Pankkivaltuusto esittää Olli Rehniä Suomen Pankin pääjohtajaksi toiselle kaudelle
14.2.2025 10:00:00 EET | Suomen Pankki | Tiedote
Pankkivaltuusto esittää valtioneuvostolle, että Suomen Pankin johtokunnan puheenjohtajan avoimeen virkaan nimitetään 12.7.2025 alkaen Suomen Pankin nykyinen johtokunnan puheenjohtaja, filosofian tohtori (D.Phil.) Olli Rehn. Johtokunnan puheenjohtaja on Suomen Pankin pääjohtaja. Rehn on toiminut tehtävässä vuodesta 2018 alkaen.

Nimityksen tekee tasavallan presidentti valtioneuvoston ehdotuksesta. Pääjohtajan toimikausi on seitsemän vuotta. Sama henkilö voidaan nimittää pääjohtajaksi kahdeksi toimikaudeksi.
Virkaa haki yhteensä kahdeksan henkilöä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti LindtmanPankkivaltuuston puheenjohtaja
Puh:+358 40 577 6255Linkit
Suomen Pankki
Suomen Pankki on Suomen rahaviranomainen ja kansallinen keskuspankki. Samalla se on osa eurojärjestelmää, joka vastaa euroalueen maiden rahapolitiikasta ja muista keskuspankkitehtävistä ja hallinnoi maailman toiseksi suurimman valuutan, euron, käyttöä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pankki
Finlands Banks chefdirektör deltar i IMF:s årsmöten13.10.2026 13:00:00 EEST | Pressmeddelande
Finlands Banks chefdirektör Olli Rehn deltar i Internationella valutafondens (IMF) och Världsbankens gemensamma årsmöte i Bangkok den 16 oktober 2026. Chefdirektör Rehn företräder Finland i valutafondens styrelse.
Suomen Pankin pääjohtaja IMF:n vuosikokouksiin13.10.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn osallistuu Kansainvälisen valuuttarahaston (IMF) ja Maailmanpankin yhteiseen vuosikokoukseen Bangkokissa 16.10.2026. Pääjohtaja Rehn edustaa Suomea valuuttarahaston hallintoneuvostossa.
Governor of the Bank of Finland to attend IMF Annual Meetings13.10.2026 13:00:00 EEST | Press release
Governor of the Bank of Finland Olli Rehn will attend the joint Annual Meeting of the International Monetary Fund (IMF) and World Bank Group (WBG) in Bangkok on 16 October 2026. Governor Rehn represents Finland on the IMF Board of Governors.
Ekonomin i euroområdet håller ut, men en utdragen konflikt i Mellanöstern kan få långtgående konsekvenser6.10.2026 11:00:00 EEST | Pressmeddelande
Krisen i Mellanöstern bromsar upp den globala ekonomiska tillväxten och skapar osäkerhet om den framtida inflationsutvecklingen. Europeiska centralbankens råd har i år höjt styrräntorna två gånger. Räntehöjningarna har föranletts av inflationsutsikterna och de relaterade riskerna.
Euroalueen talous pitää pintansa, mutta Lähi-idän konfliktin pitkittymisellä voi olla kauaskantoisia seurauksia6.10.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Lähi-idän kriisi hidastaa maailmantalouden kasvua ja luo epävarmuutta tulevasta inflaatiokehityksestä. Euroopan keskuspankin neuvosto on nostanut ohjauskorkoja tänä vuonna kahdesti. Tehtyjä nostoja ovat puoltaneet inflaationäkymät ja niihin liittyvät riskit.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme