SDP:n kansanedustajat Vaasan vaalipiirissä ehdolle kevään vaaleihin
SDP:n kansanedustajat Kim Berg ja Matias Mäkynen asettuvat ehdolle kevään vaaleissa. Kim Berg hakee vaaleissa jatkokautta Pohjanmaan aluevaltuustossa. Matias Mäkynen on ehdolla Vaasan kaupunginvaltuustoon viidennelle kaudelleen. Kansanedustajat ovat kuluvalla kaudella toimineet päättäjinä kolmella tasolla kunta- ja aluevaltuustoissa sekä eduskunnassa.

"Olemme yhdessä päättäneet, että tehtävien jakaminen on tärkeää niin periaatteellisesti kuin käytännössä. On tärkeää, että tieto kulkee eduskunnan, kuntien ja alueiden välillä ja tässä valtuustotyö on korvaamaton osa tiedonkulkua. Kolmella tasolla toiminen on osoittautunut kuitenkin käytännössä sen verran aikaa vaativaksi, että tehtävien jakaminen on järkevää. Myös periaatteessa on järkevää, että tehtäviä ja valtaa jaetaan eivätkä samat ihmiset istu kaikilla tasoilla," Berg ja Mäkynen sanovat.
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen ja SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtajana toimiva Kim Berg on kuluvalla kaudella toiminut Pohjanmaan aluevaltuuston varapuheenjohtajana ja osallistunut näin myös aluehallituksen työskentelyyn. Berg pitää valiokunta- ja hyvinvointialuetehtäviään hyvin toisiaan täydentävinä ja sosiaali- ja terveysalan lainsäädäntötyöhön osallistumista tärkeänä tukena hyvinvointialueella toimimisessa.
"Tulevalla kaudella meille on tärkeintä huolehtia, että 7 päivän hoitotakuu toteutuu Pohjanmaalla ja että ikäihmisille turvataan yksilölliset palvelut, jotka tukevat toimintakykyä ja ennaltaehkäisevät sairauksien etenemistä. Nuorten osalta ydinasia on mielenterveyspalveluiden hoitoon pääsyn nopeuttaminen. Tärkeä asia on myös henkilöstön hyvinvointi. Maan hallitus on ajanut alueet vaikeaan taloustilanteeseen. Säästöjä tehdessä henkilöstön hyvinvoinnista on tärkeää pitää huolta," Kim Berg toteaa.
Matias Mäkynen toimii SDP:n vastaavana eduskunnan talousvaliokunnassa sekä puolueen varapuheenjohtajana. Mäkynen on myös johtanut valtakunnallista työtä tutkimuksen ja tuotekehityksen lisäämiseksi Suomessa. Vaasan päätöksenteossa Mäkynen on ollut mukana kuntavaaleista 2008 lähtien ja toiminut viimeiset kaksi kautta Pohjanmaan maakuntavaltuuston puheenjohtajana.
"Tehtäväni eduskunnassa ja Vaasassa keskittyvät työpaikkojen ja talouskasvun luomiseen. Tulevalla kaudella valtuuston tärkeimpiä tehtäviä on investointien ja työpaikkojen edistäminen sekä Vaasan koulutusyksiköiden vahvistaminen. Erityisesti Vaasan yliopiston valtakunnallista asemaa täytyy edelleen vahvistaa. Alueen houkuttelevuuden ja elinvoiman kannalta vahva ja monipuolinen kulttuurielämä on Vaasan vahvuus ja Orpon hallituksen kulttuurileikkauksista huolimatta meidän pitää huolehtia omasta vireästä kulttuuristamme," Mäkynen sanoo.
Kunta- ja aluevaalit järjestetään 13.4.2024. Ennakkoäänestys järjestetään 2.-5.4.2024.
Yhteyshenkilöt
Matias MäkynenSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:040 509 4409matias.makynen@eduskunta.fiKim BergKansanedustaja
Puh:050 514 3196kim.berg@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Yle sysää moraalisen vastuun Euroviisuihin osallistumisesta yksittäisille artisteille5.12.2025 15:24:17 EET | Tiedote
Yle kertoi eilen, että Suomi osallistuu Euroviisuihin siitä huolimatta, että Euroopan yleisradiounioni EBU:n päätöksellä myös Israel osallistuu viisuihin. Ylen perustelut päätökselle ontuvat. Välttelemällä vastuuta Yle uhkaa tahrata myös UMK:n maineen ja sysää vastuun ja kritiikin osallistumisesta yksittäisten artistien harteille.
SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen: Perussuomalaisten Tavio väärinkäyttää ministerin asemaansa kostaakseen ammattiliitoille5.12.2025 12:34:29 EET | Tiedote
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio on päätynyt lähes puolittamaan Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASKille esitetyn valtionavustustuksen. Päätös SASKin valtionavustukseen näyttäytyy ay-liikkeelle suunnattuna poliittisena kostona, toteaa SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen.
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Työntekijöiden oikeuksien kansainvälinen puolustaminen on Suomen etu5.12.2025 11:12:55 EET | Tiedote
Työ ei ole pelkkä toimeentulon lähde, vaan ihmisarvon ja yhteiskunnallisen vakauden perusta. Kun työelämän perusoikeuksia maailmalla heikennetään, seuraukset näkyvät laajasti: epävarmuus lisääntyy, ja vakaat toimintaympäristöt horjuvat. Nämä heijastuvat myös Suomeen.
SDP:n Matias Mäkynen: Orpon hallitus on suomalaisille selityksen velkaa2.12.2025 12:44:27 EET | Tiedote
Eurostatin mukaan Suomen työttömyystilanne jatkaa EU:n toiseksi huonoimpana ja ero kärjessä olevaan Espanjaan on edelleen kaventunut. Satatuhatta uutta työpaikkaa luvannut hallitus on suomalaisille selityksen velkaa, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Matias Mäkynen.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: SI:n neuvoston kokous Maltalla lähetti vahvan viestin äärioikeiston nousua vastaan1.12.2025 13:55:30 EET | Tiedote
Sosialistinen Internationaali (SI) kokoontui neuvostonsa kokoukseen Maltalle 28.-30.11.2025. Kokousta isännöi Maltan työväenpuolue Partit Laburista ja puolueen puheenjohtaja, Maltan pääministeri Robert Abela sekä SI:n puheenjohtaja, Espanjan pääministeri Pedro Sánchez. Kokouksen teemana oli “yhdessä johtaen kohti rauhaa, tasa-arvoa ja ihmisoikeuksia”. Sdp:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja Nasima Razmyar toimii SI:n neuvoston varapuheenjohtajana ja europarlamentaarikko Eero Heinäluoma SI:n talous ja hallintokomitea SIFAC:n puheenjohtajana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme