Pääekonomisti: Vaisu päätös haasteelliselle talousvuodelle

Jaa

Koko viime vuoden ajan ekonomistiennusteissa kerrottiin talouden kasvun vauhdittuvan vuoden loppua kohti. Sellaista ei valitettavasti näytä tapahtuneen, toteaa Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.

Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist. Kuva: Liisa Takala

Tilastokeskus julkisti tänään Suomen kokonaistuotannon suhdannekuvaajan joulukuulta. Haasteellinen talousvuosi ei päättynyt erityisen riehakkaisiin tunnelmiin. Kuukausitasolla kokonaistuotanto pysyi muuttumattomana ilman sen paremmin nousua kuin laskuakaan. Vuositasolla tuotanto oli 0,9 prosenttia korkeammalla kuin edellisenä vuotena vastaavaan aikaan.

Samalla saatiin ennakollinen arvio vuoden 2024 viimeisen neljänneksen bruttokansantuotteen kehityksestä. Tilastokeskus ennakoi bruttokansantuotteen nousseen 0,1 prosenttia suhteessa edelliseen neljännekseen. Vuositasolla se tarkoittaisi päätymistä 0,7 prosenttia edellistä vuotta korkeammalle.

”Koko viime vuoden ajan ekonomistiennusteissa kerrottiin talouden kasvun vauhdittuvan vuoden loppua kohti. Sellaista ei valitettavasti näytä tapahtuneen”, toteaa Appelqvist.

Bruttokansantuote pysyi kyllä loivassa kasvussa viime vuoden mittaan, mutta elpyminen oli hidasta. Selkeää suhdanteen muutosta ei lopulta koettu. 

”Ennakollisilla bruttokansantuotteen kasvuluvuilla on ollut paha taipumus korjaantua alaspäin myöhemmissä julkistuksissa. Sitä taustaa vasten viimeinen neljännes näyttää vaatimattomalta. En yllättyisi, vaikka etumerkkikin muuttuisi vielä negatiiviseksi”, arvioi Appelqvist.

Kituliaasti elpyvän suhdanteen taustalla on silti asteittaista myönteistä kehitystä. Kotimaisen kysynnän piristymistä tukevat erityisesti korkojen lasku ja palkkojen jo pidempään jatkunut kipuaminen inflaatiokuopasta.

”Maailmantalouteen liittyy isoja epävarmuustekijöitä, mutta kotimaisen kysyntätilanteen elpymistä voi onneksi pitää jokseenkin varmana. Pelkän kulutuskysynnän varassa ei silti päästä valtavaan liitoon. Toistaiseksi nähdään vasta lipumista kohti tavanomaisempaa suhdannetilannetta, ei minkäänlaista huippusuhdannetta”, sanoo Appelqvist.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Kauppakamarikysely: Yritysten odotukset vahvistuivat syksystä – erityisen positiivisia merkkejä teollisuuden toimialalta22.1.2026 06:57:00 EET | Tiedote

Kauppakamarien tammikuun alussa toteuttamasta kyselystä selviää, että yritysten odotukset tulevasta kasvusta vahvistuivat syksystä erityisesti liikevaihdon, tilauskantojen ja viennin osalta. Lähes 85 prosenttia vastaajista odottaa liikevaihtonsa pysyvän ennallaan tai kasvavan. Tilauskantojen ja kannattavuuden kehityksen osalta odotukset seuraavan puolen vuoden jaksolle olivat mittaushistorian myönteisimmät. Erityisen myönteisiä arvioita antoivat teollisuusalan yritykset.

Keskuskauppakamari: EU–Mercosur-sopimus vahvistaa Suomen kilpailukykyä ja avaa uusia vientimahdollisuuksia9.1.2026 15:23:40 EET | Tiedote

Keskuskauppakamari pitää EU–Mercosur-kauppasopimusta merkittävänä askeleena Suomen ja Euroopan talouden kannalta. Sopimus poistaa tullit valtaosasta tavaroita, poistaa muita kaupan esteitä ja luo ennustettavat pelisäännöt kaupalle. ”Sopimus vahvistaa Suomen taloutta, yritysten kilpailukykyä ja tukee kestävää kasvua, mikä on erinomainen asia”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye