Kela maksoi kansaneläkettä ja takuueläkettä 2,64 miljardia euroa vuonna 2024
Kela maksoi eläkkeitä noin 544 000 henkilölle vuonna 2024. Helmikuun 2025 alusta Kela ei enää maksa kansaneläkkeitä EU- ja Eta-maissa, Sveitsissä sekä Isossa-Britanniassa asuville.

Kela maksoi vuonna 2024 kansaneläkkeitä ja takuueläkkeitä yhteensä noin 544 000 henkilölle. Kansaneläkettä sai viime vuonna noin 541 000 henkilöä. Saajien määrä on vähentynyt viidessä vuodessa 46 000 henkilöllä (8 prosenttia) ja kymmenessä vuodessa 89 000 henkilöllä (14 prosenttia).
Vuoden 2024 aikana Kela maksoi kansaneläkkeitä 2,33 miljardia euroa.
ALT: Kuvion otsikko: Kelan maksamien eläkkeiden saajamäärä vähenee tasaisesti. Kuvio näyttää kansaneläkkeen ja takuueläkkeen saajat sekä maksetut etuudet 2018-2024.
Lakimuutoksen vuoksi Kela ei enää maksa kansaneläkkeenä maksettavia vanhuus- ja työkyvyttömyyseläkkeitä muissa EU- ja Eta-maissa, Sveitsissä ja Isossa-Britanniassa asuville eläkkeensaajille 1.2.2025 alkaen.
Ulkomailla kansaneläkettä saavien henkilöiden määrä on viime vuosina laskenut ja oli vuonna 2024 vähän yli 24 000 henkilö. Heistä kaksi kolmasosaa oli naisia. Keskimääräinen kansaneläkkeen määrä ulkomaille oli vajaa 140 euroa kuukaudessa ja yhteensä Kela maksoi kansaneläkkeitä ulkomaille 43,2 miljoonaa euroa vuonna 2024.
– Kansaneläkettä saavien määrä on vähentynyt tasaisesti, mikä näkyy myös ulkomaille maksettavissa eläkkeissä. Työeläkkeiden taso on noussut ja yhä useamman eläkkeensaajan työeläkkeen määrä on yli tulorajan, jolla voi saada kansaneläkettä, sanoo Kelan tutkimusprofessori Karoliina Koskenvuo.

Takuueläkkeiden saajamäärä on pysynyt tasaisena
Takuueläkkeen saajamäärä nousi vuoteen 2021 asti. Tähän vaikuttivat ainakin rekisteripoiminnat, joiden avulla Kela selvitti ja kontaktoi henkilöt, joilla voisi olla oikeus takuueläkkeeseen. Vuosien 2019 ja 2021 poiminnat nostivat saajamääriä 11 000 henkilöllä. Takuueläkkeen saajamäärä on pysynyt viime vuodet tasaisena. Vuonna 2024 Kela maksoi takuueläkettä 116 500 henkilölle.
Maksettujen takuueläkkeiden kokonaissumma on ollut hienoisessa nousussa ja oli vuonna 2024 noin 312,7 miljoonaa euroa. Kasvun taustalla vaikuttavat takuueläkkeisiin viime vuosina tehdyt vuosittaiset indeksitarkistukset ja ajoittaiset tasokorotukset.
Suurimmalla osalla eläkkeensaajista Kelansa maksamat eläkkeet täydentävät työeläkettä. Kansaneläke pienenee työeläkkeen kasvaessa. Kun työeläke saavuttaa tietyn tason, kansaneläkettä ei myönnetä enää lainkaan. Kelan maksama takuueläke taas turvaa saajalle vähimmäiseläkkeen, jos saajan kaikki eläkkeet ennen verotusta ovat yhteensä alle 978,34 euroa kuukaudessa.
Yhteyshenkilöt
Karoliina KoskenvuotutkimusprofessoriKela
Puh:020 634 1355karoliina.koskenvuo@kela.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKuvat
Kansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Öppettiderna för FPA:s serviceställe i Mattby ändras27.3.2025 09:10:00 EET | Pressmeddelande
FPA:s serviceställe i Mattby i Esbo får nya öppettider den 31 mars. De nya öppettiderna är måndag–tisdag och torsdag–fredag kl. 12–15, och det går också att få betjäning på bokad tid. Nästan alla FPA-ärenden kan också skötas på nätet eller per telefon.
Kelan Matinkylän palvelupisteen aukioloaika muuttuu27.3.2025 09:10:00 EET | Tiedote
Kelan palvelupisteen aukioloajat Espoon Matinkylässä muuttuvat 31.3. alkaen. Uudet aukioloajat ovat ma–ti ja to–pe klo 12–15, ja palvelua saa myös ajanvarauksella. Lähes kaikki Kela-asiat voi hoitaa myös verkossa tai puhelimitse.
New opening hours for Kela’s Matinkylä service point27.3.2025 09:10:00 EET | Press release
The opening hours of Kela’s service point in Matinkylä, Espoo will change as of 31 March 2025. The new opening hours for walk-in customers are 12.00–15.00 on all weekdays except Wednesday. The service is also available by appointment on all weekdays. Almost all Kela-related matters can also be handled online or over the phone.
Kelan palvelupiste Akaassa ja Sastamalassa korvataan muilla palveluilla27.3.2025 09:05:00 EET | Tiedote
Kelan Akaan ja Sastamalan palvelupiste korvataan muilla palveluilla. Kela-asioita voi 1.4. alkaen hoitaa OmaKelassa, puhelimessa ja etäpalvelupisteissä.
Kelan palvelupiste Eurassa korvataan muilla palveluilla27.3.2025 09:05:00 EET | Tiedote
Kelan Euran palvelupiste korvataan muilla palveluilla huhtikuun alusta. Kela-asioita voi 1.4. alkaen hoitaa verkossa, puhelimessa ja lähialueen palvelupisteissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme