Kokoomuksen Kaunisto: Lukuisat investointiuutiset merkki kasvun käynnistymisestä
Suomeen valmistuu tänä vuonna jopa 8,5 miljardin euron edestä vihreitä investointeja, kertoo EK:n tuore selvitys. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtajan Ville Kauniston mukaan investointiuutiset ja lukuisat positiiviset merkit taloudesta osoittavat, että talouden kasvu on käynnistymässä. Hän kritisoi oppositiota liiallisen synkistelyn lietsomisesta ja varoittaa, että pelottelupuheilla voi olla haitallisia vaikutuksia reaalitalouteen.

Elinkeinoelämän keskusliiton tuore selvitys kertoo, että tänä vuonna on valmistumassa jopa 8,5 miljardin euron edestä vihreitä investointeja. Hankkeet liittyvät muun muassa datakeskuksiin, maatuulivoimaan, biotuotteisiin ja akkuteknologiaan.
Kokoomuksen eduskuntaryhmän 3. varapuheenjohtaja ja talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Ville Kaunisto pitää lukuja vahvana viestinä talouden käänteestä.
”Taloustilanteesta on kuulunut lukuisia hyviä uutisia: kuluttajien ostovoima kasvaa ja vienti on alkanut vetää. Investointiuutiset kertovat ennen kaikkea yritysten luottamuksesta Suomeen ja Suomen talouteen”, Kaunisto sanoo.
Kaunisto muistuttaa hallituksen tehneen jo lukuisia toimia kasvun ja investointien vauhdittamiseksi. Hallitus muun muassa kasvattaa tutkimus- ja kehittämistoiminnan rahoitusta yhteensä miljardilla eurolla hallituskauden aikana, sujuvoittaa luvitusta sekä on uudistanut Suomen työmarkkinoita pohjoismaiselle linjalle.
”Lisäksi eduskunnan käsittelyssä on suurien puhtaan siirtymän investointien verokannustin. Kannustimen arvioidaan tuovan jopa 10 miljardin euron investoinnit Suomeen”, Kaunisto hehkuttaa.
Kaunisto kritisoi oppositiota puheista, joissa maalataan synkkää kuvaa Suomen talouden tilanteesta, vaikka hallituksen työn tulokset alkavat jo näkymään talouden positiivisina signaaleina ja kasvuna ympäri Suomen.
”Kun tiedetään että pessimismi ruokkii pessimismiä, niin minusta pitäisi kysyä, että mitä oppositio oikein synkistelyllään tavoittelee? Investointien karkoittamista Suomesta? Tunnelmalla ja päättäjien puheilla on vaikutusta myös reaalitalouteen”, Kaunisto sanoo.
Kauniston mukaan kasvun ruokkimiseksi on tärkeää panna toimeen kaikki hallituksen linjaukset kasvun vauhdittamiseksi.
”Tämän lisäksi puoliväliriihessä tulee olla valmius tehdä lisää toimia, joilla Suomen talouskasvua vahvistetaan”, Kaunisto päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville KaunistoEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kunta- ja alueministeri Ikonen: Kuntien haasteet vaativat rohkeaa ajattelua ja laajempaa yhteistyötä – tärkeintä ovat ihmisten arki ja palvelut13.9.2025 12:27:55 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja, kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen pitää tärkeänä ja tervetulleena keskustelua kuntarakenteesta, kuntayhteistyöstä ja niiden uudistustarpeista.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä valitsi uusia asiantuntijoita ryhmäkanslian joukkueeseen11.9.2025 14:42:41 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä valitsi kokouksessaan 11.9. kolme uutta poliittista asiantuntijaa.
Kokoomuksen Partanen: Talous kääntyy kasvuun, halusi oppositio sitä tai ei11.9.2025 11:20:04 EEST | Tiedote
”Tänään julkaistut tiedot pk-yrittäjien parantuneista näkymistä ja palkansaajien ostovoiman kasvusta tukevat pääministerin ja hallituksen viestiä talouden käänteestä. On surullista, että oppositiopuolueet pelkäävät talouskasvua”, kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen sanoo.
Kokoomuksen Kiuru: Urheilijoiden sosioekonomista asemaa vahvistetaan, vihdoin.11.9.2025 07:50:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Pauli Kiuru on tyytyväinen hallituksen budjettiriihen päätökseen käynnistää laaja selvitystyö urheilijoiden sosioekonomisen aseman parantamiseksi. ”Tämä ei ainoastaan tue yksittäisiä urheilijoita, vaan vahvistaa koko suomalaista urheilukenttää ja sen kansainvälistä kilpailukykyä”, Kiuru toteaa.
Kokoomuksen Vikman: ”Venäjän toimet vaativat päättäväisen vastauksen”10.9.2025 15:56:13 EEST | Tiedote
Ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman tuomitsee jyrkästi Venäjän viimeöiset Puolan ilmatilan loukkaukset. Hän korostaa lännen yhtenäisen ja päättäväisen vastauksen tärkeyttä Venäjän horjuttaessa Euroopan turvallisuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme