SDP:n kansanedustajat Vaasan vaalipiirissä ehdolle kevään vaaleihin
10.2.2025 14:37:46 EET | SDP | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Kim Berg ja Matias Mäkynen asettuvat ehdolle kevään vaaleissa. Kim Berg hakee vaaleissa jatkokautta Pohjanmaan aluevaltuustossa. Matias Mäkynen on ehdolla Vaasan kaupunginvaltuustoon viidennelle kaudelleen. Kansanedustajat ovat kuluvalla kaudella toimineet päättäjinä kolmella tasolla kunta- ja aluevaltuustoissa sekä eduskunnassa.

"Olemme yhdessä päättäneet, että tehtävien jakaminen on tärkeää niin periaatteellisesti kuin käytännössä. On tärkeää, että tieto kulkee eduskunnan, kuntien ja alueiden välillä ja tässä valtuustotyö on korvaamaton osa tiedonkulkua. Kolmella tasolla toiminen on osoittautunut kuitenkin käytännössä sen verran aikaa vaativaksi, että tehtävien jakaminen on järkevää. Myös periaatteessa on järkevää, että tehtäviä ja valtaa jaetaan eivätkä samat ihmiset istu kaikilla tasoilla," Berg ja Mäkynen sanovat.
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen ja SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtajana toimiva Kim Berg on kuluvalla kaudella toiminut Pohjanmaan aluevaltuuston varapuheenjohtajana ja osallistunut näin myös aluehallituksen työskentelyyn. Berg pitää valiokunta- ja hyvinvointialuetehtäviään hyvin toisiaan täydentävinä ja sosiaali- ja terveysalan lainsäädäntötyöhön osallistumista tärkeänä tukena hyvinvointialueella toimimisessa.
"Tulevalla kaudella meille on tärkeintä huolehtia, että 7 päivän hoitotakuu toteutuu Pohjanmaalla ja että ikäihmisille turvataan yksilölliset palvelut, jotka tukevat toimintakykyä ja ennaltaehkäisevät sairauksien etenemistä. Nuorten osalta ydinasia on mielenterveyspalveluiden hoitoon pääsyn nopeuttaminen. Tärkeä asia on myös henkilöstön hyvinvointi. Maan hallitus on ajanut alueet vaikeaan taloustilanteeseen. Säästöjä tehdessä henkilöstön hyvinvoinnista on tärkeää pitää huolta," Kim Berg toteaa.
Matias Mäkynen toimii SDP:n vastaavana eduskunnan talousvaliokunnassa sekä puolueen varapuheenjohtajana. Mäkynen on myös johtanut valtakunnallista työtä tutkimuksen ja tuotekehityksen lisäämiseksi Suomessa. Vaasan päätöksenteossa Mäkynen on ollut mukana kuntavaaleista 2008 lähtien ja toiminut viimeiset kaksi kautta Pohjanmaan maakuntavaltuuston puheenjohtajana.
"Tehtäväni eduskunnassa ja Vaasassa keskittyvät työpaikkojen ja talouskasvun luomiseen. Tulevalla kaudella valtuuston tärkeimpiä tehtäviä on investointien ja työpaikkojen edistäminen sekä Vaasan koulutusyksiköiden vahvistaminen. Erityisesti Vaasan yliopiston valtakunnallista asemaa täytyy edelleen vahvistaa. Alueen houkuttelevuuden ja elinvoiman kannalta vahva ja monipuolinen kulttuurielämä on Vaasan vahvuus ja Orpon hallituksen kulttuurileikkauksista huolimatta meidän pitää huolehtia omasta vireästä kulttuuristamme," Mäkynen sanoo.
Kunta- ja aluevaalit järjestetään 13.4.2024. Ennakkoäänestys järjestetään 2.-5.4.2024.
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:040 509 4409matias.makynen@eduskunta.fiKim BergKansanedustaja
Puh:050 514 3196kim.berg@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n Perholehto vasemmistoliiton Koskelalle: Hallituksen politiikan vastavoimia ei kannata ryhtyä heikentämään17.10.2026 14:06:36 EEST | Tiedote
SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto kummastelee vasemmistoliiton SDP:hen kohdistamaa arvostelua. Perholehdon mukaan opposition keskinäisen nokittelun sijaan huomio pitäisi suunnata siihen, miten Suomen nykyinen suunta saadaan muutettua. – Täytyy sanoa, että vasemmistoliiton puheet kuulostavat nyt hieman keulivan. Jos hoitoon pääsyn puolustaminen, reilu veropolitiikka, työttömyyskriisin torjuminen, sote-järjestöjen pelastaminen ja eriarvoisuuden vähentäminen eivät ole vasemmistoliitonkin arvoihin sopivaa politiikkaa, niin mikä sitten on? Ei oikeudenmukaisuus ole yhden puolueen yksinoikeus, Perholehto toteaa.
SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto: Hallitus sivuuttaa asunnottomuuden juurisyyt17.10.2026 08:55:46 EEST | Tiedote
– Orpon hallituksen tavoite poistaa pitkäasunnottomuus ensi vuoden loppuun mennessä ei ole kehittynyt toivottuun suuntaan, vaan tällä hallituskaudella asunnottomiksi on jäänyt jopa pienituloisia työssäkäyviä. Mikä surullista, samaan aikaan hallitus omilla toimillaan yhä vain pahentaa asunnottomuuden juurisyitä, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Puolustusmiljardien hyödyt on saatava nykyistä laajemmin Suomeen11.10.2026 11:14:03 EEST | Tiedote
Suomi käyttää tulevina vuosina puolustukseen ennennäkemättömiä summia. SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malmin mukaan nyt on varmistettava, että investointien hyödyt näkyvät nykyistä laajemmin suomalaisina työpaikkoina, innovaatioina, teollisuutena ja vientinä.
SDP:n Malm eläkeiän nostosta: Ihminen ei ole kone, joka jaksaa, kun käsketään8.10.2026 14:27:58 EEST | Tiedote
Vaatimukset eläkeiän rajusta nostosta ovat irrallaan todellisuudesta, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Työelämän oikeusturvaa on vahvistettava, ei heikennettävä – Työneuvoston lakkauttaminen ja yt-valvonnan murentaminen ovat väärä suunta7.10.2026 14:40:43 EEST | Tiedote
Tänään keskiviikkona 7.10 eduskunta hyväksyi äänin 108–53 mietinnön, joka lakkauttaa työneuvoston ja yt-asiamiehen toimistot. SDP:n 2. varapuheenjohtaja Niina Malm näkee esityksen jälleen yhtenä askeleena kohti työntekijöiden oikeusturvan heikentämistä ja työelämän valvonnan rapauttamista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme