SDP EDUSKUNTA

SDP:n Johannes Koskinen: Nato ei mullista presidentin toimenkuvaa

14.2.2025 18:00:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Suomen tasavallan presidentin tehtävistä päällimmäisenä on ulko- ja turvallisuuspolitiikan johtaminen yhteistoiminnassa valtioneuvoston kanssa. Viime presidenttikausilla tasavallan presidentin ja valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittisen valiokunnan yhteiskokous (ns. TP-UTVA) on vakiintunut yhteisten kantojen linjaamisen pääfoorumi.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- Näyttävät valtiovierailut tai huippukokoukset korostavat kansalaisten silmissä presidentin omaa itsenäistä roolia, mutta tosiasiallisesti perustuslain edellyttämän yhteistoiminnan on oltava tiivistä, Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen painottaa.

Vuoden 2012 perustuslain osauudistus vielä tähdensi saumattoman yhteistyön välttämättömyyttä. Jos presidentillä ja valtioneuvostolla olisi erimielisyyttä, eduskunta viime kädessä ratkaisisi Suomen kannan. Eduskunnan ja sen keskeisten valiokuntien tulee tämän vuoksi saada kattava informaatio ministeriöiden, eli ulko- ja puolustusministeriöiden sekä valtioneuvoston kanslian kautta.

Jotkut kommentaattorit ovat ylikorostaneet Suomen Nato-jäsenyyden vaikutuksia päätöksentekojärjestelmään väittäen, että presidentin osallistuminen Naton huippukokouksiin Suomen edustajana nostaisi presidentin vallankäytön uudelle tasolle.

-Kuitenkin myös Natossa kuten muissa kansainvälisissä järjestöissä edustajamme eri tasoilla ovat yhteisen ulko- ja turvallisuuspoliittisen johtomme alaisuudessa, tulivatpa he sitten eri ministeriöistä, puolustusvoimista tai muista organisaatioista. Silloinkin kun presidentti edustaa Suomea, valtioneuvostolle kuuluu valmisteluvalta ja parlamentaarinen vastuu eduskuntaan päin, Koskinen korostaa.

Ajankohtaiset kokemukset arvaamattomista käänteistä kansainvälisen politiikan polttavissa kysymyksissä muistuttavat saumattoman tiedonkulun välttämättömyydestä.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Joona Räsänen: Suomen surkean työllisyystilanteen pitäisi olla Kopran ykkösmurhe Antti Lindtmanin sijaan25.6.2026 19:30:06 EEST | Tiedote

- Työttömien määrä on kasvanut kokoomuksen vahtivuorolla jo koko 2000-luvun ennätykseen. Työttömiä on tällä hetkellä yli 100 000 enemmän kuin tämän hallituksen aloittaessa. Kasvava työttömyys on myös suomalaisten suurin huoli tällä hetkellä, joten Jukka Kopran kannattaisi keskittyä pohtimaan Suomen surkeaa työttömyystilannetta Antti Lindtmanin sijaan, kansanedustaja Joona Räsänen (sd.) toteaa.

SDP:n Eveliina Heinäluoma: Ilmastovuosikertomuksen viesti on muuttunut rutiiniksi – hallitus ei tee tarvittavia ilmastotoimia25.6.2026 14:52:24 EEST | Tiedote

Ilmastovuosikertomuksen viesti on muuttunut rutiiniksi: ilmastotoimia tarvitaan. Hallituksen vastaus on ollut muuttumaton – ilmaston eteen tehtävää työtä ei tehdä. Vuoden 2026 ilmastovuosikertomus osoittaa, että Suomen päästökehityksessä on myönteisiä merkkejä, mutta nykyisillä toimilla Suomi ei saavuta vuoden 2035 hiilineutraaliustavoitettaan. SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoman mukaan hallitus on saanut saman viestin vuosi toisensa jälkeen, mutta jättänyt tarvittavat päätökset tekemättä.

SDP:n Piritta Rantanen: Onko kokoomuksella ja perussuomalaisilla arkipyhien poistossa yhteinen sävel?24.6.2026 17:55:22 EEST | Tiedote

– Perussuomalaisten puoluesihteeri ilmoitti eilen puolueen olevan valmis kannattamaan työntekijöiden arkipyhien poistoa, vaikka he ovat valtiovarainministeri Purraa myöten tähän asti linjanneet toisin. Myös kokoomuksen puoluesihteeri kommentoi arkipyhien poistoa todeten, että ”kyllä varmaan voidaan arvioida, onko muutamia, joita voisi”. Alkaa kuulostaa siltä, että jos Orpon–Purran hallitus saa ensi vaaleissa jatkokauden, suomalaiselle työntekijälle on luvassa entistä kylmempää kyytiä, varoittaa SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen.

SDP:n Tuppurainen ja Vasemmistoliiton Honkasalo: Hyväksyykö pääministeri Orpo, että hänen hallituksensa neuvottelee terroristijärjestö Talebanin kanssa?24.6.2026 17:26:50 EEST | Tiedote

Suomi on osallistunut EU:n eilisiin neuvotteluihin Afganistanin terroristiseksi luokitellun Taleban-hallinnon kanssa. Sisäministeri Rantanen (ps.) kertoi aamulla X-päivityksessään Suomea edustaneiden virkamiesten olleen mukana tapaamisessa. – Onko pääministeri Orpo tietoinen siitä, että Suomi käy neuvotteluja terroristien kanssa, kysyvät ulkoasiainvaliokunnan jäsenet Tytti Tuppurainen (sd.) ja Veronika Honkasalo (vas.).

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye