Työttömyys laskussa – ansiopäivärahan saajamäärä pieneni vuodenvaihteessa
12.2.2025 07:53:56 EET | Avoin työttömyyskassa, A-kassa | Tiedote
A-kassan ansiopäivärahan saajamäärä laski joulu-tammikuussa, mikä viittaa orastavaan työllisyystilanteen parantumiseen. A-kassasta ansiopäivärahaa sai kyseisenä ajanjaksona 36 925 jäsentä, mikä on 5,4 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten. Vielä marraskuussa saajamäärä oli nousussa, mutta joulukuussa tapahtui käänne, ja määrä lähti laskuun.

Ansiopäivärahaa saavien osuus koko jäsenistöstä oli tammikuussa 13,1 prosenttia, mikä on 1,2 prosenttiyksikköä vähemmän kuin edellisvuonna. Samaan aikaan yleinen työttömyysaste Suomessa nousi 8,3 prosenttiin, ollen 1,2 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuotta aiemmin.
Joillakin A-kassan jäsenten työaloilla työttömyys pysyttelee edelleen valitettavan korkealla. Esimerkiksi Näyttelijäliiton jäsenistä jopa noin 20 prosenttia sai ansiopäivärahaa vuodenvaihteessa.
Lomautusten määrä hienoisessa laskussa
Lomautusajan päivärahaa saavien määrä väheni 6,1 prosenttia edellisvuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Lomautettujen osuus ansiopäivärahan saajista oli 44,9 prosenttia, mikä on 0,3 prosenttiyksikköä matalampi kuin viime vuoden joulu-tammikuussa. Vaikka lomautusten määrä on edelleen korkealla, laskua selittävät osaltaan vuoden 2023 vuodenvaihteen erityisen korkeat vertailuluvut.
Hakemusten ja maksettujen eurojen määrä laskussa
Ansiopäivärahahakemuksia saapui joulu–tammikuussa 79 654, mikä on 5 prosenttia vähemmän kuin edellisvuonna vastaavaan aikaan. Suurin osa hakemuksista oli jatkohakemuksia (57,9 prosenttia), soviteltuja hakemuksia oli 34,9 prosenttia ja ensihakemuksia 7,2 prosenttia.
Maksettujen ansiopäivärahojen kokonaismäärä putosi selvästi, jopa 8,9 prosenttia edellisvuoden vastaavaan jaksoon verrattuna, ollen yhteensä 82,1 miljoonaa euroa. Keskimääräinen maksettujen päivien määrä pysyi lähes ennallaan, ollen 18,2 päivää, kun vuotta aiemmin se oli 18,4 päivää. Päiväkohtainen ansiopäiväraha keskimääräisellä 20 päivän maksujaksolla oli tammikuussa 76,65 euroa, mikä on 3,1 prosenttia vähemmän kuin viime vuonna.

Lakimuutosten vaikutukset näkyvät tilastoissa
Ansiopäivärahan saajamäärän lasku ja maksettujen eurojen määrän sekä päiväkohtaisen ansiopäivärahan määrän lasku heijastavat osaltaan vuonna 2024 voimaan tulleita työttömyysturvan muutoksia. Viime vuoden lakimuutokset, kuten omavastuuajan pidentäminen seitsemään päivään, lapsikorotusten ja sovitellun päivärahan suojaosan poistuminen, sekä syyskuussa voimaan astuneet työssäoloehdon pidentäminen ja ansiopäivärahan porrastaminen, ovat osaltaan vaikuttaneet näihin lukuihin. Saajamäärän vähenemiseen on todennäköisesti vaikuttanut myös hakemusmäärien samanaikainen lasku.
Tämän vuoden alussa poistunut työttömyysturvan korotusosa vähentää edelleen maksettuja määriä, mikä näkynee tulevien kuukausien tilastoissa entistä selvemmin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaisa TikkaHallintojohtaja, Avoin työttömyyskassa A-kassa
Puh:050 411 5769kaisa.tikka@a-kassa.fiKuvat
Linkit
Lisätietoa julkaisijasta
Avoin työttömyyskassa A-kassa on kaikille palkansaajille avoin, yleinen työttömyyskassa. A-kassa on yksi Suomen suurimmista työttömyyskassoista. Yhdessä ammattiliittojen kanssa A-kassa muodostaa jäsenilleen vankan turvan työelämän eri käänteisiin. Ammattiliitot antavat turvaa työelämään, me A-kassassa työttömyyden varalta. Valtaosa jäsenistämme kuuluu kassan lisäksi myös ammattiliittoon.
Työttömyyskassa maksaa jäsenilleen ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa, liikkuvuusavustusta ja muutosturvarahaa.
Keskustoimistomme sijaitsee Helsingissä.
Olemme monialainen työttömyysturvan asiantuntija. Monta työtä, monta alaa – yksi työttömyyskassa!
A-kassa.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avoin työttömyyskassa, A-kassa
A-kassan kysely: työmatka ei ole suurin este – arjen järjestelyt ratkaisevat25.3.2026 07:25:00 EET | Tiedote
A-kassan tuoreen jäsenkyselyn mukaan työn vastaanottamista kauempaa rajoittavat ennen kaikkea arjen käytännön haasteet. Suurimmiksi esteiksi nousevat perhe- ja arjen järjestelyt (34 %) sekä työmatkan pituus (32 %). Sen sijaan vain harva kokee muuton aiheuttaman epävarmuuden merkittäväksi esteeksi.
Ansiopäivärahan saajia selvästi vähemmän kuin vuosi sitten – ensihakemusten määrä laski tammikuusta18.3.2026 07:25:00 EET | Tiedote
Helmikuussa Avoimen työttömyyskassan ansiopäivärahan saajien määrä jatkoi laskuaan viime vuodesta, mutta kuukausitasolla tilanne pysyi lähes ennallaan. Hakemuksia saapui helmikuussa selvästi vähemmän kuin vuotta aiemmin, ja erityisesti ensihakemusten määrä laski tammikuusta. Samalla lomautettujen osuus pysyi edelleen korkeana, ja vaikka saajamäärä väheni, ansiopäivärahamenot kasvoivat hieman edelliskuusta. Maaliskuun alkupuolen luvut viittaavat siihen, että saajamäärä saattaa olla kääntymässä jälleen loivaan nousuun.
Tätä työttömyyskassan etuutta ei moni huomaa hakea - etuutta jopa 800 euroa kuussa enemmän6.3.2026 07:25:00 EET | Tiedote
Suomessa välimatkat ovat pitkiä ja työkin saattaa löytyä satojen kilometrien päästä. Monelle pitkä matka voi olla kynnyskysymys uuden työn vastaanottamisessa, mutta liikkuvuusavustus on etuus, jota moni ei huomaa hakea. Avoimesta työttömyyskassasta A-kassasta haetaan jonkin verran liikkuvuusavustusta, mutta todennäköisesti etuuteen oikeutettuja voisi olla enemmänkin.
Kolmannes ansiopäivärahan saajista jo porrastuksen piirissä – enimmäisajan täyttäneiden määrä kaksinkertaistunut kahdessa vuodessa27.2.2026 07:45:51 EET | Tiedote
Avoimen työttömyyskassan tilastojen mukaan sekä porrastetun ansiopäivärahan piirissä olevien että enimmäismaksuajan täyttäneiden jäsenten määrä on kasvanut selvästi. Kehitykseen vaikuttavat osaltaan porrastusjärjestelmän voimaantulo ja se, että uusi lainsäädäntö on vähitellen tullut yhä useamman jäsenen kohdalla sovellettavaksi. Lisäksi työssäoloehdon pidentyminen 6 kuukaudesta 12 kuukauteen vaikuttaa siihen, kuinka nopeasti oikeus uuteen ansiopäivärahajaksoon voi täyttyä.
Ansiopäivärahan saajamäärä kasvoi tammikuussa yli 10 prosenttia – lomautettujen osuus nousi selvästi19.2.2026 07:30:00 EET | Tiedote
A-kassan ansiopäivärahan saajamäärä kasvoi tammikuussa 10,7 prosenttia, ja lomautettujen osuus nousi 40 prosenttiin. Ensihakemuksia jätettiin peräti 52,2 prosenttia enemmän kuin joulukuussa – helmikuun puolivälin luvut viittaavat saajamäärän kasvuun myös helmikuussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

