Yrittäjät: Tarvitaan kunnianhimoinen mutta realistinen veropoliittinen kasvupaketti
Suomen Yrittäjät esittää hallitukselle puoliväliriiheen kunnianhimoista mutta realistista veropoliittista kasvupakettia osana kasvuohjelmaansa. Sen avulla voidaan vahvistaa kasvua ja yrittäjien riskinottoa syventämättä julkisen talouden ongelmia. Suomen Yrittäjien hallitus käsitteli kasvupakettia kokouksessaan 11.2.2025. Tarve investointeja vauhdittaville kasvutoimille on suuri, sillä tuoreen Pk-yritysbarometrin mukaan pk-yritysten investoinnit ovat vähenemässä edelleen kaikilla toimialoilla. Pk-yritysten tilannetta on hankaloitettu korottamalla arvonlisäveroa ja leikkaamalla kotitalousvähennystä. Yrittäjät esittää seuraavia toimia:

- Yhteisöveron lasku 18 prosenttiin. Nykyinen 20 prosentin taso on kohtuullinen taso kansainvälisesti, mutta ei sellainen kilpailuvaltti, joita Suomi tarvitsee. Yrittäjät suhtautuu vakavasti valtion velan vaaralliseen kasvuun. Mahdolliset verotuottomenetykset voi kattaa yritystukia leikkaamalla. Veroalen positiiviset kasvuvaikutukset vahvistavat julkista taloutta ja yritystukileikkaukset palvelevat tasapuolista kilpailua. Yritystuista ei ole leikattu tällä hallituskaudella. Päinvastoin on luotu uusia, joista pk-yritykset on rajattu pois. Se ei palvele kestävää kasvua.
- Ansiotulojen marginaaliveroasteet 50 prosenttiin. Ylimpien rajaveroasteiden laskeminen rahoittaisi pitkälti itsensä (SP: Miten vahvistaa kestävän kasvun eväitä Suomessa?). Tänä vuonna jo 4640 euron kuukausipalkasta eteenpäin kaikista lisätuloista verottaja vie yli puolet. Korkeimmillaan marginaaliveroprosentti on liki 60 prosenttia, mikä ei kannusta lisätöihin.
- Osinkoverotus ei saa kiristyä. Osinkoverotuksessa on huomioitava yrittäjäriski. Listaamattomien yhtiöiden osinkoverotus pidetään ennallaan tai sitä yksinkertaistetaan nettovarallisuudesta riippumattomaan malliin, joka kohtelee yrityksiä tasapuolisesti ja kannustavasti. Yrittäjien mallissa osinkoverotus pysyisi nykytasolla (kokonaisveroaste 26 %) riippumatta yhtiön nettovarallisuudesta tai matemaattisesta arvosta 150 000 euroon asti. Sen ylittäviltä osingoilta kokonaisveroaste nousisi ylemmän pääomaverokannan tuntumaan (kokonaisveroaste 33,6 %). EK:n veromalli (5.2.) kiristäisi pk-yrittäjien verotusta kuusi prosenttiyksikköä eli 23 prosenttia. Pienimpien yrittäjien veroprosentti nousisi korkeammaksi kuin riskittömän pankkitalletuksen (30 %). Yrittämisen kannustimesta tulisi lannistin. Suuryhtiöiden ja niiden omistajien veroalea ei voi rahoittaa EK:n esityksen mukaisesti pk-yrittäjien osinkoverotuksen rajulla kiristyksellä. Listaamattomien yhtiöiden osinkoverohuojennus tulee säilyttää osinkoverojärjestelmän rakenteesta riippumatta.
- Perintö- ja lahjaverotuksen korjaus. Perintö- ja lahjaverotus ei saa vaarantaa perheyritysten yritystoiminnan jatkumista. Se tulee poistaa julkisen talouden tilanteen salliessa. Jos poistaminen ei ole nyt mahdollista, se tulee laskea 2011 tasolle, alentaa maksuajan korkoa ja helpottaa sukupolvenvaihdoksia alaikäisten osalta.
- Korotetut poistot ja tappioiden vähennysajan tuplaus. Nämä tarvitaan houkuttelemaan kasvuyhtiöitä ja investointeja. Korotettuja poistoja tulee jatkaa ja vapaita poisto-oikeuksia selvittää. Kasvuyhtiölle pitää mahdollistaa tappioiden vähentäminen 20 vuoden ajalla.
Yhteyshenkilöt
Juhana Brotherusjohtaja, pääekonomisti
Puh:050 384 9479juhana.brotherus@yrittajat.fiPetri SalminenPuheenjohtaja
Puh:0400 608 812petri.salminen@yrittajat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjägallup: Ukrainan sodan luoma epävarmuus vaikuttaa yhä vahvasti pk-yrityksiin18.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Ukrainan sodan aiheuttama epävarmuus vaikuttaa pk-yrityksiin yhä vahvasti. Tuoreessa Yrittäjägallupissa 41 prosenttia pk-yrityksistä kertoo, että tilausmäärät ovat vähentyneet viimeisen vuoden aikana sodan aiheuttaman yleisen epävarmuuden vuoksi. Vaikutus on vahvistunut sodan kestäessä. Vielä joulukuussa 2023 vastaava osuus oli 35 prosenttia.
Yrittäjät: Hallituksen työelämäuudistukset tukevat yritysten sopeutumiskykyä16.10.2025 16:19:35 EEST | Tiedote
Mediatietojen mukaan hallitus on päässyt yhteisymmärrykseen työmarkkinauudistuksista. "Määräaikaisien työsopimuksien solmimisen helpottaminen on tärkeää. Lomautusilmoitusajan lyhentäminen on merkittävä uudistus, joka parantaa yritysten mahdollisuuksia reagoida nopeasti muuttuviin tilanteisiin", Suomen Yrittäjien johtaja Atte Rytkönen-Sandberg sanoo.
Mediakutsu: Tervetuloa Valtakunnallisille yrittäjäpäiville 24.–25.10. Tampereelle!14.10.2025 07:54:40 EEST | Tiedote
Mitkä ovat yrittäjien tunnelmat? Mitkä yritykset palkitaan? Mitä huippupuhujilla on yrittäjille kerrottavana? Palkintogaalassa juhlapuheen pitää tasavallan presidentti Alexander Stubb.
Yrittäjien Salminen: Suomalaisten säästöt listaamattomiin yrityksiin11.10.2025 17:15:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Petri Salminen varoittaa osinkoverotuksen kiristämisestä ja ehdotti suomalaisten säästöjä listaamattomiin yrityksiin. – Kun maailmantalouden kasvu käynnistyy, suomalaiset yritykset tarvitsevat pääomia investointeihin ja omistajanvaihdoksiin. Yksityinen pääoma edistäisi rahoituksen saantia. Osinkoverotus on tässä keskeinen työkalu, Salminen totesi Turussa Varsinais-Suomen Yrittäjägaalassa lauantaina.
KHO:n Sarastia-ratkaisu selkeyttää sidosyksikkösääntöjä – järjestöiltä vahva viesti: rakenteet arvioitava kriittisesti10.10.2025 08:09:51 EEST | Tiedote
Korkein hallinto-oikeus (KHO) antoi äskettäin ratkaisunsa Sarastia Oy:n in house -asemasta. KHO katsoi, että Sarastia ei täyttänyt hankintalain mukaista sidosyksikkömääritelmää. Ratkaisu vahvistaa markkinaoikeuden ja Kilpailu- ja kuluttajaviraston (KKV) aiemmat linjaukset: Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen hankinta olisi tullut kilpailuttaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme