Kokoomuksen Limnell: Droonialan edistäminen vahvistaa turvallisuutta ja luo talouskasvua
10.2.2025 10:02:30 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell kokosi droonialan toimijat yhteen, ja tuloksena syntyi maan ensimmäinen droonistrategia. Yhteistyössä Puolustus- ja Ilmailuteollisuus PIA ry:n kanssa laadittu strategia linjaa konkreettiset toimet, joilla voi nousta drooniteknologian kehittämisen ja hyödyntämisen kärkimaaksi.

Suomen ensimmäinen droonistrategia on valmistunut. Kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell kokosi droonialan toimijat yhteen pohtimaan yhä merkittävämmäksi muodostunutta droonialan kehittämistä Suomessa. Tuloksena syntyi strategia, joka laadittiin yhteistyössä Puolustus- ja Ilmailuteollisuus PIA ry:n kanssa. Strategia linjaa konkreettisia toimia, joilla Suomi voi nousta drooniteknologian kehittämisen ja hyödyntämisen kärkimaaksi.
Strategiassa droonien yhteiskunnallista merkitystä verrataan internetin tuomaan mullistukseen. Droonit – niin ilmassa, maalla kuin vedessä liikkuvat miehittämättömät järjestelmät – vaikuttavat maanpuolustukseen, huoltovarmuuteen ja talouteen. Ukrainan sota on osoittanut droonien kriittisen roolin sotatoimissa, mutta käyttömahdollisuudet ulottuvat myös logistiikkaan, pelastustoimeen, tutkimukseen ja teollisuuteen.
“Nopeasti kehittyvä drooni-teknologia antaa Suomelle ainutlaatuisen mahdollisuuden vahvistaa kilpailukykyä ja kasvattaa vientiä,” sanoo Limnell. "Nyt on oikea aika tarttua tähän mahdollisuuteen. Strategia tarjoaa tiekartan, jonka avulla Suomi voi nousta kehityksen kärkimaaksi ja vahvistaa kansainvälistä asemaansa."
Strategia ohjaa koulutus- ja testausympäristöjen kehittämistä sekä tiivistää yhteistyötä julkisen ja yksityisen sektorin välillä. Tavoitteena on vahvistaa huoltovarmuutta, kasvattaa kotimaista osaamista ja vauhdittaa alan kansainvälistymistä.
Strategian toimeenpanoa tukee erillinen ohjelma, jonka edistymistä seurataan säännöllisesti. Sen avulla varmistetaan, että drooniteknologian kehitys hyödyttää sekä turvallisuutta että talouskasvua.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarno LimnellKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomus esittää: Jokaiselle vauvalle 500 euron sijoitus tulevaisuuteen7.7.2026 07:02:00 EEST | Tiedote
Kokoomus ehdottaa, että jokaiselle Suomessa syntyvälle lapselle perustetaan sijoitussäästötili, jolle valtio sijoittaa 500 euroa alkupääomaksi. Tavoitteena on antaa jokaiselle lapselle yhtäläinen mahdollisuus vaurastua, riippumatta perheen varallisuudesta.
Kokoomuksen Autto ja Vikman: Varusmiesten toimeentuloa tulee parantaa – päivärahat on tuplattava6.7.2026 10:12:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustajat Heikki Autto ja Sofia Vikman esittävät merkittäviä parannuksia asepalvelustaan suorittavien toimeentuloon. He haluaisivat kaksinkertaistaa varusmiesten päivärahat sekä mahdollistaa paremmin viikonlopputyöt.
Kokoomuksen Kilpi: Kirjallisuus takaisin äidinkielen opetuksen ytimeen6.7.2026 07:03:00 EEST | Tiedote
Kokoomus haluaa vahvistaa kirjallisuuden asemaa peruskoulun äidinkielen ja kirjallisuuden opetuksessa. Lukemisen, kirjoittamisen ja kirjallisuuden ymmärtämisen on oltava oppiaineen selkeä ydin. Heinäkuun 6. päivänä vietetään Eino Leinon sekä runon ja suven päivää. Kieli on sivistyksen, ajattelun, tunteiden ja yhteisen kulttuurin perusta.
Kokoomuksen Limnell: Datakeskukset ovat keskeinen osa modernia turvallisuuspolitiikkaa ja geopolitiikkaa4.7.2026 13:26:35 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja sotatieteiden dosentti Jarno Limnell nostaa datakeskukset osaksi laajempaa turvallisuus- ja geopoliittista keskustelua. Limnellin mukaan Suomi on datakeskusinvestoinneille houkutteleva maa ja oikein toteutettuina investoinnit voivat vahvistaa Suomen taloutta, digitaalista infrastruktuuria, huoltovarmuutta ja asemaa Euroopan teknologisena solmukohtana.
Kokoomuksen Kopra: Yksinäinen demari yrittää pestä puolueesta talousvastuullista3.7.2026 10:43:18 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan SDP:stä on nyt työnnetty esiin yksi demari myöntämään se, mitä muu puolue on koko hallituskauden yrittänyt peittää: myös sosialidemokraatit joutuisivat leikkaamaan ja jäädyttämään indeksejä. Kopran mukaan Joona Räsäsen tuoreet talouspuheet näyttävät SDP:n suuren vaalipesuoperaation samalla kun Antti Lindtman ja puolueen muu johto jatkavat vaikeiden päätösten piilottelua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme