Päijät-Hämeen hyvinvointialue palkitsi neljä henkilöä ihmishengen pelastamisesta Kärkölän uimahallissa
Kärkölän uimahallissa asiakkaina olleet Jaakko Lalu ja Ville Pesonen sekä uimavalvojat Veli Ahonen ja Tuula Vesterinen pelastivat sairauskohtauksen saaneen henkilön hengen 21. tammikuuta 2025. Päijät-Hämeen hyvinvointialue palkitsi heidät esimerkillisestä toiminnasta 13. helmikuuta Kärkölässä järjestetyssä tilaisuudessa.

Tapahtumat saivat alkunsa, kun Kärkölän uimahallissa saunassa ollut mieshenkilö meni elottomaksi. Uimahallin asiakkaina olleet Jaakko Lalu ja Ville Pesonen huomasivat tilanteen ja toimivat heti määrätietoisesti.
He siirsivät sairauskohtauksen saaneen henkilön pois saunasta ja aloittivat elvytyksen. Toinen heistä kiirehti kertomaan asiasta uimavalvojille ja pyysi soittamaan hätänumeroon. Apua hälytettyään uimavalvojat hakivat sydäniskurin.
– Ei tarvittu kuin yksi sydäniskurin isku, kun potilas tuli tajuihinsa, ensihoitopäällikkö Sami Rive Päijät-Hämeen hyvinvointialueelta kiittelee nelikon esimerkillistä toimintaa.
Hetki tämän jälkeen Kärkölän palokunta, joka oli hälytetty ensivasteyksikkönä, saapui apuun. Ensihoitopalvelun lääkäriyksikön tullessa paikalla potilas kykeni jo juttelemaan.
– Hyvinvointialue haluaa muistaa teitä Jaakko Lalu, Ville Pesonen, Veli Ahonen ja Tuula Vesterinen kunniakirjalla ihmishengen pelastamisesta ja kiittää erittäin ansiokkaasta toiminnasta yllättävässä tilanteessa, ensihoitopäällikkö Sami Rive lausui kiitostilaisuudessa.
– Sydänpysähdyksissä ensimmäinen auttaja on usein ohikulkija, tässä tilanteessa yleisessä saunassa toiset saunojat. Paineluelvytyksen aloittaminen ja sydäniskurin käyttö 3–5 minuutin sisällä sydänpysähdyksestä moninkertaistaa selviytymismahdollisuudet, hän kertoi.
Riven mukaan onkin tärkeää, että jokainen meistä osaa elvyttää ja tietää, mistä lähin sydäniskuri löytyy.
Hän kannustaa pitämään yllä elvytystaitoja ja asentamaan 112 Suomi -sovelluksen puhelimeen, joka auttaa löytämään lähimmän sydäniskurin. Tämä voi pelastaa toisen ihmisen, joka voi olla myös sinulle tärkeä ja läheinen ihminen.
10.–16. helmikuuta vietetään valtakunnallista hätänumeroviikkoa.
Lisätiedot Sami Rive, ensihoitopäällikkö, 044 440 6139, Akuutti24, Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Valokuvat median käytettävissä tästä asiasta uutisoitaessa lähde mainiten. Kuva: Päijät-Hämeen hyvinvointialue/Tiina Hietanen
Yhteiskuvassa ensihoitopäällikkö Sami Rive ja palkitut Ville Pesonen, Jaakko Lalu, Tuula Vesterinen ja Veli Ahonen.
Yhteyshenkilöt
Sami Riveensihoitopäällikkö
Puh:044 4406 139sami.rive@paijatha.fiKuvat


Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Päijät-Hämeen hyvinvointialue järjestää päijäthämäläisten sosiaali- ja terveyspalvelut sekä pelastustoimen palvelut alueen asukkaille.
Päijät-Hämeen hyvinvointialueeseen kuuluvat Asikkala, Hartola, Heinola, Hollola, Iitti, Kärkölä, Lahti, Orimattila, Padasjoki ja Sysmä. Huolehdimme yli 200 000 asukkaan terveydestä ja turvallisuudesta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Päijät-Hämeen hyvinvointialue
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Ajanvarausjärjestelmän muutos vuodenvaihteessa voi tuoda viiveitä perhepalveluihin22.12.2025 08:48:07 EET | Tiedote
Osa hyvinvointialueen perhepalveluista siirtyy uuteen ajanvarausjärjestelmään 2.1.2026.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Pelastuslaitos muistuttaa ilotulitteiden turvallisesta käytöstä uutena vuotena18.12.2025 13:02:34 EET | Tiedote
Ilotulitteiden myyntilupa on myönnetty Päijät-Hämeessä uuden vuoden ajaksi 40 myyntipaikkaan. Rakettien ja muiden ilotulitteiden myynti on sallittua luvan saaneille 27.–31.12.2025. Päijät-Hämeen pelastuslaitos valvoo ilotulitemyyntiä.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Silmäklinikan Lahden keskustan palvelut muuttavat Triosta keskussairaalaan10.12.2025 15:41:29 EET | Tiedote
Silmän pistoshoidot ja niihin liittyvä vastaanottotoiminta muuttavat Lahden keskustan Trion kauppakeskuksesta keskussairaalaan silmäklinikalle 12. joulukuuta. Silmäklinikan keskustan Trion toimipiste palvelee siihen asti normaalisti. Toiminta jatkuu katkoitta, sillä 12. joulukuuta lähtien palvelut saa jo keskussairaalan silmäklinikalta.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Päihdetilanne herättää huolta erityisesti nuorten kohdalla9.12.2025 13:48:09 EET | Tiedote
Päijät-Hämeessä erityisesti nuorten päihdetilanne huolestuttaa aikuisia ja nuoria. Tieto käy ilmi hyvinvointialueen ja kuntien alkusyksyllä yhteistyönä toteuttamasta kyselystä. Kyselyyn vastasi lähes 6 600 asukasta, joista selkeä enemmistö, noin 4 700 vastaajaa, edusti 10-18 -vuotiaita.
Päijät-Hämeen hyvinvointialue: Yhdistetyt uudisrakennukset sosiaali- ja terveyspalveluille ja pelastuslaitokselle ovat lähivuosien merkittävät tilainvestoinnit lähipalveluihin9.12.2025 09:46:54 EET | Tiedote
Päijät-Hämeen hyvinvointialueella Nastolan ja Padasjoen yhdistetyt uudisrakennukset sote-keskukselle ja pelastuslaitokselle ovat hyvinvointialueen lähivuosien merkittävät investoinnit asukkaiden lähipalveluihin. Päijät-Hämeen keskussairaalan uudisosien rakentaminen jatkuu myös taaten hyvät ja ajanmukaiset erikoissairaalanhoidon palvelu- ja toimintatilat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme