Kokoomuksen Kaunisto: Lukuisat investointiuutiset merkki kasvun käynnistymisestä
14.2.2025 11:27:10 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Suomeen valmistuu tänä vuonna jopa 8,5 miljardin euron edestä vihreitä investointeja, kertoo EK:n tuore selvitys. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtajan Ville Kauniston mukaan investointiuutiset ja lukuisat positiiviset merkit taloudesta osoittavat, että talouden kasvu on käynnistymässä. Hän kritisoi oppositiota liiallisen synkistelyn lietsomisesta ja varoittaa, että pelottelupuheilla voi olla haitallisia vaikutuksia reaalitalouteen.

Elinkeinoelämän keskusliiton tuore selvitys kertoo, että tänä vuonna on valmistumassa jopa 8,5 miljardin euron edestä vihreitä investointeja. Hankkeet liittyvät muun muassa datakeskuksiin, maatuulivoimaan, biotuotteisiin ja akkuteknologiaan.
Kokoomuksen eduskuntaryhmän 3. varapuheenjohtaja ja talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Ville Kaunisto pitää lukuja vahvana viestinä talouden käänteestä.
”Taloustilanteesta on kuulunut lukuisia hyviä uutisia: kuluttajien ostovoima kasvaa ja vienti on alkanut vetää. Investointiuutiset kertovat ennen kaikkea yritysten luottamuksesta Suomeen ja Suomen talouteen”, Kaunisto sanoo.
Kaunisto muistuttaa hallituksen tehneen jo lukuisia toimia kasvun ja investointien vauhdittamiseksi. Hallitus muun muassa kasvattaa tutkimus- ja kehittämistoiminnan rahoitusta yhteensä miljardilla eurolla hallituskauden aikana, sujuvoittaa luvitusta sekä on uudistanut Suomen työmarkkinoita pohjoismaiselle linjalle.
”Lisäksi eduskunnan käsittelyssä on suurien puhtaan siirtymän investointien verokannustin. Kannustimen arvioidaan tuovan jopa 10 miljardin euron investoinnit Suomeen”, Kaunisto hehkuttaa.
Kaunisto kritisoi oppositiota puheista, joissa maalataan synkkää kuvaa Suomen talouden tilanteesta, vaikka hallituksen työn tulokset alkavat jo näkymään talouden positiivisina signaaleina ja kasvuna ympäri Suomen.
”Kun tiedetään että pessimismi ruokkii pessimismiä, niin minusta pitäisi kysyä, että mitä oppositio oikein synkistelyllään tavoittelee? Investointien karkoittamista Suomesta? Tunnelmalla ja päättäjien puheilla on vaikutusta myös reaalitalouteen”, Kaunisto sanoo.
Kauniston mukaan kasvun ruokkimiseksi on tärkeää panna toimeen kaikki hallituksen linjaukset kasvun vauhdittamiseksi.
”Tämän lisäksi puoliväliriihessä tulee olla valmius tehdä lisää toimia, joilla Suomen talouskasvua vahvistetaan”, Kaunisto päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville KaunistoEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Kaakkois-Suomen vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Wallinheimo: Uudistettu hankintalaki hyödyttää kuntia, yrityksiä ja veronmaksajia5.2.2026 15:41:37 EET | Tiedote
Hallituksen valmistelema hankintalain uudistus tuo selkeät pelisäännöt kuntien hankintoihin ja vahvistaa luottamusta koko järjestelmään. Kokoomuksen Sinuhe Wallinheimon mukaan uudistus lisää avoimuutta ja reilua kilpailua vaarantamatta kuntien välistä yhteistyötä tai palvelujen saatavuutta.
Kokoomuksen Fagerström: Hankintalain uudistus tarkoittaa reilumpaa kilpailua, parempia markkinoita ja veroeuroille enemmän vastinetta5.2.2026 14:50:26 EET | Tiedote
Hankintalakia uudistetaan, koska julkiset hankinnat ovat yksi Suomen talouden suurimmista kokonaisuuksista. Vuosittain valtio, kunnat ja hyvinvointialueet ostavat tavaroita ja palveluita noin 40 miljardilla eurolla veronmaksajien rahoilla. Hallitus antoi esityksensä hankintalain uudistamisesta eduskunnalle tänään.
Kokoomuksen Limnell: Informaatioresilienssi on turvallisuutta sekä uutisten seuraaminen että uutistauot vahvistavat kriisinkestävyyttä5.2.2026 10:53:44 EET | Tiedote
Uutisten määrä kasvaa, mutta yhä useampi suomalainen kertoo välttelevänsä uutisia kokonaan. Ilmiö ei ole vain yksilön valinta, vaan liittyy demokratian toimivuuteen, turvallisuuden tunteeseen ja yhteiskunnan kriisinkestävyyteen. Uutisten viikolla keskustelua on syytä laajentaa informaatioresilienssiin eli kykyyn kohdata tietoa kestävästi myös kuormittavassa maailmantilanteessa, toteaa Kokoomuksen kansanedustaja ja kyberturvallisuuden dosentti Jarno Limnell.
Kokoomuksen Kauma: SDP:n talouspuhe kärsii vakavasta uskottavuusvajeesta – vaativat päätöksiä, joita ovat koko kauden vastustaneet4.2.2026 13:30:12 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma tyrmää SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin syytökset hallituksen epäonnistumisesta julkisen talouden hoidossa.
Kokoomuksen Valkonen: Hallitsematon sote-menojen kasvu vaarantaisi palvelut3.2.2026 15:58:08 EET | Tiedote
Hallitus uudistaa hyvinvointialueiden rahoituslakia vahvistaakseen julkisen talouden kestävyyttä, hillitäkseen sosiaali- ja terveydenhuollon kustannusten kasvua ja varmistaakseen, että sote-palvelut voidaan rahoittaa pitkäjänteisesti ilman velkaantumisen hallitsematonta kiihtymistä, sanoo kokoomuksen kansanedustaja Ville Valkonen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme