Ikäihmisten uusi asumisyksikkö nousee Lopelle – ensimmäiset asukkaat pääsevät muuttamaan syksyllä
13.2.2025 12:00:00 EET | Oma Häme | Tiedote
Lopella on vietetty torstaina 13.2. ikäihmisten uuden asumisyksikön harjannostajaisia. Uusi yksikkö valmistuu elokuun lopussa, ja ensimmäiset asukkaat pääsevät muuttamaan tiloihin syksyllä 2025.

Lopen kirkonkylälle nouseva ikäihmisten uusi asumisyksikkö on saavuttanut harjakorkeuden, ja harjannostajaisia päästiin juhlimaan torstaina työmaahenkilöstön ja kutsuvieraiden kesken. Uuden asumisyksikön rakennustyöt alkoivat keväällä 2024 ja tällä hetkellä työmaalla tehdään sisätöitä kuten kalusteasennuksia, laatoituksia ja lattiamattotöitä. Työmaalla työskentelee päivittäin noin 25 henkilöä. Suunnittelusta ja rakentamisesta vastaa Rakennusliike Lapti Oy ja rakennuksen omistaa Suomen Hoiva ja Asunto Oy. Uuteen rakennukseen muuttavat nykyiset Eedilän asukkaat.
– Kaksikerroksiseen palveluasumisen yksikköön tulee yhteensä 49 asukaspaikkaa. Palvelukotiin rakentuvat asunnot ovat muuntojoustavia ja niissä voidaan tarjota joko ympärivuorokautista palveluasumista tai yhteisöllistä asumista ikäihmisille – tai molempia. Kaikkiin huoneisiin tulee asukkaalle oma keittiö. Asuinhuoneiden lisäksi hoivakodista löytyy yhteiset ruoka- ja oleskelutilat, päivätoimintatila, kuntosali, saunaosastot, pyykkitila sekä henkilökunnan tiloja. Asukkaat ovat tiloissa vuokralla, sanoo ikäihmisten asumispalveluiden tulosaluejohtaja Raila Lahtinen.
Harjannostajaisissa puheen piti mm. kansanedustaja Timo Heinonen (kok.).
– On tärkeää, että tällaiset palvelut, joita tarvitaan joka päivä, ovat lähellä. Siinä vanhusten asumispalvelut ovat keskiössä. Tätä taloa kun katsoo, ei voi olla kuin tyytyväinen arkkitehtiin ja rakentajaan. Talo on kuin se olisi ollut tällä historiallisella paikalla naapuritalojen tapaan jo sata vuotta, Heinonen sanoo.
Keskiössä kodinomaisuus ja viihtyisä piha-alue
Kooltaan palveluasumisen yksikkö on 3 300 m². Kohteen suunnittelussa on ollut keskiössä sisä- ja ulko-oleskelutilojen kodinomaisuus – valoisat, viihtyisät ja toimivat tilat ovat niin asukkaiden kuin henkilökunnankin iloksi. Rakentamisessa on panostettu viihtyisään piha-alueeseen, josta löytyy erilaisia oleskelualueita, muistopuutarha, pergola, marjapensaita, viherkasveja ja istutusallas asukkaiden omille istutuksille. Asumisyksikön tarkoituksena on tukea asukkaiden hyvinvointia luomalla miellyttävät puitteet niin yksityisyyttä kunnioittavalle asumiselle kuin sosiaaliselle kanssakäymiselle.
– Rakennustyöt ovat edenneet sujuvasti ja hyvässä yhteistyössä. Olemme suunnittelussa ja toteutuksessa ottaneet vahvasti huomioon paikallisuuden. Punatiilinen palvelutalo istuu mukavasti alueen muuhun rakennuskantaan. Tontilta puretun vanhan navetan perustuksissa käytettyjä kivilohkareita tullaan hyödyntämään palvelutalon pihan maisemoinnissa. Lisäksi palvelutalon oleskelutiloihin tulee maisematapettia, joissa komeilee Lopen Iso-Melkuttimen ja Luutalammin järvimaisemat, kertoo aluejohtaja Tuomo Turkkinen Laptilta.
Kanta-Hämeen hyvinvointialueelle ikäihmisten lähipalveluiden kehittäminen on tärkeä asia.
– Oma Hämeessä on linjattu, että ikääntyneiden pitkäaikainen palveluasuminen on lähipalvelua, joten tämä uusi yksikkö on tärkeä erityisesti Lopella asuville ikääntyville ja heidän omaisilleen. On tärkeää, että pystymme tarjoamaan asuntoja mahdollisimman läheltä omaa kotia niille alueen ikääntyneille, jotka tarvitsevat ympärivuorokautista palveluasumista. On myös henkilökunnan kannalta tärkeää, että olosuhteet työyksikössä ovat toimivat, jotta he pystyvät mahdollistamaan asukkaille sujuvan arjen ja tarvitsemansa tuen, sanoo Oma Hämeen ikäihmisten palvelujen toimialajohtaja Jorma Haapanen.
Lopen uusi ikäihmisten asumisyksikkö saa myös uuden nimen lähiviikkoina. Oma Häme keräsi nimiehdotuksia nimikilpailulla alkuvuoden ajan ja voittajanimi julkistetaan pian.
Yhteyshenkilöt
Jorma Haapanenikäihmisten palveluiden vs. toimialajohtaja
Puh:040 538 9357jorma.haapanen@omahame.fiRaila Lahtinenikäihmisten asumispalvelujen tulosaluejohtaja
Puh:050 370 4754raila.lahtinen@omahame.fiTuomo Turkkinenaluejohtaja, Rakennusliike Lapti Oy
Puh:040 717 7576tuomo.turkkinen@lapti.fiTuomas Terhokiinteistökehitysjohtaja, Suomen Hoiva ja Asunto Oy
Puh:040 826 1136tuomas.terho@attendo.fiKuvat






Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Hämeenlinnan paloasemalla avoimet ovet 112-päivänä6.2.2026 15:37:56 EET | Tiedote
Kanta-Hämeen pelastuslaitos avaa tuttuun tapaan ovensa yleisölle, kun se järjestää 112-päivän tapahtuman Hämeenlinnan paloasemalla keskiviikkona 11.2. klo 10 – 18, osoitteessa Kutalantie 1.
Yhteisöllisen asumisen kilpailutus herätti runsaasti kiinnostusta – Oma Häme lisää asuinpaikkoja ikäihmisille6.2.2026 14:12:47 EET | Tiedote
Oma Häme lisää 150 sosiaalihuoltolain mukaista yhteisöllisen asumisen paikkaa seuraavan kolmen vuoden aikana.
Esitys aluehallitukselle: mielenterveys- ja päihdepalveluja kehitetään nykyisessä palvelurakenteessa ilman uusia yksiköitä5.2.2026 10:05:00 EET | Uutinen
Aluehallitus käsittelee maanantaina 9. helmikuuta palveluverkkopäätösten päivityksiä, jotka koskevat mielenterveys- ja päihdepalveluja. Muutokset etenevät vielä aluevaltuuston käsittelyyn. Aluehallitukselle esitetään, että mielenterveys- ja päihdepalveluihin aiemmin suunniteltuja erillisiä yksiköitä – selviämisasemaa sekä asumispalvelujen arviointi- ja kuntoutusyksikköä – ei tässä vaiheessa perusteta. Aluevaltuusto on päättänyt yksiköiden perustamisesta osana palveluverkkopäätöksiä huhtikuussa 2024. Muutosesitykset liittyvät palveluverkkosuunnitelman toteutustavan tarkentamiseen. Taustalla on palvelujen uudelleenarviointi, jonka mukaan kyseisiin yksiköihin suunnitellut palvelut voidaan järjestää tarkoituksenmukaisesti osana nykyisiä palvelukokonaisuuksia. Selviämishoidosta tehtiin pilotti Palveluverkkoa suunniteltaessa tavoitteena oli selviämisaseman perustaminen vieroitus- ja katkaisuhoidon yhteyteen. Ahveniston sairaalassa ei kuitenkaan ole selviämisasemalle soveltuvia tiloja, eikä e
Aluehallitus käsittelee esitystä Parolan terveysaseman siirrosta5.2.2026 10:00:00 EET | Uutinen
Aluehallitus käsittelee maanantaina 9. helmikuuta aluevaltuustolle menevää esitystä Parolan terveysaseman siirrosta Hämeenlinnaan. Aluehallitukselle esitetään, että Parolan terveysaseman toiminta siirtyisi Hattulasta Ahveniston palvelukeskukseen 1.7.2027 mennessä. Kyseessä on palveluverkkoon liittyvä päätös, jonka tekee lopullisesti aluevaltuusto. Siirron jälkeen Ahveniston palvelukeskus vastaisi noin 30 000 asukkaan sosiaali- ja terveyspalveluista. Aluevaltuusto päätti hyvinvointialueen palveluverkosta huhtikuussa 2024. Päätöksen mukaan Oma Hämeen palvelurakenne perustuu kolmeen sote-palvelukeskukseen, sote-palvelupisteisiin sekä liikkuviin palveluihin. Päätökseen on kirjattu Parolan sopimustilanne ja sen tarkastelu vuonna 2026. Parolan terveysaseman palveluja Hattulassa tuottaa Terveystalo. Nykyinen sopimus Terveystalon kanssa päättyy 30.6.2026. Parolan terveyskeskuksen toiminnan siirron valmistelussa on arvioitu vaikutuksia palvelujen saavutettavuuteen ja hoidon jatkuvuuteen. Asiakk
Jalkautuvaa neuvolamallia ei kannata laajentaa – yksilölliset ratkaisut palvelevat paremmin perheiden tarpeita5.2.2026 09:55:00 EET | Uutinen
Oma Häme on arvioinut jalkautuvan neuvolamallin toimivuutta ja tarvetta osana perhekeskuspalveluita. Hyvinvointialueella on aiemmin linjattu, että neuvolatoiminta järjestetään pääsääntöisesti palvelukeskuksissa ja palvelupisteissä. Jalkautuvan neuvolapalvelun tarjoamista on kokeiltu, koska sen tarve on haluttu selvittää. Aluehallitus käsittelee jalkautuvaa neuvolatoimintaa kokouksessaan 9. helmikuuta. Aluehallitukselle esitetään, ettei jalkautuvaa neuvolamallia oteta Oma Hämeessä laajemmin käyttöön, vaan neuvolapalvelut toteutetaan jatkossakin pääsääntöisesti palvelukeskuksissa ja -pisteissä. Neuvola oli mukana lähipalvelumallin pilotissa Tammelassa keväällä 2025. Kokeilujaksolla neuvola-aikoja tarjottiin ensisijaisesti asiakkaille Forssaan. Tammelassa aikoja oli tarjolla rajatusti. Neuvola-aikoja käytettiin suhteessa tarjontaan enemmän kuin muita pilotissa mukana olleita palveluja Tammelassa. Lähes kaikki vastaajat kertoivat valitsevansa Forssan neuvolan, mikäli neuvola-aikaa joutuisi
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme