Oma Häme

Ikäihmisten uusi asumisyksikkö nousee Lopelle – ensimmäiset asukkaat pääsevät muuttamaan syksyllä

13.2.2025 12:00:00 EET | Oma Häme | Tiedote

Jaa

Lopella on vietetty torstaina 13.2. ikäihmisten uuden asumisyksikön harjannostajaisia. Uusi yksikkö valmistuu elokuun lopussa, ja ensimmäiset asukkaat pääsevät muuttamaan tiloihin syksyllä 2025.

Lopen kirkonkylälle nouseva ikäihmisten uusi asumisyksikkö on saavuttanut harjakorkeuden, ja harjannostajaisia päästiin juhlimaan torstaina työmaahenkilöstön ja kutsuvieraiden kesken. Uuden asumisyksikön rakennustyöt alkoivat keväällä 2024 ja tällä hetkellä työmaalla tehdään sisätöitä kuten kalusteasennuksia, laatoituksia ja lattiamattotöitä. Työmaalla työskentelee päivittäin noin 25 henkilöä. Suunnittelusta ja rakentamisesta vastaa Rakennusliike Lapti Oy ja rakennuksen omistaa Suomen Hoiva ja Asunto Oy. Uuteen rakennukseen muuttavat nykyiset Eedilän asukkaat. 

– Kaksikerroksiseen palveluasumisen yksikköön tulee yhteensä 49 asukaspaikkaa. Palvelukotiin rakentuvat asunnot ovat muuntojoustavia ja niissä voidaan tarjota joko ympärivuorokautista palveluasumista tai yhteisöllistä asumista ikäihmisille – tai molempia. Kaikkiin huoneisiin tulee asukkaalle oma keittiö. Asuinhuoneiden lisäksi hoivakodista löytyy yhteiset ruoka- ja oleskelutilat, päivätoimintatila, kuntosali, saunaosastot, pyykkitila sekä henkilökunnan tiloja. Asukkaat ovat tiloissa vuokralla, sanoo ikäihmisten asumispalveluiden tulosaluejohtaja Raila Lahtinen.  

Harjannostajaisissa puheen piti mm. kansanedustaja Timo Heinonen (kok.).

– On tärkeää, että tällaiset palvelut, joita tarvitaan joka päivä, ovat lähellä. Siinä vanhusten asumispalvelut ovat keskiössä. Tätä taloa kun katsoo, ei voi olla kuin tyytyväinen arkkitehtiin ja rakentajaan. Talo on kuin se olisi ollut tällä historiallisella paikalla naapuritalojen tapaan jo sata vuotta, Heinonen sanoo.

Keskiössä kodinomaisuus ja viihtyisä piha-alue

Kooltaan palveluasumisen yksikkö on 3 300 m². Kohteen suunnittelussa on ollut keskiössä sisä- ja ulko-oleskelutilojen kodinomaisuus – valoisat, viihtyisät ja toimivat tilat ovat niin asukkaiden kuin henkilökunnankin iloksi. Rakentamisessa on panostettu viihtyisään piha-alueeseen, josta löytyy erilaisia oleskelualueita, muistopuutarha, pergola, marjapensaita, viherkasveja ja istutusallas asukkaiden omille istutuksille. Asumisyksikön tarkoituksena on tukea asukkaiden hyvinvointia luomalla miellyttävät puitteet niin yksityisyyttä kunnioittavalle asumiselle kuin sosiaaliselle kanssakäymiselle.  

– Rakennustyöt ovat edenneet sujuvasti ja hyvässä yhteistyössä. Olemme suunnittelussa ja toteutuksessa ottaneet vahvasti huomioon paikallisuuden. Punatiilinen palvelutalo istuu mukavasti alueen muuhun rakennuskantaan. Tontilta puretun vanhan navetan perustuksissa käytettyjä kivilohkareita tullaan hyödyntämään palvelutalon pihan maisemoinnissa. Lisäksi palvelutalon oleskelutiloihin tulee maisematapettia, joissa komeilee Lopen Iso-Melkuttimen ja Luutalammin järvimaisemat, kertoo aluejohtaja Tuomo Turkkinen Laptilta.  

Kanta-Hämeen hyvinvointialueelle ikäihmisten lähipalveluiden kehittäminen on tärkeä asia.  

– Oma Hämeessä on linjattu, että ikääntyneiden pitkäaikainen palveluasuminen on lähipalvelua, joten tämä uusi yksikkö on tärkeä erityisesti Lopella asuville ikääntyville ja heidän omaisilleen. On tärkeää, että pystymme tarjoamaan asuntoja mahdollisimman läheltä omaa kotia niille alueen ikääntyneille, jotka tarvitsevat ympärivuorokautista palveluasumista. On myös henkilökunnan kannalta tärkeää, että olosuhteet työyksikössä ovat toimivat, jotta he pystyvät mahdollistamaan asukkaille sujuvan arjen ja tarvitsemansa tuen, sanoo Oma Hämeen ikäihmisten palvelujen toimialajohtaja Jorma Haapanen.  

Lopen uusi ikäihmisten asumisyksikkö saa myös uuden nimen lähiviikkoina. Oma Häme keräsi nimiehdotuksia nimikilpailulla alkuvuoden ajan ja voittajanimi julkistetaan pian.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Uuden ikäihmisten asumisyksikön harjannostajaisia vietettiin Lopella torstaina 13.2.
Uuden ikäihmisten asumisyksikön harjannostajaisia vietettiin Lopella torstaina 13.2.
Lapti
Lataa
Uuden ikäihmisten asumisyksikön harjannostajaisia vietettiin Lopella torstaina 13.2.
Uuden ikäihmisten asumisyksikön harjannostajaisia vietettiin Lopella torstaina 13.2.
Lapti
Lataa
Kuvassa etualalla olevat kivilohkareet ovat tontilta puretun vanhan navetan perustuksista. Lohkareita hyödynnetään palvelutalon pihan maisemoinnissa.
Kuvassa etualalla olevat kivilohkareet ovat tontilta puretun vanhan navetan perustuksista. Lohkareita hyödynnetään palvelutalon pihan maisemoinnissa.
Lapti
Lataa
Kuvassa etualalla ruokaillaan tulevassa kuntosalitilassa. Taka-alalla näkyy tuleva ruokailutila.
Kuvassa etualalla ruokaillaan tulevassa kuntosalitilassa. Taka-alalla näkyy tuleva ruokailutila.
Lapti
Lataa
Uuden ikäihmisten asumisyksikön harjannostajaisia vietettiin Lopella torstaina 13.2.
Uuden ikäihmisten asumisyksikön harjannostajaisia vietettiin Lopella torstaina 13.2.
Lapti
Lataa
Harjannostajaisissa kuultiin puhe muun muassa kansanedustaja Timo Heinoselta.
Harjannostajaisissa kuultiin puhe muun muassa kansanedustaja Timo Heinoselta.
Lapti
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Oma Häme

Laatua lautaselle -kampanja kannustaa tekemään pieniä, hyvinvointia tukevia ruokavalintoja27.8.2026 09:31:08 EEST | Uutinen

Oma Hämeen somekanavilla käynnistyy syyskuussa Laatua lautaselle -hyvinvointikampanja. Kampanjan tavoitteena on lisätä ymmärrystä siitä, mitä ravitsemuksellisesti laadukas ruoka tarkoittaa käytännössä. Laadukas ruokavalio ei tarkoita täydellisyyttä tai kalliita erikoistuotteita. Sen sijaan kampanja haluaa osoittaa, että terveyttä tukevia ruokavalintoja voi tehdä tavallisessa arjessa pienillä, mutta merkityksellisillä teoilla. Kampanjan asiantuntijana toimii Oma Hämeen ravitsemusterapeutti Jessica Sonko, joka kertoo käytännön esimerkkien avulla, miten esimerkiksi kuidun saantia, suolan käyttöä, kasvisten määrää ja rasvan laatua voi huomioida niin kaupassa asioidessa, ruokaa valmistettaessa kuin valmiita tuotteita valittaessakin. Tarve ravitsemustiedon lisäämiselle näkyy Sonkon mukaan myös hänen omassa työssään. – Moni ajattelee terveyttä edistävän syömisen olevan monimutkaista, vaikka se voi tarkoittaa esimerkiksi hedelmän lisäämistä päivään tai levitteen vaihtamista sydänystävälliseen

Aluehallitus hyväksyi ohjeet vieraanvaraisuudesta, edustamisesta ja lahjoista25.8.2026 16:05:40 EEST | Uutinen

Maanantaina 24. elokuuta koolla ollut aluehallitus merkitsi tiedoksi talouden toteuman tammi–toukokuulta. Hyvinvointialueen tulos oli toukokuun lopussa 15 miljoonaa euroa ylijäämäinen. Toimintatuottoja oli kertynyt 47,5 miljoonaa euroa ja toimintakuluja 372,4 miljoonaa euroa. Toimintakate oli noin 27 miljoonaa euroa heikompi kuin vertailukelpoinen tulos vuotta aiemmin. Kulujen kasvua selittävät muun muassa palkankorotukset sekä ostopalvelujen, lääkkeiden ja hoitotarvikkeiden kustannusten kasvu. Osa alkuvuoden kustannuskasvusta on kausiluonteista, ja sen odotetaan taittuvan loppuvuoden aikana. Toukokuun talousraportin vertailuluvut perustuvat vielä aiempaan talousarvioon. Tilanne on nyt eri, koska valtiovarainministeriön myönsi heinäkuussa Oma Hämeelle lisäaikaa vuoden 2029 loppuun saakka alijäämien kattamiseen. Sen vuoksi aluevaltuuston toukokuussa hyväksymä muutostalousarvio on tullut voimaan – sen mukainen vuoden 2026 ylijäämätavoite on noin 35 miljoonaa euroa. Lisäksi aluehallitus h

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye