Kokoomuksen Limnell: Droonialan edistäminen vahvistaa turvallisuutta ja luo talouskasvua
10.2.2025 10:02:30 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell kokosi droonialan toimijat yhteen, ja tuloksena syntyi maan ensimmäinen droonistrategia. Yhteistyössä Puolustus- ja Ilmailuteollisuus PIA ry:n kanssa laadittu strategia linjaa konkreettiset toimet, joilla voi nousta drooniteknologian kehittämisen ja hyödyntämisen kärkimaaksi.

Suomen ensimmäinen droonistrategia on valmistunut. Kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell kokosi droonialan toimijat yhteen pohtimaan yhä merkittävämmäksi muodostunutta droonialan kehittämistä Suomessa. Tuloksena syntyi strategia, joka laadittiin yhteistyössä Puolustus- ja Ilmailuteollisuus PIA ry:n kanssa. Strategia linjaa konkreettisia toimia, joilla Suomi voi nousta drooniteknologian kehittämisen ja hyödyntämisen kärkimaaksi.
Strategiassa droonien yhteiskunnallista merkitystä verrataan internetin tuomaan mullistukseen. Droonit – niin ilmassa, maalla kuin vedessä liikkuvat miehittämättömät järjestelmät – vaikuttavat maanpuolustukseen, huoltovarmuuteen ja talouteen. Ukrainan sota on osoittanut droonien kriittisen roolin sotatoimissa, mutta käyttömahdollisuudet ulottuvat myös logistiikkaan, pelastustoimeen, tutkimukseen ja teollisuuteen.
“Nopeasti kehittyvä drooni-teknologia antaa Suomelle ainutlaatuisen mahdollisuuden vahvistaa kilpailukykyä ja kasvattaa vientiä,” sanoo Limnell. "Nyt on oikea aika tarttua tähän mahdollisuuteen. Strategia tarjoaa tiekartan, jonka avulla Suomi voi nousta kehityksen kärkimaaksi ja vahvistaa kansainvälistä asemaansa."
Strategia ohjaa koulutus- ja testausympäristöjen kehittämistä sekä tiivistää yhteistyötä julkisen ja yksityisen sektorin välillä. Tavoitteena on vahvistaa huoltovarmuutta, kasvattaa kotimaista osaamista ja vauhdittaa alan kansainvälistymistä.
Strategian toimeenpanoa tukee erillinen ohjelma, jonka edistymistä seurataan säännöllisesti. Sen avulla varmistetaan, että drooniteknologian kehitys hyödyttää sekä turvallisuutta että talouskasvua.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarno LimnellKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Kopra: Ulkomaisten opiskelijoiden on tultava Suomessa toimeen ilman veronmaksajien tukea17.9.2026 17:04:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra pitää kiristyksiä ulkomaisten opiskelijoiden oleskelulupiin ja perheenyhdistämisiin välttämättöminä. Hänestä lähtökohtana tulee olla, etteivät tulijat tarvitse suomalaisen veronmaksajan tukea.
Kokoomuksen Ikonen keskustan lähimallista: Tunkkainen retrotuulahdus 1990-luvulta, mutta yhdessä asiassa keskusta on oikeilla jäljillä17.9.2026 15:45:08 EEST | Tiedote
Kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen pitää keskustan lähimallia pääosin vanhan maakuntamallin uudelleenlämmittelynä. Yhdessä asiassa keskusta on Ikosen mukaan kuitenkin oikeilla jäljillä: valtioneuvoston on toimittava nykyistä yhtenäisemmin.
Kokoomuksen Laiho: Oikeus hyvään saattohoitoon turvataan vihdoin lailla17.9.2026 15:28:56 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja Mia Laiho on tyytyväinen, että eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on tänään saanut valmiiksi mietinnön, joka vahvistaa saattohoidon ja palliatiivisen hoidon asemaa lainsäädännössä. Tänään käynnistyy myös Roosa nauha -keräys, jonka teemana ovat aggressiiviset syövät. Laiho muistuttaa, että tällaiset syövät voivat edetä nopeasti ja olla vaikeasti hoidettavia.
Roope Rantala Kokoomuksen eduskuntaryhmän lainsäädäntöasiantuntijaksi17.9.2026 14:50:33 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on valinnut uudeksi lainsäädäntoasiantuntijaksi Roope Rantalan. Lainsäädäntöasiantuntijan seurantavastuulla ovat ainakin perustuslakivaliokunnan, lakivaliokunnan ja hallintovaliokunnan asiat.
Kokoomuksen Vikman: Jälki-istunto ei voi olla vapaaehtoinen17.9.2026 08:47:26 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Sofia Vikman ehdottaa lakialoitteellaan perusopetuslain muuttamista siten, että oppilaalle määrätty jälki istunto on velvoittava ja oppilaan on se suoritettava. Vikmanin mukaan koulun sääntöjen rikkomisesta määrätyllä seuraamuksella täytyy olla todellinen merkitys. Opettajille on annettava riittävät keinot turvata työrauha ja jokaisen lapsen oikeus oppia. Tällä hetkellä perusopetuslaista puuttuu säännös jälki-istunnon velvoittavuudesta
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme