Palkittu professori Alexandros Iosifidis palaa Tampereelle
12.2.2025 09:05:00 EET | Tampereen yliopisto | Tiedote
Peter Sarlinin perustama Foundation PS -säätiö on tukenut lahjoituksellaan 13 tekoälyyn keskittyvää professuuria Suomen yliopistoihin. Yksi professuureista sijoittuu Tampereen yliopistoon, jossa tehtävään on nimitetty tekoälytutkijana ansioitunut, aiemminkin Tampereella työskennellyt Alexandros Iosifidis. Tampereen yliopisto on suomalaisista lahjoituksen saaneista yliopistoista ensimmäinen professuurin täyttänyt yliopisto.

Tampereen yliopiston uutena koneoppimisen professorina aloittaa Alexandros Iosifidis.
Iosifidis siirtyy Tampereelle Aarhusin yliopistosta Tanskasta. Hän on toiminut Aarhusissa professorina vuodesta 2021.
Iosifidis keskittyy tutkimuksessaan koneoppimisen ja laskennallisen älykkyyden teemoihin. Hänen työnsä painopisteitä ovat koneoppimismenetelmien suunnittelu, analysointi, ymmärtäminen ja käyttöönotto. Näillä menetelmillä on sovelluksia tietokone- ja robottinäön kehittämisessä, taloudessa sekä graafirakenteisten dataongelmien ratkaisussa.
– Alexandros Iosifidis on monipuolinen ja arvostettu tekoälytutkija, joka vahvistaa edelleen Tampereen yliopiston tutkimusta tällä alueella. Hänessä yhdistyvät kova menetelmällinen osaaminen ja vahva kokemus menetelmien soveltamisesta esimerkiksi tuulivoiman, robotiikan, konenäön, talouden ja esineiden internetin alueilla, kommentoi informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunnan (ITC) dekaani Jyrki Vuorinen.
– Foundation PS:n lahjoitus edustaa edelläkävijyyttä lahjoituskulttuurin vahvistamiseksi Suomessa ja mahdollistaa Tampereen yliopistolle tämän merkittävän avauksen, Vuorinen jatkaa.
Alexandros Iosifidis palaa tuttuun kaupunkiin
Iosifidis palaa tuttuun kaupunkiin, sillä hän on työskennellyt vuosina 2015–2017 Tampereen teknillisessä yliopistossa postdoc-tutkijana.
– Odotan, että pääsen tekemään Tampereen yliopistossa huippututkimusta ja edistämään sekä kansallisella tasolla että koko Euroopassa tekoälyn tutkimus- ja kehitystoimintaa. Ajoitus paluulleni oli nyt oikea, Iosifidis kommentoi.
Hän on saanut urallaan useita palkintoja, kuten J. P. Morganin tutkimuspalkinnon (Faculty Research Awards) vuonna 2022 ja kansainvälisen tekniikan alan arvostetun EURASIP-tunnustuksen (Early Career Award) vuonna 2021.
Professoreista uusi PS Fellow -verkosto
Foundation PS on perustettu vahvistamaan Suomen ja Euroopan tekoälytutkimuksen ekosysteemiä ja kilpailukykyä, ja professuurit rakentavat pohjaa pitkäjänteiselle ja korkeatasoiselle tutkimukselle.
Lahjoitus tukee myös kansainvälisen ELLIS-instituutin toimintaa. Uudet lahjoitusprofessorit muodostavat PS Fellow -verkoston.
– Hienoa, että Tampereen yliopisto onnistui täyttämään professuurin Isosifidiksen kaltaisella huippuosaajalla – vieläpä näin nopealla aikataululla. Tämä on hyvä esimerkki kansainvälisesti meritoituneiden tutkijoiden houkuttelemisesta ja siitä, miten vahvistamme Suomen asemaa tekoälyn globaalina johtajana, Peter Sarlin, Silo AI:n ja Foundation PS:n perustaja toteaa.
Alexandros Iosifidis:
- Alexandros Iosifidis aloittaa uudessa koneoppimisen professuurissa Tampereen yliopistossa, informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunnan (ITC) tietotekniikan yksikössä 1. huhtikuuta 2025.
- Hän siirtyy Tampereen yliopistoon Aarhusin yliopistosta Tanskasta. Aarhusissa Iosifidis on työskennellyt professorina ja johtanut koneoppimiseen ja laskennalliseen älykkyyteen keskittyvää tutkimusryhmää sekä koneälyn tutkimusta yliopiston Centre for Digitalisation, Big Data and Data Analytics (DIGIT) -tutkimuskeskuksessa.
- Ennen professuuria Iosifidis työskenteli Aarhusin yliopistossa assistant professor- ja associate professor -nimikkeillä.
- Iosifidis on työskennellyt postdoc-tutkijana Tampereen teknillisessä yliopistossa vuosina 2015–2017.
- Alun perin Iosifidis on kotoisin Kreikasta. Hän on väitellyt Thessalonikin Aristoteles-yliopistosta tietotekniikan alalta.
Lisätietoja:
Jyrki Vuorinen, dekaani, informaatioteknologian ja viestinnän tiedekunta, Tampereen yliopisto
040 849 0110
jyrki.vuorinen@tuni.fi
Alexandros Iosifidis, professori (1.4.2025 alkaen), Tampereen yliopisto
alexandros.iosifidis@tuni.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mediapalveluarkisin 10-15
Puh:+358294520800viestinta.tau@tuni.fiKuvat

Tampereen yliopisto
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 22 000 opiskelijaa ja henkilöstöä yli 4 000. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Voiko aivoverenvuodon ennustaa etukäteen? – Kehitteillä keino estää äkillisiä kuolemia11.5.2026 09:40:00 EEST | Tiedote
Kaikkia aneurysmia ei pitäisi leikata ja osa pitäisi hoitaa ajoissa. Mutta mistä tietää, kumpi ratkaisu on kussakin tilanteessa oikea? Tekoäly voi auttaa tekemään päätöksen ja välttämään turhat leikkaukset.
Henriikka Kontimon teos voitti INNATURE-hankkeen osallistavan taidekilpailun Härmälänrannassa11.5.2026 09:24:51 EEST | Tiedote
Tampereen Härmälänrannan osallistavan taidekilpailun voittajaksi on valittu kuvataiteilija Henriikka Kontimon teos ”Konsertti”. Teos toteutetaan Aaretti Niemisen puistoon perustettavan niityn yhteydessä, ja se on osa Tampereen yliopiston johtamaa ja Euroopan Unionin rahoittamaa INNATURE-hanketta. ”Konsertti” yhdistää paikkasidonnaisen taiteen, luonnon monimuotoisuuden ja yhteisöllisen tekemisen poikkeuksellisen hienovaraisella ja ajatuksia herättävällä tavalla.
Hybridityössä ratkaisee toteutustapa – ei etäpäivien määrä8.5.2026 15:01:45 EEST | Tiedote
Laajan kyselytutkimuksen tulokset viittaavat siihen, että työntekijöiden hyvinvoinnin ja vuorovaikutuksen kannalta keskeistä ei ole etätyön määrä, vaan hybridityön käytännöt ja johtamistavat. Tulokset korostavat vuorovaikutusta tukevien käytänteiden, oikeudenmukaisiksi koettujen linjausten ja avoimen dialogin merkitystä hybridityössä.
Oppimisvaikeudet ja nuorten itsearvioima hyvinvointi kytkeytyvät yhä vahvemmin7.5.2026 12:48:39 EEST | Tiedote
Nuorten oppimisvaikeudet ja itsearvioima hyvinvointi kytkeytyvät toisiinsa aiempaa vahvemmin, vaikka niiden perinteiset riskitekijät perheissä ja kouluympäristössä ovat vähentyneet ajan kuluessa. Havainnot perustuvat Tampereen yliopistossa tehtyyn laajaan tutkimukseen, jossa analysoitiin lähes yli 600 000 suomalaisen nuoren kyselyvastauksia yli neljän vuosikymmenen ajalta.
Girlbossit ovat mediayrittäjiä, joiden työtä määrittävät somen logiikka ja sukupuolittuneet valtarakenteet5.5.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
YTM Ida Roivainen tutki väitöskirjassaan, mitä sosiaalisessa mediassa esiintyvä ”girlbossius” on. Tutkimuksen mukaan uusliberaalissa näkyvyystaloudessa kiertävä girlbossius on usein valkoista, keskiluokkaista ja etuoikeutettua yrittäjyyttä, joka jättää feministisen voimaantumisen ja vastuun pärjäämisestä yksilön harteille. Toisaalta tutkimus osoittaa, että girlbossius on jatkumoa historiallisille ja sukupuolittuneille rakenteille, joissa naisten tekemä työ jää usein näkymättömäksi tai sitä ei arvosteta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme