Yrittäjät: Tarvitaan kunnianhimoinen mutta realistinen veropoliittinen kasvupaketti
12.2.2025 02:00:00 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote
Suomen Yrittäjät esittää hallitukselle puoliväliriiheen kunnianhimoista mutta realistista veropoliittista kasvupakettia osana kasvuohjelmaansa. Sen avulla voidaan vahvistaa kasvua ja yrittäjien riskinottoa syventämättä julkisen talouden ongelmia. Suomen Yrittäjien hallitus käsitteli kasvupakettia kokouksessaan 11.2.2025. Tarve investointeja vauhdittaville kasvutoimille on suuri, sillä tuoreen Pk-yritysbarometrin mukaan pk-yritysten investoinnit ovat vähenemässä edelleen kaikilla toimialoilla. Pk-yritysten tilannetta on hankaloitettu korottamalla arvonlisäveroa ja leikkaamalla kotitalousvähennystä. Yrittäjät esittää seuraavia toimia:

- Yhteisöveron lasku 18 prosenttiin. Nykyinen 20 prosentin taso on kohtuullinen taso kansainvälisesti, mutta ei sellainen kilpailuvaltti, joita Suomi tarvitsee. Yrittäjät suhtautuu vakavasti valtion velan vaaralliseen kasvuun. Mahdolliset verotuottomenetykset voi kattaa yritystukia leikkaamalla. Veroalen positiiviset kasvuvaikutukset vahvistavat julkista taloutta ja yritystukileikkaukset palvelevat tasapuolista kilpailua. Yritystuista ei ole leikattu tällä hallituskaudella. Päinvastoin on luotu uusia, joista pk-yritykset on rajattu pois. Se ei palvele kestävää kasvua.
- Ansiotulojen marginaaliveroasteet 50 prosenttiin. Ylimpien rajaveroasteiden laskeminen rahoittaisi pitkälti itsensä (SP: Miten vahvistaa kestävän kasvun eväitä Suomessa?). Tänä vuonna jo 4640 euron kuukausipalkasta eteenpäin kaikista lisätuloista verottaja vie yli puolet. Korkeimmillaan marginaaliveroprosentti on liki 60 prosenttia, mikä ei kannusta lisätöihin.
- Osinkoverotus ei saa kiristyä. Osinkoverotuksessa on huomioitava yrittäjäriski. Listaamattomien yhtiöiden osinkoverotus pidetään ennallaan tai sitä yksinkertaistetaan nettovarallisuudesta riippumattomaan malliin, joka kohtelee yrityksiä tasapuolisesti ja kannustavasti. Yrittäjien mallissa osinkoverotus pysyisi nykytasolla (kokonaisveroaste 26 %) riippumatta yhtiön nettovarallisuudesta tai matemaattisesta arvosta 150 000 euroon asti. Sen ylittäviltä osingoilta kokonaisveroaste nousisi ylemmän pääomaverokannan tuntumaan (kokonaisveroaste 33,6 %). EK:n veromalli (5.2.) kiristäisi pk-yrittäjien verotusta kuusi prosenttiyksikköä eli 23 prosenttia. Pienimpien yrittäjien veroprosentti nousisi korkeammaksi kuin riskittömän pankkitalletuksen (30 %). Yrittämisen kannustimesta tulisi lannistin. Suuryhtiöiden ja niiden omistajien veroalea ei voi rahoittaa EK:n esityksen mukaisesti pk-yrittäjien osinkoverotuksen rajulla kiristyksellä. Listaamattomien yhtiöiden osinkoverohuojennus tulee säilyttää osinkoverojärjestelmän rakenteesta riippumatta.
- Perintö- ja lahjaverotuksen korjaus. Perintö- ja lahjaverotus ei saa vaarantaa perheyritysten yritystoiminnan jatkumista. Se tulee poistaa julkisen talouden tilanteen salliessa. Jos poistaminen ei ole nyt mahdollista, se tulee laskea 2011 tasolle, alentaa maksuajan korkoa ja helpottaa sukupolvenvaihdoksia alaikäisten osalta.
- Korotetut poistot ja tappioiden vähennysajan tuplaus. Nämä tarvitaan houkuttelemaan kasvuyhtiöitä ja investointeja. Korotettuja poistoja tulee jatkaa ja vapaita poisto-oikeuksia selvittää. Kasvuyhtiölle pitää mahdollistaa tappioiden vähentäminen 20 vuoden ajalla.
Yhteyshenkilöt
Juhana Brotherusjohtaja, pääekonomisti
Puh:050 384 9479juhana.brotherus@yrittajat.fiPetri SalminenPuheenjohtaja
Puh:0400 608 812petri.salminen@yrittajat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Ammattidieselin taso liian matala22.10.2026 16:38:38 EEST | Tiedote
Hallitus antoi torstaina eduskunnalle esityksen ammattidieselistä. Veronpalautus olisi 3,3 senttiä litralta ja koskisi linja-autoja sekä vähintään 7,5 tonnin kuorma-autoja. Suomen Yrittäjät pitää esityksen etenemistä hyvänä, mutta vaatii palautuksen tason nostamista ja käyttöönoton aikaistamista.
Yrittäjägallup: Perussuomalaisten nousu jatkuu yrittäjien keskuudessa – Purran suosio vahvistuu19.10.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten kannatus yrittäjien keskuudessa on yhä vahvistunut. Kokoomus on selvästi suosituin yrittäjien keskuudessa, mutta sen kannatus on laskenut reilussa vuodessa 39 prosentista 28 prosenttiin. – Yrittäjät ovat isossa roolissa ratkaisemassa, mikä on vaaleissa suurempi porvaripuolue, kokoomus vai perussuomalaiset, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen arvioi.
Suomen arvostetuin yrittäjäpalkinto kolmelle yritykselle – Kolmikkoa ohjaa rohkeus uudistua17.10.2026 22:05:00 EEST | Tiedote
Valtakunnalliset yrittäjäpalkinnot jaettiin lauantaina 17. lokakuuta kolmelle yritykselle. Tunnustuksen saivat suojavarusteita viranomaiskäyttöön valmistava CPE Production Oy, maanalaisen rakentamisen teknologioihin sekä laitteisiin erikoistunut Normet Group Oy ja matkailualan yritys SantaPark Arctic World. Fennia ja Suomen Yrittäjät luovuttivat perinteikkään ja arvostetun palkinnon Valtakunnallisten yrittäjäpäivien juhlagaalassa Lahdessa.
Hoitoa, kirkkotaidetta ja käsityöjuustoja – vuoden yrittäjäpalkinnot menivät määrätietoisille uudistajille17.10.2026 20:45:00 EEST | Tiedote
Hoivayrityksen luonut Samuli Mattila on valittu Vuoden nuoreksi yrittäjäksi. Valtakunnallisen Vuoden yksinyrittäjä -palkinnon saa suomalaisia kirkkoja rikastuttanut tekstiilitaiteilija Helena Vaari-Silventoinen, ja Vuoden maahan muuttanut yrittäjä on sveitsiläisestä juustoperinteestä ponnistavan perheyrityksen rakentanut Peter Dörig.
Yrittäjägallup: Pk-yritysten taloustilanne kohentunut, näkymät heikentyneet syksyn aikana17.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Pk-yritysten taloustilanne on hieman parantunut, osoittaa Yrittäjägallup. – Viime aikoina nähty talouden kasvu alkaa näkyä yritysten tilanteessa. Se on erittäin tervetullutta monen vaikean vuoden jälkeen. Parantuminen on jatkunut koko vuoden 2026, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme