Saara Henrikssonin uutuusromaani tarjoaa valtapelejä ja keskiaikaista mystiikkaa
Keskiaikaiseen Saksaan sijoittuva Kerjäläiskuningatar kertoo spekulatiivisen fiktion keinoin todellisesta henkilöstä, Quedlinburgin ruhtinatarabbedissa Hedwigistä. Nuori hallitsijanainen temmataan keskelle ruhtinaiden, piispojen ja hansaliiton kieroa valtapeliä. Säilyttääkseen valtansa hän turvautuu pakanalliseen apuun.

Saksin vaaliruhtinaskunnan hallitsijan Fredrik II:n keskimmäinen tytär Hedwig nimitetään Quedlinburgin ruhtinatarabbedissaksi armon vuonna 1465, ja luostarisäätiön mukana hän saa hallittavakseen pienen kaupunkivaltion. Hedwig välttää ylhäisönaisten tavanomaisimman kohtalon uusien perillisten synnyttäjänä, mutta ajautuu keskelle juonitteluja, petoksia ja salaliittoja.
Valtataistelun pelinappuloiksi päätyvät myös Hedwigin uskollinen henkivartija Theoderich, jonka taakkana on menneisyyden hirvittävä petos, sekä luostarin kuorotyttö Theres, jolla on näkemisen lahja. Rahanahneiden kirkonmiesten ja kauppiaiden kamppaillessa keskenään vallasta kaupungissa syrjäseutujen oudot uskomukset ja voimat alkavat nostaa päätään. Lumoava romaani kuljettaa luostarilinnan sokkeloisille käytäville, vuorten soliin ja metsän synkkään siimekseen.
"Tapahtumat perustuvat löyhästi todellisen Hedwig Saksilaisen elämään. Naisten hallitsemat kaupunkivaltiot, kuten Quedlinburg ja Essen, olivat kiinnostava ilmiö keskiajan Saksassa. Myöhäiskeskiaika oli Euroopassa murroskausi, joka vaikutti Suomeenkin kulttuuri- ja kauppayhteyksien kautta. Vaikka kirja ei sijoitu Suomeen, siinä on meille tuttua historiaa", Saara Henriksson sanoo.
Kirja on nyt saatavissa kirjakaupoista. Äänikirja ja e-kirja julkaistaan 11. maaliskuuta.
Saara Henriksson (s. 1981) on tamperelainen kirjailija, luovan kirjoittamisen opettaja ja kustannustoimittaja. Hän on valmistunut Turun yliopistosta valtiotieteiden maisteriksi pääaineenaan poliittinen historia.
Henriksson on julkaissut useita romaaneja ja novellikokoelmia, ja hänen viimeisin romaaninsa Syyskuun jumalat oli Kuvastaja-palkintoehdokkaana vuonna 2018. Lisäksi hän on kirjoittanut kolme tietokirjaa yhdessä Aino-Maija Leinosen kanssa.
Tervetuloa kuulemaan kirjasta Helsingin Akateemiseen Kirjakauppaan 5.3., Rosebud Sivulliseen 8.3. ja Tampereen Akateemiseen Kirjakauppaan 15.3.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria Rossiviestintäpäällikkö
Puh:0400 846 087maria.rossi@intokustannus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa. Tutustu kevään 2025 katalogiimme tästä
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
KUTSU keskustelutilaisuuteen: Joko menetimme arktisen alueen?19.3.2025 13:01:47 EET | Kutsu
Arktinen alue kiinnostaa nyt enemmän kuin koskaan. Globaalit jännitteet kasvavat, ilmastonmuutos kiihtyy, elonkirjo kapenee. Uutisotsikoiden alle jää kysymys siitä, mitä arktisella alueella itsessään on tapahtumassa. Lapin yliopiston Arktisen keskuksen huippuasiantuntijat keskustelevat aiheesta torstaina 27.3. klo 17 Rosebud Sivullisessa.
Into tuo kirjasyksyyn kotimaisia mestariteoksia ja kansainvälisesti merkittäviä avauksia19.3.2025 09:55:00 EET | Tiedote
Into Kustannuksen monipuolinen syksy sävähdyttää niin kauno- kuin tietokirjoillaan. Uutuusteoksensa julkaisevat muun muassa Aura Koivisto, Tatiana Elf ja Risto Isomäki. Airolan taiteilijaperheen äiti Outi Airola kertoo esikoisteoksessaan elämästään ja työstään Kokkolan Ykspihlajassa, ja maailmanluokan näkymiä avaa Taylor Swiftin musiikkiin keskittyvä teos. Into julkaisee myös ensimmäiset kansainvälisille markkinoille suunnatut kirjansa.
Kutsu 60 satoa jäljellä -kirjan julkistustilaisuuteen 24.3. klo 17.3018.3.2025 07:00:34 EET | Kutsu
Philip Lymbery kertoo uutuuskirjassaan 60 satoa jäljellä konkreettisella tavalla, miten maatalous ja ruoantuotanto voivat olla osa ratkaisua ilmastonmuutokseen ja luonnon monimuotoisuuden suojeluun, sen sijaan että ne olisivat ongelman ytimessä. Lymbery osallistuu julkistustilaisuuteen etäyhteyden kautta ja hänelle on mahdollista esittää kysymyksiä.
Kadonneet sielut -dekkarisarja myynyt Ruotsissa nyt 370 000 kappaletta12.3.2025 09:55:11 EET | Tiedote
Anders de la Motten uusi Kadonneet sielut -dekkarisarja rikkoi juuri Ruotsissa 370 000 myydyn kirjan rajan. Sarjan toinen osa Lasiprinssi on noussut myös muissa Pohjoismaissa myyntilistojen kärkisijoille, ja sen oikeudet on myyty yli kahteenkymmeneen maahan, muun muassa Yhdysvaltoihin. Lasiprinssi julkaistiin juuri suomeksi.
60 satoa jäljellä – mestarillinen selvitys elintarviketeollisuuden nykytilasta5.3.2025 12:29:06 EET | Tiedote
Philip Lymbery kertoo uutuuskirjassaan konkreettisella tavalla, miten maatalous ja ruoantuotanto voivat olla osa ratkaisua ilmastonmuutokseen ja luonnon monimuotoisuuden suojeluun, sen sijaan että ne olisivat ongelman ytimessä. Lymbery on yksi koko elintarvikealan vaikutusvaltaisimmista henkilöistä. Hän vastaa kysymyksiin kirjasta julkitustilaisuudessa 24.3. Rosebud Sivullisessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme