SDP:n Joona Räsänen: Hallituksen investointikanuunassa jää murkula putkeen
13.2.2025 17:04:04 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
- Hallituksen vihreiden investointien verohyvitys uhkaa jäädä nyt esitetyillä yksityiskohdilla suutariksi. Tällä tavalla Suomessa ei synny uusia investointeja, vaan käytännössä tuki ohjautuu vain suurten toimijoiden jo putkessa oleville hankkeille. Tällainen kallis kädenojennus vain harvoille yrityksille ei paranna talouskasvuamme, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).

Eduskunta kävi tänään torstaina lähetekeskustelun hallituksen esityksestä vihreiden investointien verohyvityksestä. Hallituksen esityksessä kannustimien mukaisen verohyvityksen voisivat saada vähintään 50 miljoonan kynnysarvon ylittävät hankkeet. Tällä päätökselle rajataan käytännössä keskisuuret yritykset ulos kilpailusta ja tukieurot valuvat vain suurille toimijoille. Verohyvitys tehtäisiin yrityksen yhteisöverosta vuodesta 2028 alkaen.
Investointikannustin olisi voimassa vain tämän vuoden ja hakemusten pitäisi olla sisällä jo syksyllä. Kun otetaan huomioon hankkeiden suunnitteluun ja muuhun taustatyöhön kuluva aika merkitsee tämä käytännössä sitä, että hallituksen malli ei rohkaise uusia hankkeita alkuun vaan on käytännössä uusi yritystuki muutenkin toteutuville hankkeille.
Kannustin on myös rajattu suppeaan joukkoon vihreää siirtymää edistäviä hankkeita ja esityksen mukaan koskisi parhaimmassa tapauksessa 15–30 hanketta tämän vuoden aikana.
- Hallituksen investointikanuunassa jää nyt kyllä murkula putkeen. Kannustinta on välttämätöntä parantaa, jotta sen hyödyt Suomen talouskasvulle olisivat mahdollisimman hyvät. SDP esittää, että investointien kynnysarvoa lasketaan ja kannustimen aikaikkunaa pidennetään. Näin kannustin houkuttelisi myös uusia hankkeita ja keskisuuria yrityksiä. Kannustin voidaan myös osin rahoittaa karsimalla nykyisiä yritystukia, Räsänen päättää.
Yhteyshenkilöt
Joona RäsänenKansanedustaja
Puh:050 547 5590joona.rasanen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lauri Lyly: Hallitus on havahtunut vihdoin omiin ongelmiinsa18.3.2026 15:43:29 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly pitää hyvänä, että hallitus on havahtunut vihdoin itse aiheuttamiinsa ongelmiin ja pyrkii korjaamaan niitä. Esityksen perusongelma, eli määräaikaisten työsopimusten lisääminen ja vieläpä ilman kunnollista perustetta, kuitenkin säilyy, korostaa Lyly.
SDP:n Kim Berg: Alipalkkaus jää usein ilman seuraamuksia – lainsäädännössä selvä aukko18.3.2026 15:30:20 EET | Tiedote
Kansanedustaja Kim Berg (sd.) korostaa, että työperäiseen hyväksikäyttöön puuttuva lainsäädäntö on tarpeellinen, mutta jättää edelleen katveeseen laajan joukon työntekijöitä, jotka kohtaavat alipalkkausta ilman, että se täyttää rikoksen tunnusmerkistöä.
SDP:n Suhonen: Rikoslain kiristäminen ei yksin pysäytä työperäistä hyväksikäyttöä18.3.2026 14:07:00 EET | Tiedote
Kansanedustaja Timo Suhonen (sd.) pitää työperäisen hyväksikäytön kitkemistä tarpeellisena, mutta muistuttaa että hallituksen esitys ei ole yksinään riittävä. Hyväksikäyttöön puuttuminen edellyttää myös keinoja, joilla työntekijät pääsevät käytännössä paremmin turvaamaan oikeuksiansa. Suhonen korostaa ammattiliittojen kanneoikeuden merkitystä osana kokonaisuutta. Hän on tehnyt asiasta lakialoitteen laiksi järjestökanteesta työsuhteeseen liittyvässä riita-asiassa.
SDP:n Nasima Razmyar: Kokoomus ajaa kaksilla rattailla verokeskustelussa18.3.2026 11:33:48 EET | Tiedote
-Kokoomus ajaa sumeilematta kaksilla rattailla julkisen talouden hoidossa. Pääministeri maalailee tiukkaa talouslinjaa, kun taas eduskuntaryhmästä väläytellään kalliita veronalennuksia hyvätuloisille, sanoo kansanedustaja ja SDP:n 1. varapuheenjohtaja Nasima Razmyar.
SDP:n Piritta Rantanen: Kritiikki osui oikeaan - Hallitus joutui perääntymään määräaikaisuuksissa18.3.2026 09:53:01 EET | Tiedote
Hallitus joutuu avaamaan määräaikaisten työsopimusten helpottamista koskevan lakiesityksensä laajan kritiikin seurauksena. Erityisesti SDP:n ja naisjärjestöjen esiin nostamat huolet ovat osoittautuneet oikeiksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme