Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Kaunisto: Lukuisat investointiuutiset merkki kasvun käynnistymisestä

Jaa

Suomeen valmistuu tänä vuonna jopa 8,5 miljardin euron edestä vihreitä investointeja, kertoo EK:n tuore selvitys. Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtajan Ville Kauniston mukaan investointiuutiset ja lukuisat positiiviset merkit taloudesta osoittavat, että talouden kasvu on käynnistymässä. Hän kritisoi oppositiota liiallisen synkistelyn lietsomisesta ja varoittaa, että pelottelupuheilla voi olla haitallisia vaikutuksia reaalitalouteen.

Ville Kaunisto. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.
Ville Kaunisto. Kuvaaja: Mikko Mäntyniemi.

Elinkeinoelämän keskusliiton tuore selvitys kertoo, että tänä vuonna on valmistumassa jopa 8,5 miljardin euron edestä vihreitä investointeja. Hankkeet liittyvät muun muassa datakeskuksiin, maatuulivoimaan, biotuotteisiin ja akkuteknologiaan.

Kokoomuksen eduskuntaryhmän 3. varapuheenjohtaja ja talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Ville Kaunisto pitää lukuja vahvana viestinä talouden käänteestä.

”Taloustilanteesta on kuulunut lukuisia hyviä uutisia: kuluttajien ostovoima kasvaa ja vienti on alkanut vetää. Investointiuutiset kertovat ennen kaikkea yritysten luottamuksesta Suomeen ja Suomen talouteen”, Kaunisto sanoo.

Kaunisto muistuttaa hallituksen tehneen jo lukuisia toimia kasvun ja investointien vauhdittamiseksi. Hallitus muun muassa kasvattaa tutkimus- ja kehittämistoiminnan rahoitusta yhteensä miljardilla eurolla hallituskauden aikana, sujuvoittaa luvitusta sekä on uudistanut Suomen työmarkkinoita pohjoismaiselle linjalle.

 ”Lisäksi eduskunnan käsittelyssä on suurien puhtaan siirtymän investointien verokannustin. Kannustimen arvioidaan tuovan jopa 10 miljardin euron investoinnit Suomeen”, Kaunisto hehkuttaa.

Kaunisto kritisoi oppositiota puheista, joissa maalataan synkkää kuvaa Suomen talouden tilanteesta, vaikka hallituksen työn tulokset alkavat jo näkymään talouden positiivisina signaaleina ja kasvuna ympäri Suomen. 

”Kun tiedetään että pessimismi ruokkii pessimismiä, niin minusta pitäisi kysyä, että mitä oppositio oikein synkistelyllään tavoittelee? Investointien karkoittamista Suomesta? Tunnelmalla ja päättäjien puheilla on vaikutusta myös reaalitalouteen”, Kaunisto sanoo.

Kauniston mukaan kasvun ruokkimiseksi on tärkeää panna toimeen kaikki hallituksen linjaukset kasvun vauhdittamiseksi.

”Tämän lisäksi puoliväliriihessä tulee olla valmius tehdä lisää toimia, joilla Suomen talouskasvua vahvistetaan”, Kaunisto päättää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä

Kokoomuksen Aalto-Setälä: Kiinalaiseen verkkokauppaan on puututtava välittömästi3.7.2025 08:48:00 EEST | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja ja talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Pauli Aalto-Setälä kaipaa EU:n komissiolta huomattavasti vahvempia toimia ulkomaalaisen verkkokaupan ongelmiin puuttumisessa. Parissa vuodessa räjähdysmäisesti kasvaneelle – erityisesti kiinalaiselle – ulkomaiselle verkkokaupalle on laadittava EU-tasoiset säännöt, sekä turvallisuuspuutteiden että vääristyneen kilpailun takia.

Kokoomuksen Sammallahti: Kiitos hallituksen kesämökkiläisten rakennusprojektit alkavat vasarasta eikä virastosta2.7.2025 07:23:00 EEST | Tiedote

Orpon hallituksen lisäykset vuoden alussa voimaan tulleeseen rakentamislakiin sujuvoittavat kesämökkiläisten ja omakotiasujien kesäprojekteja. ”Uusi laki mahdollistaa esimerkiksi kesäkeittiön, katetun terassin tai vaikkapa liiterin rakentamisen ilman, että kesälomaa tarvitsee käyttää lupaviidakkoa raivaten kunnan virastotalolla”, sanoo kokoomuksen kansanedustaja Tere Sammallahti.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye