Messut kuuluvat kulttuuriedun piiriin – on aika päivittää lainsäädäntö
13.2.2025 13:08:00 EET | Messukeskus | Tiedote
Messu- ja tapahtuma-ala on tärkeä osa suomalaista elinkeinoelämää ja yhteiskuntaa. Messut eivät ole vain kaupallisia tapahtumia, vaan ne tarjoavat kulttuuri- ja vapaa-ajan elämyksiä aivan kuten museot, teatterit ja konsertit, jotka kuuluvat veroporkkanalla tuetun kulttuuriedun piiriin. On epäoikeudenmukaista, ettei messukäyntejä tällä hetkellä hyväksytä verovapaan kulttuuriedun piiriin.

Ei ole perusteltua, että monet Suomen suurimmista messuista, esimerkiksi Suomen Kädentaidot, Habitare ja I love me -messut rajataan kulttuuriedun ulkopuolelle. Esimerkiksi Suomen Kädentaidot Tampereella tarjoaa tuhansille kävijöille mahdollisuuden kehittää omaa osaamistaan ja osallistua työpajoihin. Myös Habitaressa ja I love me -messuilla on tarjolla työpajoja, luento-ohjelmaa sekä kirjailija- ja taiteilijahaastatteluita. Nämä tapahtumat eivät ole vain kauppapaikkoja, vaan ne edistävät kulttuuria ja osaamisen kehittämistä samalla tavalla kuin taidemuseot ja teatterit.
Messu- ja tapahtumajärjestäjät ry ja Tapahtumateollisuus ry vaativat muutosta tilanteeseen
- Messujen kulttuurinen ja koulutuksellinen arvo on kiistaton, ja on lainsäätäjältä outo ja epäoikeudenmukainen linjanveto, etteivät messutapahtumat kuulu kulttuuriedun piiriin.
- Kilpailuneutraliteetin ja elinkeinon edistämisen näkökulmasta verovapauden tulisi koskea myös messuja, kun se jo kattaa muita kaupallisia kulttuuripalveluita.
- Kulttuuriedun laajentaminen messuihin kasvattaisi osallistujamääriä ja tukisi tapahtuma-alaa sekä paikallistaloutta.
- Messutapahtumat ruokkivat ihmisten kohtaamisia ja vahvistavat taloudellista toimeliaisuutta paljon tapahtuma-alaa laajemmin.
- Aihetta on pidetty esillä jo kymmenen vuoden ajan, on aika siirtyä puheista tekoihin.
"Messut ovat jo vuosikymmenien ajan tarjonneet kävijöille ainutlaatuisia kulttuuri-, koulutus- ja elämyssisältöjä, mutta ne on edelleen rajattu kulttuurisetelin ulkopuolelle ilman kestävää perustelua. Nyt on aika päivittää lainsäädäntö vastaamaan todellisuutta ja varmistaa, että messut saavat saman aseman kuin muutkin tapahtumat. Työ tämän muutoksen eteen on jatkunut jo kymmenen vuotta, ja nyt on aika viedä se maaliin", sanoo puheenjohtaja Tuomas Räsänen Messu- ja tapahtumajärjestäjät ry:stä.
Mitä muutos vaatii?
Messu- ja tapahtumajärjestäjät ry ja Tapahtumateollisuus ry vaativat, että kulttuuriedun käyttöalaa laajennetaan niin, että etu käy myös messutapahtumiin. Tämä tarkoittaisi muutosta tuloverolain 69. pykälään, jolloin työnantajan tarjoamalla kulttuurisetelillä voisi jatkossa hankkia myös messulippuja.
”Samalla, kun korjataan tämä messutapahtumia koskeva valuvika, on edun tasoa nostettava roimasti. Edun enimmäismäärä on ollut yli 16 vuoden ajan samalla 400 euron tasolla. Pelkkä inflaatiokorjaus tarkoittaisi, että etua tulisi nostaa yli 200 eurolla ja jos halutaan kompensoida arvonlisäveron korotuksen vaikutus toimialaan, tulisi edun verotonta enimmäismäärää nostaa vielä enemmän. Kyse on kuitenkin työnantajien eikä veronmaksajien rahasta”, Tapahtumateollisuus ry:n toimitusjohtaja Sami Kerman sanoo.
Messu- ja tapahtumajärjestäjät ry kattaa ammattimaisen messujärjestämisen Suomessa. Jäseniä ovat Suomen Messut Oyj, Tampereen Messut Oy, Lahden Messut, Jyväskylän Messut Oy, Pohjois-Suomen Messut ry ja Suomen Asuntomessut Osuuskunta. Messut ja muut messukeskuksissa järjestetyt tapahtumat toivat Suomessa vuonna 2023 järjestämispaikkakunnilleen 324milj euron tulovirran (Taloustutkimus 5/2024). www.messutsuomessa.fi
Tapahtumateollisuus ry on tapahtumaelinkeinon valtakunnallinen keskusjärjestö ja sillä on noin 280 jäsenorganisaatiota. Tapahtumateollisuus edustaa ammattimaisia tapahtumajärjestäjiä, tapahtumapaikkoja, tapahtumatekniikan ja -rakenteiden palveluita, tapahtumien lipunmyynti-, esiintyjä-, turvallisuus- ja cateringpalveluita, tapahtumamyyjiä sekä muita tapahtumille suunnattuja palveluja, suunnittelua ja konsultointia. www.tapahtumateollisuus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
toiminnanjohtaja Titta Tilvis Messu- ja tapahtumajärjestäjät ry
Sähköposti: info@messutsuomessa.fi Puhelin: 044 973 3728
toimitusjohtaja Sami Kerman Tapahtumateollisuus ry
Sähköposti: sami.kerman@tapahtumateollisuus.fi Puhelin: 040 563 4655
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Kutsu medialle: Arctic Lights Comic Con 16.-17.5.20266.5.2026 15:11:51 EEST | Kutsu
Hyvä toimittaja, Maailmalla vakiintunut comic con -konsepti ottaa nyt näkyvän askeleen myös kotimaisessa tapahtumakentässä, kun Arctic Lights Comic Con järjestetään ensimmäistä kertaa Helsingin Messukeskuksessa 16.-17.5.2026
Autokorjaamo 2027 -messut kokoaa alan osaamisen ja ratkaisut Helsingin Messukeskukseen ensi vuoden toukokuussa6.5.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Autokorjaamoala kohtaa samanaikaisesti sekä kasvavaa työmäärää että kiihtyvää teknologista murrosta. Taloudellisesti haastavista ajoista huolimatta kotimainen liikennesuorite ei ole vähentynyt, vaan on muutaman viime vuoden aikana jopa hieman kasvanut. Uusien autojen rekisteröinnit ovat pysyneet pitkään historiallisen alhaisella tasolla, minkä seurauksena Suomen autokanta ikääntyy edelleen. Tämä kehitys lisää ajoneuvojen huolto- ja erityisesti korjaustarvetta sekä kasvattaa korjausvelkaa.
Helsingin Messukeskuksen vastuullisuusvuosi 2025: Vastuullisuus vauhdittaa kasvua ja kansainvälistymistä5.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskus jatkoi vuonna 2025 pitkäjänteistä vastuullisuustyötä ja otti edistysaskeleita kaikilla vastuullisuuden osa-alueilla. Tuore vastuullisuusraportti kertoo Messukeskuksen vastuullisuusvuodesta 2025.
Ruokamessut järjestetään 2027 eri ajankohtana kuin Lapsimessut ja Lemmikkimessut26.4.2026 17:09:39 EEST | Tiedote
Helsingin Messukeskuksessa oli tänä viikonloppuna paljon nähtävää, kun Ruokamessut, Lapsimessut ja Lemmikkimessut järjestettiin samanaikaisesti. Tapahtumakokonaisuudessa vieraili lähes 62 000 kävijää. Ensi vuonna Ruokamessut järjestetään 2. – 4.4.2027, Lapsimessut 23. – 25.4.2027 ja Lemmikkimessut 24. - 25.4.2027 (la-su). Tapahtumakokonaisuus on ollut toimiva, mutta nyt halutaan rauhoittaa tapahtumia ja saada enemmän tilaa.
Fazer Puikula Ohut Ruis voitti Suomalainen elintarvikeinnovaatio -palkinnon24.4.2026 11:45:00 EEST | Tiedote
Vuoden suomalainen elintarvikeinnovaatio -palkinto jaettiin tänään Ruokamessuilla Helsingin Messukeskuksessa ruisleivälle ja sen sai Fazer Puikula Ohut Ruis. Fazerin patentoimaa LOFO-entsyymiä hyödyntävä ja vatsaystävällinen uutuusruisleipä sai paljon kehuja raadilta ja voitti Suomen Messusäätiön lahjoittaman 10 000 euron palkinnon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme