SDP:n kansanedustajat Vaasan vaalipiirissä ehdolle kevään vaaleihin
10.2.2025 14:37:46 EET | SDP | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Kim Berg ja Matias Mäkynen asettuvat ehdolle kevään vaaleissa. Kim Berg hakee vaaleissa jatkokautta Pohjanmaan aluevaltuustossa. Matias Mäkynen on ehdolla Vaasan kaupunginvaltuustoon viidennelle kaudelleen. Kansanedustajat ovat kuluvalla kaudella toimineet päättäjinä kolmella tasolla kunta- ja aluevaltuustoissa sekä eduskunnassa.

"Olemme yhdessä päättäneet, että tehtävien jakaminen on tärkeää niin periaatteellisesti kuin käytännössä. On tärkeää, että tieto kulkee eduskunnan, kuntien ja alueiden välillä ja tässä valtuustotyö on korvaamaton osa tiedonkulkua. Kolmella tasolla toiminen on osoittautunut kuitenkin käytännössä sen verran aikaa vaativaksi, että tehtävien jakaminen on järkevää. Myös periaatteessa on järkevää, että tehtäviä ja valtaa jaetaan eivätkä samat ihmiset istu kaikilla tasoilla," Berg ja Mäkynen sanovat.
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen ja SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtajana toimiva Kim Berg on kuluvalla kaudella toiminut Pohjanmaan aluevaltuuston varapuheenjohtajana ja osallistunut näin myös aluehallituksen työskentelyyn. Berg pitää valiokunta- ja hyvinvointialuetehtäviään hyvin toisiaan täydentävinä ja sosiaali- ja terveysalan lainsäädäntötyöhön osallistumista tärkeänä tukena hyvinvointialueella toimimisessa.
"Tulevalla kaudella meille on tärkeintä huolehtia, että 7 päivän hoitotakuu toteutuu Pohjanmaalla ja että ikäihmisille turvataan yksilölliset palvelut, jotka tukevat toimintakykyä ja ennaltaehkäisevät sairauksien etenemistä. Nuorten osalta ydinasia on mielenterveyspalveluiden hoitoon pääsyn nopeuttaminen. Tärkeä asia on myös henkilöstön hyvinvointi. Maan hallitus on ajanut alueet vaikeaan taloustilanteeseen. Säästöjä tehdessä henkilöstön hyvinvoinnista on tärkeää pitää huolta," Kim Berg toteaa.
Matias Mäkynen toimii SDP:n vastaavana eduskunnan talousvaliokunnassa sekä puolueen varapuheenjohtajana. Mäkynen on myös johtanut valtakunnallista työtä tutkimuksen ja tuotekehityksen lisäämiseksi Suomessa. Vaasan päätöksenteossa Mäkynen on ollut mukana kuntavaaleista 2008 lähtien ja toiminut viimeiset kaksi kautta Pohjanmaan maakuntavaltuuston puheenjohtajana.
"Tehtäväni eduskunnassa ja Vaasassa keskittyvät työpaikkojen ja talouskasvun luomiseen. Tulevalla kaudella valtuuston tärkeimpiä tehtäviä on investointien ja työpaikkojen edistäminen sekä Vaasan koulutusyksiköiden vahvistaminen. Erityisesti Vaasan yliopiston valtakunnallista asemaa täytyy edelleen vahvistaa. Alueen houkuttelevuuden ja elinvoiman kannalta vahva ja monipuolinen kulttuurielämä on Vaasan vahvuus ja Orpon hallituksen kulttuurileikkauksista huolimatta meidän pitää huolehtia omasta vireästä kulttuuristamme," Mäkynen sanoo.
Kunta- ja aluevaalit järjestetään 13.4.2024. Ennakkoäänestys järjestetään 2.-5.4.2024.
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:040 509 4409matias.makynen@eduskunta.fiKim BergKansanedustaja
Puh:050 514 3196kim.berg@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Löikö kokoomuksen ministeriryhmä jo hanskat tiskiin18.8.2026 16:08:13 EEST | Tiedote
- Kokoomuksen puheenjohtaja Orpo ilmaisi tänään ministeriryhmän kokouksessa, että puolue on valmis ohittamaan vaalivoittajan, kun seuraavaa hallitusta muodostetaan. Tämä kertoo kahdesta asiasta. Ensinnäkin kokoomus on täysin valmis ohittamaan suomalaisten äänestäjien tahdon eli vaalituloksen, SDP:n Niina Malm sanoo.
SDP:n pj. Antti Lindtman: Kasvu ja työllisyys on nyt nostettava asialistan kärkeen12.8.2026 15:25:13 EEST | Tiedote
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman esitteli puolueen kolmen kohdan työllisyyspaketin puoluejohdon ja eduskuntaryhmän työvaliokunnan kesäkokouksessa Kouvolassa. Paketin tavoitteena on katkaista pitkäaikaistyöttömyyden kasvu, tarttua nuorisotyöttömyyteen ja muuttaa käynnissä oleva talouskasvu työpaikoiksi.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Rydman ylenkatsoo tavallisia suomalaisia ja demokratiaa6.8.2026 13:08:45 EEST | Tiedote
Ministeri Rydmanin avoin haaveilu vaalituloksen ja kansan tahdon sivuuttamisesta heikentää suomalaista yhteiskuntaa ja demokratiaa.
SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto: Euroopan metsäpalot maailman ylikulutuspäivänä ovat varoitus myös Suomelle30.7.2026 10:14:23 EEST | Tiedote
Maailman ylikulutuspäivänä Eurooppaa koettelevat jälleen laajat metsä- ja maastopalot. SDP:n 3. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Pinja Perholehto muistuttaa, että luonnonvarojen ylikulutus kiihdyttää ilmastonmuutosta ja ilmastonmuutos puolestaan lisää sään ääri-ilmiöitä.
SDP:n varapuheenjohtaja Perholehto: Työperäinen hyväksikäyttö näkyy marja-alan tilanteessa24.7.2026 07:53:17 EEST | Tiedote
Marja-alan pitkään jatkuneiden ongelmien seuraukset nähdään nyt, toteaa SDP:n 3. varapuheenjohtaja Pinja Perholehto. Ilta-Sanomat kirjoitti torstaina (23.7.) marja-alan vaikeuksista saada marjanpoimijoita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme