Peruskoulujen määrä jatkaa laskuaan: Vuonna 2024 mentiin jo alle 2000:n
Peruskouluja oli vuoden 2024 lopussa toiminnassa 1 974, kun niitä vuotta aiemmin oli 2 014 ja kymmenen vuotta aiemmin vielä 2 498. Määrä on siis laskenut kymmenessä vuodessa 21 %.
Vuoden 2024 aikana kaikkiaan 78 peruskoulua lakkautettiin tai yhdistettiin toiseen oppilaitokseen, selviää koulutuksen järjestäjät ja oppilaitokset -tilaston tiedoista. Lukumääräisesti eniten lakkautettuja tai yhdistettyjä kouluja oli Uudellamaalla ja Pohjois-Pohjanmaalla.
”Oppilasmäärän keskiarvolla mitattuna suurimmat koulut ovat väkirikkaimmissa maakunnissa eli Pirkanmaalla ja Uudellamaalla. Pienemmän väestön maakunnissa koulut eivät yleensä kasva yhtä suuriksi, vaikka niitä yhdisteltäisiin laajastikin”, sanoo Tilastokeskuksen yliaktuaari Mika Witting.
Kymmenen vuoden aikavälillä peruskoulujen määrä on vähentynyt suhteellisesti eniten Etelä-Karjalassa, 39 %:lla.
”Kiinnostavaa on myös, että kaikkiaan peruskoulujen määrä on laskenut selvästi jo viime vuosikymmenellä, kun koululaisten määrä vielä kasvoi. Nyt viimeisten 2–3 vuoden aikana peruskoululaisten määräkin on kääntynyt laskuun, eli koulujen yhdistämisiä on tehty ennakoivasti väestöennusteen näkymien pohjalta”, Witting pohtii.
Peruskoulujen lukumäärän laskun taustalla on osaksi se, että ala- ja yläkouluja yhdistetään vuosiluokat 1–9 käsittäviksi yhtenäiskouluksi. Näiden määrä ylitti nyt 500:n rajan, kun vuosikymmen aiemmin yhtenäiskouluja oli 381. Ala- ja yläkoulujen korvaaminen yhtenäiskouluilla selittää myös oppilaitosten keskimääräisen koon kasvua.
Tilastokeskuksen oppilaitosrekisterissä oppilaitoksella tarkoitetaan hallinnollista yksikköä, ei toimipistettä tai toimipaikkaa. Jos siis kouluja yhdistetään hallinnollisesti siten, että kahden tai useamman toimipaikan toiminta jatkuu yhdistämisen jälkeenkin, muutos näkyy tilastossa myös tässä tapauksessa koulujen määrän vähenemisenä. Tilaston tiedoista ei kuitenkaan selviä tällaisten tapausten määrä.
Lukioita oli vuoden 2024 lopussa toiminnassa 330 kappaletta ja ammatillisia oppilaitoksia 77. Määrät pysyivät vuodentakaisella tasollaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika WittingYliaktuaari
Puh:029 551 3530mika.witting@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Yhä useampi suomalainen sijoittaa pörssiosakkeisiin tai sijoitusrahastoihin17.9.2025 08:01:05 EEST | Tiedote
Pörssiosakkeita tai sijoitusrahastoja omisti viime vuoden lopussa jo runsaat 2 miljoonaa suomalaista. Tämä oli vajaat 37 % henkilöistä. Sijoittaminen osakkeisiin tai rahastoihin on lisääntynyt huomattavasti kymmenen vuoden aikana, sillä vielä vuonna 2013 omistajia oli noin neljännes.
Työmarkkinoiden alakulo hillitsee työpaikkojen vaihtamisia – nuoret edelleen aktiivisimpia vaihtajia16.9.2025 09:53:25 EEST | Tiedote
Suomessa vaihdettiin viime vuonna työpaikkaa hieman edeltäviä vuosia harvemmin. 15–74-vuotiaista työllisistä keskimäärin noin 1,6 prosenttia kuukaudessa siirtyi toisen työnantajan palvelukseen, kun vuonna 2023 osuus oli 1,8 prosenttia.
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden nuorten osuus kasvoi yhä, vaikka maahanmuuttajien tietoja puuttuu12.9.2025 08:04:42 EEST | Tiedote
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden 25–29-vuotiaiden osuus kasvoi myös vuonna 2024. Kasvanut maahanmuutto kuitenkin haastaa koulutusrakenteen tilastointia, sillä ulkomailla suoritetuista tutkinnoista ei usein saada tietoa.
Suomen kansantalous hienoisessa laskussa huhti-kesäkuussa29.8.2025 08:05:29 EEST | Tiedote
Bruttokansantuotteen volyymi pieneni toisella vuosineljänneksellä 0,4 % ensimmäisestä neljänneksestä. Työpäiväkorjattu BKT pysytteli vuodentakaisella tasolla. Samaan aikaan kun Suomen BKT laski, EU-alueen BKT kasvoi 0,2 %.
Henkirikosten määrän kasvu jatkui alkuvuonna28.8.2025 08:05:05 EEST | Tiedote
Viranomaisten tietoon tuli tammi-kesäkuussa kaikkiaan 48 henkirikosta, mikä on neljä rikosta enemmän kuin vastaavaan aikaan viime vuonna. Myös viime vuonna henkirikosten määrä kasvoi edellisistä vuosista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme