Kokoomuksen Marttinen: Opposition pelottelu on kaukana totuudesta
12.2.2025 14:32:49 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Matias Marttinen haastoi vasemmisto-opposition synkät pelottelupuheet valtiopäivien avauskeskustelussa ja muistutti talouden kääntyneen kasvuun. Marttinen korosti, ettei hyvinvointiyhteiskuntaa turvata vasemmiston ikisuosikeilla, eli veronkiristyksillä ja velalla, vaan työllä, yrittämisellä ja rohkeilla uudistuksilla.

Kokoomuksen ryhmäpuheenjohtaja Matias Marttinen piti tänään kokoomuksen ryhmäpuheenvuoron valtiopäivien avauskeskustelussa. Marttinen paalutti totuuden vasemmisto-opposition pelottelupuheiden takana olevan toinen.
”Jos opposition puheisiin olisi uskominen, on hyvinvointiyhteiskunta murenemassa. Talous ja vienti ovat kuitenkin kääntyneet kasvuun. Korot ovat laskussa ja kuluttajien ostovoima paranee. Yritysten näkymät ovat kyselyissä kirkastuneet ja Suomeen suunnitellaan nyt miljardiluokan investointeja”, Marttinen sanoo.
Marttinen muistutti vasemmisto-opposition tyrmänneen lähes jokaisen hallituksen uudistuksen ja tarjonneen tilalle miljarditolkulla työn, yrittämisen ja ahkeruuden verottamista sekä lainarahan varaan rakennettuja palveluita.
”Jäykät työmarkkinat, passivoiva sosiaaliturva, kireä verotus, lisääntyvä byrokratia tai julkisen menojen paisuttaminen eivät ratkaise yhtä ainutta Suomen ongelmaa. Nämä ovat vasemmassa laidassa ikisuosikkeja jokaiseen ongelmaan. Me olemme valinneet toisin, kestävä hyvinvointi syntyy vain työllä ja kasvulla, ei velalla”, Marttinen sanoi.
Puheessaan Marttinen korosti, ettei sotea voida uudistaa jarruttamalla kaikkea kehittämistä.
”Hanskoja ei voi pudottaa lähtöviivalla, kun ajat ovat vaikeat. Kokoomus haluaa nykyaikaistaa sote-palvelut viimein tälle vuosituhannelle. Meille Suomessa työskentelee yli 200 000 raudanlujaa sote-alan ammattilaista, jotka kyllä tietävät, miten palveluita voidaan kehittää. Siitä kertoo se, että hyvinvointialueiden talous on kääntymässä koko maan tasolla positiiviseksi”, Marttinen sanoo,
”Tekemillämme uudistuksilla ja toimilla takaamme sen, että Suomi ei istu enää seuraavaakin viittätoista vuotta katsomossa. Me tarjoamme uskottavan vaihtoehdon, jolla hyvinvointiyhteiskunta pystytään turvaamaan myös tuleville sukupolville”, Marttinen päätti.
_________________________________________
Kokoomuksen ryhmäpuhe valtiopäivien avajaiskeskusteluun 12.2. Muutokset puhuttaessa mahdollisia.
Arvoisa puhemies.
Jos opposition puheisiin olisi uskominen, on julkinen terveydenhuolto romahtamassa ja hyvinvointiyhteiskunta murenemassa. Synkkää pelottelua ja kriisipuhetta riittää, mutta omat ratkaisut loistavat poissaolollaan.
Totuus on kuitenkin toinen. Talous ja vienti ovat kääntyneet kasvuun. Korot ovat laskussa ja kuluttajien ostovoima paranee. Yritysten näkymät ovat kyselyissä kirkastuneet ja Suomeen suunnitellaan nyt miljardiluokan investointeja.
Meidän korjattavaksemme jätettiin talous, jossa velkaraha virtasi, mutta rakenteet rapautuivat. Nyt Suomi joutuu korjaamaan omaa kattoaan räntäsateessa.
Arvoisa puhemies.
Suomen tulevaisuus voi perustua kestävästi vain työnteolle ja yrittäjyydelle. Talouspolitiikan arviointineuvosto antoi vahvan tuen tekemällemme talouspolitiikalle. Sen mukaan hallituksen on tärkeää jatkaa uudistuksia, jotka vahvistavat julkista taloutta.
Tekemiemme yhdeksän miljardin sopeutuspäätösten myötä alijäämät ovat viimein kääntyneet laskuun. Myös velkasuhde saadaan tasaantumaan hallituskauden loppuun mennessä.
Kestävä hyvinvointi syntyy vain työllä ja kasvulla, ei velalla.
Arvoisa puhemies
Me kokoomuksessa emme usko jäykkien työmarkkinoiden, passivoivan sosiaaliturvan, kireän verotuksen, lisääntyvän byrokratian tai julkisten menojen paisuttamisen ratkaisevan yhtä ainutta Suomen ongelmaa. Nämä ovat salin vasemmassa laidassa ikisuosikkeja jokaiseen ongelmaan.
Me valitsemme toisin. Suomi palautetaan takaisin koulutuksen kärkimaaksi. Siksi lisäämme opetustuntien määrää kouluissa. Jokaisen lapsen ja nuoren on opittava lukemaan ja laskemaan kunnolla. Kännykät eivät kuulu kouluihin. Siksi rajoitamme niiden käyttöä. Perusasiat laitetaan nyt kuntoon.
Olemme tehneet mittavia uudistuksia työmarkkinoille, uudistaneet sosiaaliturvaa työhön kannustavammaksi, keventäneet työn verotusta ja purkaneet esteitä pois yrittämisen tieltä.
Kokoomus on valmis tekemään vielä lisää. Julkisen talouden raamit määrittelevät liikkumatilan, jonka sisällä olemme valmiit kääntämään kaikki kivet työllisyyden ja talouskasvun vahvistamiseksi.
Vasemmisto-oppositiosta on tyrmätty lähes jokainen ehdottamamme uudistus. Sen sijaan tilalle on tarjottu miljarditolkulla työn, yrittämisen ja ahkeruuden verottamista sekä lainarahan varaan rakennettuja palveluita. Se ei kokoomukselle käy.
Arvoisa puhemies.
Ei ole mitään soten uudistamista, että kaikkea kehittämistä jarrutetaan ja hanskat tiputetaan lähtöviivalle, kun ajat ovat vaikeat. Palveluita pitää parantaa.
Kokoomus haluaa nykyaikaistaa sote-palvelut viimein tälle vuosituhannelle. Meille tärkeintä ei ole se, kuka palvelut tuottaa, vaan se, että palvelut toimivat.
Me keskitymme nyt uudistamiseen ja palveluiden parantamiseen. Suomessa työskentelee yli 200 000 raudanlujaa sote-alan ammattilaista, jotka kyllä tietävät, miten palveluita voidaan kehittää. Siitä kertoo se, että hyvinvointialueiden talous on kääntymässä koko maan tasolla positiiviseksi.
Arvoisa puhemies.
Hyvinvointialueille on tälle vuodelle lisätty rahoitusta 2,2 miljardia enemmän kuin viime vuonna. Vaikean taloustilanteen keskelläkin me turvaamme me soten rahoituksen.
Ihmisillä tulee olla vapaus valita. Toteutamme kokeilun, jossa 65 vuotta täyttäneet pääsevät halutessaan yksityislääkärille terveyskeskusmaksun suuruisella omavastuulla, 28 eurolla. Toteutamme omalääkärimallin, jossa ihminen voi tavata aina tutun lääkärin tai hoitajan. Tämän haluamme laajentaa koko Suomeen.
Huolehdimme lapsista ja nuorista toteuttamalla puoli vuosikymmentä odotetun terapiatakuun ja uudistamme lastensuojelulain.
Arvoisa puhemies.
Suomen ja suomalaisten turvallisuus on kokoomukselle etusijalla. Venäläisten kiinteistökaupat Suomessa tullaan viimein kieltämään lailla. Pidämme välttämättömänä, että rajaturvallisuuslain voimassaoloaikaa jatketaan. On meille kokoomuksessa selvää, että oikeusvaltiolla on oikeus puolustaa itseään.
Johdollamme tartutaan vihdoin määrätietoisesti katujengirikollisuuteen. Me emme anna jengien ja rikollisten sanella, miltä suomalaisilla kaduilla näyttää. Panostamme vahvasti myös poliisin riittäviin resursseihin ja oikeudenhoitoon.
Arvoisa puhemies.
Tekemillämme uudistuksilla ja toimilla takaamme sen, että Suomi ei istu enää seuraavaakin viittätoista vuotta katsomossa.
Me tarjoamme uskottavan vaihtoehdon, jolla hyvinvointiyhteiskunta pystytään turvaamaan myös tuleville sukupolville.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Matias MarttinenEduskuntaryhmän puheenjohtaja
Satakunnan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Häkkänen: Suomalaisten varallisuus kasvuun – perintöverosta on luovuttava20.9.2026 12:06:53 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja ja puolustusministeri Antti Häkkänen pitää perintöveron poistoa yhtenä tärkeimmistä keinoista vahvistaa kotitalouksien varallisuutta ja suomalaista omistajuutta. Häkkäsen mukaan veropolitiikalla tulee tukea jokaisen suomalaisen mahdollisuutta kasvattaa elintasoaan ja varallisuuttaan.
Kokoomuksen Kopra SDP:lle: Leikkasitte euron 90 miljoonaa kertaa19.9.2026 16:34:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra pitää SDP:n yritystä esiintyä järjestöjen ystävänä epäuskottavana. SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen ovat julistaneet tänään somessa, ettei sote-järjestöiltä voida leikata enää euroakaan. Samaan aikaan SDP on itse ollut valmis vähentämään järjestörahoitusta noin 90 miljoonalla eurolla.
Kokoomuksen Lahdenperä haluaa yhtenäisen mittarin ammattikouluihin: Tutkinnon pitää taata osaaminen19.9.2026 11:26:30 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Milla Lahdenperä vaatii ammatillisen koulutuksen vaatimustason vahvistamista. Lahdenperän mukaan tutkintotodistuksen pitää olla työnantajalle tae siitä, että valmistuneella on ammatissa tarvittava osaaminen. Hän nostaa harkittavaksi myös yhteisten aineiden valtakunnallisen arvioinnin.
Kokoomuksen Kaunisto: Vihreidenkö mielestä Suomen pitäisi kinuta EU:lta vielä lisälupaa velkaantumiselle?18.9.2026 15:03:31 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Kaunisto hämmästelee vihreiden Saara Hyrkön vaatimuksia hakea EU:sta lisää joustoa Suomen sopeutusurakkaan. Kauniston mukaan kyse ei lopulta ole EU:n säännöistä vaan siitä, kuinka suuren velkalaskun suomalaiset jättävät lastensa maksettavaksi.
Kokoomuksen Kopra: Ulkomaisten opiskelijoiden on tultava Suomessa toimeen ilman veronmaksajien tukea17.9.2026 17:04:29 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra pitää kiristyksiä ulkomaisten opiskelijoiden oleskelulupiin ja perheenyhdistämisiin välttämättöminä. Hänestä lähtökohtana tulee olla, etteivät tulijat tarvitse suomalaisen veronmaksajan tukea.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme