mullistukseen. Droonit – niin ilmassa, maalla kuin vedessä liikkuvat miehittämättömät järjestelmät – vaikuttavat maanpuolustukseen, huoltovarmuuteen ja talouteen. Ukrainan sota on osoittanut droonien kriittisen roolin sotatoimissa, mutta käyttömahdollisuudet ulottuvat myös logistiikkaan, pelastustoimeen, tutkimukseen ja teollisuuteen.
“Nopeasti kehittyvä drooni-teknologia antaa Suomelle ainutlaatuisen mahdollisuuden vahvistaa kilpailukykyä ja kasvattaa vientiä,” sanoo Limnell. "Nyt on oikea aika tarttua tähän mahdollisuuteen. Strategia tarjoaa tiekartan, jonka avulla Suomi voi nousta kehityksen kärkimaaksi ja vahvistaa kansainvälistä asemaansa."
Strategia ohjaa koulutus- ja testausympäristöjen kehittämistä sekä tiivistää yhteistyötä julkisen ja yksityisen sektorin välillä. Tavoitteena on vahvistaa huoltovarmuutta, kasvattaa kotimaista osaamista ja vauhdittaa alan kansainvälistymistä.
Strategian toimeenpanoa tukee erillinen ohjelma, jonka edistymistä seurataan säännöllisesti. Sen avulla varmistetaan, että drooniteknologian kehitys hyödyttää sekä turvallisuutta että talouskasvua.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarno LimnellKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: Garden-keskustelussa on aika laittaa jäitä hattuun30.6.2026 19:58:53 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra kehottaa oppositiota rauhoittamaan kierroksia Helsinki Garden -hankkeen ympärillä. Hallitus on tehnyt ehdollisen investointivarauksen, ei lopullista valtionavustuspäätöstä. Kopra alleviivaa, että Suomen pitää pystyä kilpailemaan kansainvälisistä konserteista, urheilutapahtumista ja muista suurtapahtumista. Ei katsomaan vierestä, kun ne järjestetään muualla.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi tekoälyraportin: kymmenen konkreettista päätöstä ja sadan päivän ohjelma Suomelle30.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi tänään tekoälyraportin, jossa esitetään kymmenen konkreettista poliittista päätöstä ja sadan päivän toimeenpano-ohjelma Suomen nostamiseksi tekoälyn kärkimaaksi.
Kokoomuksen Vikman: Oppositio jatkaa synkistelyä, vaikka suomalaiset katsovat tulevaisuuteen luottavaisin mielin29.6.2026 10:12:50 EEST | Tiedote
Suomalaisten kuluttajien luottamus on noussut korkeimmalle tasolleen yli neljään vuoteen. Myös yritysten talousluottamus vahvistui kesäkuussa. Kokoomuksen kansanedustaja Sofia Vikman katsoo, että talouden henkinen lukko alkaa hellittää ja positiiviset talousuutiset valavat uskoa kriisien koettelemiin kotitalouksiin.
Kokoomuksen Vestmanin lakialoitteelle datakeskusten tiukoista ehdoista yli 100 kansanedustajan tuki29.6.2026 07:03:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, talousvaliokunnan jäsen Heikki Vestmanin lakialoite datakeskuksille asetettavista tiukoista sähköntuotantoa koskevista ehdoista on kerännyt poikkeuksellisen yli 100 kansanedustajan allekirjoituksen. Lakialoite etenee näin talousvaliokunnan käsittelyyn. Lakialoitteessa vaaditaan datakeskuksia kattamaan sähkönkulutuksensa rakentamalla tai ostamalla uutta sähköntuotantoa Suomeen. Lakialoitteella estettäisiin sähkön hinnan raju nousu ja tehopulatilanteet.
Kokoomuksen Kaunistola: Oikeudenhoidon ruuhkia puretaan miljoonapanostuksilla27.6.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja lakivaliokunnan jäsen Mari Kaunistola pitää Orpon hallituksen päätöstä panostaa oikeudenhoidon toimivuuteen tärkeänä tilanteessa, jossa tuomioistuinten ja syyttäjälaitoksen käsittelyjonot ovat kasvaneet liian pitkiksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme