SDP:n pormestariehdokas Ilmari Nurminen haluaa palauttaa kasvokkain tapahtuvan päivätoiminnan ja varmistaa ikääntyneiden äänen heitä koskevassa päätöksenteossa
13.2.2025 15:16:55 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Pirha on päättänyt leikata ikääntyneiden sosiaalisen kanssakäymisen mahdollistavasta päivätoiminnasta muuttamalla sen vain etänä tapahtuvaksi.

– Tämä on täysin käsittämätön päätös Pirhalta. THL:n uusimman tutkimuksen mukaan etenkin omaishoitajille, yksinasuville sekä muistisairaille päivätoiminta on ollut sosiaalisen kanssakäymisen ja hyvinvoinnin lisäämisen parhaita toimintamuotoja. Päivätoiminta on tuonut ihmisille hyvinvointihyötyjä sekä myös taloudellisia säästöjä, Nurminen listaa.
– Tampereen pormestarina en vain hiljaa hyväksyisi Pirhan päätöstä, vaan tekisin töitä sen eteen, ettei Tampereen kaupunki jättäisi ikääntyneitä vain etäpäivätoiminnan varaan. Haluaisin pormestarina ottaa myös osaavat järjestöt toiminnan kehittämiseen mukaan, Nurminen linjaa.
– Kaiken päälle heitä, joita asia koskee, eli ikääntyneitä itseään, Pirha on estänyt (AL 12.2) toimittajaa haastattelemasta vedoten vaitiolovelvollisuuteen. Ikääntyneet ovat hädissään ja loukkaantuneita – ja todella hyvästä syystä. Ihmisillä on oikeus ja velvollisuus käydä keskustelua heitä koskevista päätöksistä, varsinkin jos toimittaja heitä itsenäisesti lähestyy. Tästä syystä kannustan ikääntyneitä vaikuttamaan ja pitämään ääntä oikeuksistaan, Nurminen painottaa.
Yhteyshenkilöt
Ilmari Nurminenkansanedustaja
Puh:050 512 2189Kuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: STT:n oikaisu on riittämätön7.2.2026 15:36:30 EET | Tiedote
STT päätyi myöhään perjantai-iltana oikaisemaan Tytti Tuppuraista koskevaa uutistaan saatuaan 1.2. tarkkaan yksilöidyn oikaisupyynnön. Oikaisun ulkopuolelle jäi kuitenkin yhä useita ilmeisen virheellisiä väitteitä, jotka on kumottu lukuisten ihmisten toimesta.
SDP:n Joona Räsänen: Hienoa, että kokoomus myöntää asia kerrallaan, että talouspolitiikkaa voi tehdä reilummin SDP:n viitoittamalla tiellä6.2.2026 14:51:12 EET | Tiedote
”Kokoomus näyttää vihdoin avanneen SDP:n vaihtoehtoehtobudjetin, ja löytää sieltä ideoita kasvun käynnistämiseksi. SDP:n esittämä kotitalousvähennyksen korotus ja yritysten rahoitusten helpotus on nyt otettu osaksi pääministeripuolueen keinovalikoimaa”, SDP:n Joona Räsänen iloitsee.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hankintalain muutokset vievät kunnilta rahat ja päätösvallan6.2.2026 14:34:15 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma pitää valitettavana, että hallitus tuo eduskunnalle paljon kritiikkiä saaneen hankintalain muutoksen. Esitys annettiin torstaina 5.2. sen jälkeen, kun se oli kertaalleen vedetty pois valtioneuvostosta kuntien itsehallintoon liittyvien ongelmien vuoksi.
SDP:n Malm: Orpo-Purran linja on vaatia oppositiolta omia ehdotuksia ja viitata niille kintaalla, kunnes hätä iskee6.2.2026 12:09:41 EET | Tiedote
SDP on pyrkinyt evästämään hallitusta oppositiosta käsin, mutta tähän asti Orpo-Purran hallitus on viitannut kintaalla keinoillemme. Olemme seuranneet kolme vuotta hallituksen vastuutonta ja epäoikeudenmukaista talouspolitiikkaa - säästötoimien kohteena ovat olleet pieni- ja keskituloiset. Nyt hallitus on vihdoin avannut silmänsä ja tajunnut, että toimia on tehtävä ja enää vaihtoehdoksi ei kelpaa pelkkä kurittaminen, muistuttaa kansanedustaja Niina Malm.
SDP:n Juha Viitala: Hallituksen pelottelu- ja leikkauslinja tukahdutti kotimaisen kysynnän ja pahensi työttömyyttä6.2.2026 08:48:00 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitalan mukaan hallituksen omat puheet ja teot ovat yhtenä syynä kotimaisen kysynnän heikkoudelle. Viitalan mukaan hallitus on toistanut kriisipuhetta ja samaan aikaan tehnyt rajuja leikkauksia sosiaaliturvaan sekä työelämän epävarmuutta lisääviä heikennyksiä. Tämän seurauksena kotitaloudet ovat alkaneet säästää, kulutus alkaa hyytyä ja kotimainen kysyntä sakkaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme