YTK Työttömyyskassalle tammikuussa yli 6000 uutta jäsentä
Liittyneistä valtaosa on alle 40-vuotiaita. YTK arvioi kasvun jatkuvan.

YTK Työttömyyskassaan liittyi tammikuun aikana 6171 uutta jäsentä. Suomen suurimpaan työttömyyskassaan kuuluu nyt 532 500 ihmistä.
Uusista jäsenistä valtaosa on ollut alle 40-vuotiaita. Liittyneiden suurimmat ikäryhmät ovat seuraavat:
- 20–29-vuotiaita: 28 %
- 30–39-vuotiaita: 30 %
- 40–49-vuotiaita: 23 % liittyneistä.
"Työttömyyskassaan kannattaa liittyä heti ensimmäisen työpaikan myötä. Kesätyönhaku on parhaillaan käynnissä, joten nyt on hyvä hetki huolehtia jäsenyydestä. Asiasta kannattaa myös vinkata lähipiirin nuorille”, sanoo YTK Työttömyyskassan toimitusjohtaja Auli Hänninen.
Vetoa eri toimialoilta ympäri Suomea
YTK Työttömyyskassa haluaa mahdollisimman monta työikäistä ansioturvan piiriin. Nykykehityksellä suunta on hyvä.
“Työttömyyskassan jäsenyys kiinnostaa laajasti eri toimialoilla ja ympäri Suomea. Meille liittyy kaiken ikäisiä, mutta erityisesti nuoret aikuiset korostuvat. Tämä on positiivista, sillä juuri nuoret saattavat jäädä ansioturvan ulkopuolelle”, Auli Hänninen sanoo.
YTK Työttömyyskassa arvioi jäsenkasvun jatkuvan.
"Tietoisuus kassajäsenyyden tärkeydestä näyttää lisääntyvän ja jäsenkasvumme jatkuvan. Vahva kasvu antaa meille erinomaiset edellytykset kehittää palvelujamme entistäkin paremmin – muun muassa tekoälyä hyödyntäen", Hänninen arvioi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilona KangasViestintäjohtaja
Puh:050 590 7853ilona.kangas@ytkkassa.fiLauri HannusViestintäpäällikkö
Puh:044 459 6001lauri.hannus@ytkkassa.fiTietoja julkaisijasta
YTK Työttömyyskassa on kaikkien alojen palkansaajien työttömyyskassa, joka vakuuttaa yli puoli miljoonaa palkansaajaa työttömyyden varalta. YTK on Suomen suurin työttömyyskassa. Tehtävämme on järjestää ansioturva jäsenillemme tehokkaasti, helposti ja inhimillisesti. Palvelemme valtakunnallisesti verkossa. Meillä työskentelee yli 200 ansioturvan ammattilaista. www.ytkkassa.fi
YTK Työttömyyskassan jäsenet voivat halutessaan liittyä myös YTK Työelämä ry:hyn. YTK Työelämä ry on Suomen suurimpia yhdistyksiä yli 250 000 jäsenellään. YTK Työelämä tarjoaa jäsenilleen muun muassa Lakikaverin työsuhteen pulmatilanteisiin, vakuutuksia työhön ja vapaa-aikaan sekä tukea työnhakuun ja työkaluja osaamisen kehittämiseen. https://www.ytkpalvelut.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta YTK
Työttömyys nousussa – hakemusmäärät kasvaneet, lakimuutokset vaikuttavat tilastoihin26.8.2025 07:50:00 EEST | Tiedote
Työttömyys nousi heinäkuussa 6,2 prosenttiin ja päivärahahakemusten määrä kasvoi elokuun alkupuolella selvästi. Luvut kertovat sekä kausivaihtelusta että lakimuutosten vaikutuksesta. Todellista käännettä työmarkkinoilla ei ole vielä nähty.
Osa-aikatyö väheni lakimuutoksen vuoksi – moni jäi kokonaan työttömäksi11.8.2025 07:50:00 EEST | Tiedote
Suojaosan poistaminen työttömyysturvasta on näkynyt osa-aikatyötä tekevien valinnoissa. Useampi päätyi lakimuutoksen vuoksi työttömäksi kuin kokoaikatyöhön, kertoo YTK:n kysely.
Työttömyys laski jo toista kuukautta – YTK:n työttömyysaste 5,8 %22.7.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
YTK Työttömyyskassan työttömyysaste laski kesäkuussa 0,5 prosenttiyksikköä, ja työttömyys väheni kaikissa ikäryhmissä. Suurinta lasku oli yli 60-vuotiailla ja alle 30-vuotiailla.
Työttömyys laski selvästi26.6.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
YTK:n jäsenten työttömyys kääntyi toukokuussa selvään laskuun. Loppukevään luvut olivat matalammat kuin kertaakaan tällä vuosikymmenellä. Työttömyyden laskun taustalla on etenkin uusien työttömyysjaksojen väheneminen.
Päättämissopimukset yleistyneet huomattavasti – ”Lukemat ovat kaksinkertaiset vuoden takaiseen”13.6.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
Työsuhteiden päättämissopimuksista kysytään yhä useammin YTK Työelämän Lakikaveri-palvelusta. Määrä oli yli kaksinkertainen vuoden takaiseen verrattuna. Kasvu kertoo osaltaan korkeasti koulutettujen työttömyyden kasvusta. Työoikeusjuristin mukaan ihmiset haluavat varmistua siitä, että heille tarjottu sopimus on oikeudenmukainen eikä siinä piile sudenkuoppia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme