Kokoomuksen Autto: Suomen EU-vaikuttaminen näkyy vahvasti komission työohjelmassa
Euroopan komission vuoden 2025 työohjelma ”Eteenpäin yhdessä: Rohkeampi, yksinkertaisempi, nopeampi unioni” osoittaa suuren valiokunnan puheenjohtaja Heikki Autton (kok.) mukaan, että Suomen keskeiset tavoitteet EU-vaikuttamisessa ovat saaneet hyvin vastakaikua.

Euroopan komission vuoden 2025 työohjelma ”Eteenpäin yhdessä: Rohkeampi, yksinkertaisempi, nopeampi unioni” osoittaa, että Suomen keskeiset tavoitteet EU-vaikuttamisessa ovat saaneet hyvin vastakaikua.
Suuren valiokunnan puheenjohtajan Heikki Autton (kok.) mukaan työohjelmassa korostuvat erityisesti ne painopisteet, joita Suomi on ajanut ennakkovaikuttamisessaan. Esimerkiksi Euroopan turvallisuuden vahvistaminen, talouskasvun edistäminen sekä vihreän ja digitaalisen siirtymän vauhdittaminen ovat Suomen kannalta keskeisiä kysymyksiä.
”Suomen aktiivinen ja johdonmukainen vaikuttamistyö on kantanut hedelmää. Pääministeri Orpon hallituksen johdolla EU-politiikkamme on ollut määrätietoista ja tuloksellista, mikä näkyy nyt myös komission työohjelmassa”, Autto toteaa.
Työohjelman linjaukset unionin puolustuskyvyn kehittämisestä, energiaturvallisuuden vahvistamisesta sekä sääntelyn yksinkertaistamisesta ovat Suomelle tärkeitä. Lisäksi EU:n toimintakyvyn parantaminen ja päätöksenteon tehostaminen tukevat Suomen tavoitetta toimivammasta ja vaikuttavammasta unionista.
”Suomi jatkaa aktiivista yhteistyötä EU:ssa varmistaakseen, että komission työohjelman linjaukset myös etenevät konkreettisiksi päätöksiksi ja toimiksi”, Autto päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki AuttoKansanedustaja, puoluevaltuuston puheenjohtaja, Suuren valiokunnan puheenjohtaja
Lapin vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Laiho: Influenssarokotukset päiväkoteihin, myös nenäsumutteina27.10.2025 09:19:25 EET | Tiedote
Kokoomuksen lääkärikansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan varapuheenjohtaja Mia Laiho tukee ajatusta lasten influenssarokottamisesta päiväkodeissa. STT uutisoi eilen, että eli 0–6-vuotiaista suomalaisista vain kolmasosa saa kausi-influenssarokotuksen.
Kokoomuksen Kauma: SDP:ltä vaaditaan nyt luvut pöytään25.10.2025 14:24:14 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma vaatii SDP:ltä konkretiaa talouspuheisiin. ”On aika lopettaa tyhjät lupaukset ja näyttää luvut – paljonko SDP:n vaihtoehdot todella vahvistaisivat Suomen taloutta?”
Kokoomuksen Aalto-Setälä ja Limnell: Suomalainen media on kriittisen tärkeä informaatiopuolustuksellemme – STT on säilytettävä.25.10.2025 13:43:13 EEST | Tiedote
Kansanedustajat Jarno Limnell ja Pauli Aalto-Setälä korostavat, että luotettava tieto on kansallinen turvallisuuskysymys ja että uutistoimisto STT:llä on keskeinen rooli Suomen informaatiopuolustuksessa ja demokratian turvaamisessa.
Kokoomuksen Partanen: Orpon hallitus purkaa työllistämisen esteitä – pk-yrittäjille vihdoin kaivattua rohkaisua työllistää23.10.2025 15:17:33 EEST | Tiedote
Irtisanomiskynnyksen madaltaminen on merkittävä askel kohti joustavampia ja toimivimpia työmarkkinoita. Kokoomuksen varapuheenjohtaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Karoliina Partanen korostaa, että uudistus vastaa pitkään jatkuneeseen tarpeeseen helpottaa etenkin pienten yritysten mahdollisuuksia työllistää.
Kokoomuksen Satonen: Työpaikkoja syntyy vain, jos yritykset uskaltavat työllistää23.10.2025 14:49:06 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja Arto Satonen pitää hallituksen esitystä irtisanomiskynnyksen madaltamisesta välttämättömänä askeleena kohti toimivampia työmarkkinoita. Satosen mukaan uudistus avaa ovia työelämään etenkin niille, jotka nyt ovat jääneet työttömyyden loukkuun liian korkean palkkaamiskynnyksen vuoksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme