SDP EDUSKUNTA

SDP:n Juha Viitala: Hallituksen säästölinja on erittäin vahingollinen hyvinvointialueille, lyhytnäköiset säästöt ohjaavat irtisanomisiin

15.2.2025 08:34:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Hallituksen leikkaukset näkyvät jälleen Satakunnan hyvinvointialueella, jossa ollaan aloittamassa taas henkilöstön muutosneuvottelut, muistuttaa raumalainen kansanedustaja Juha Viitala.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Perjantaina uutisoitiin, että Sata-alue käynnisti muutosneuvottelut, joiden vähentämistarve 200 henkilötyövuotta.

– Irtisanomisuhan alla olevien työntekijöiden määrä on pöyristyttävä. On mahdollista, että näistä moni voitaisiin välttää, jos hallitus antaisi hyvinvointialueille lisäaikaa kattaa niiden alijäämiä, kuten monet tahot ovat neuvoneet, sanoo Viitala.

Viitalan mukaan kaikkien kannalta olisi parempi, jos irtisanomisten sijaan toimintaa voisi kehittää pitkäjänteisesti. Nyt hallituksen talouskuri ja leikkauslinja uhkaa työpaikkoja ja heikentää työllisyyttä.

–  Vaikka pääministeri viikosta toiseen toistelee, ettei sotesta muka leikata, niin silti alueilla ajaudutaan karsimaan henkilöstöä ja leikkaamaan palveluista, Viitala huomauttaa.

Viitalan mukaan Sata-alue tarvitsee aikaa kehittää toimintaansa niin, että se voi kehittää palveluitansa mahdollisimman sujuvaksi apua tarvitseville ja turvalliseksi työntekijöille. Hänen mukaansa Satakuntaan tarvitaan työpaikkoja. Henkilöstön osaaminen sekä jaksaminen työssään on avainasemassa. Hän toivoo, että muutosneuvotteluissa aidosti etsitään työpaikkoja säästäviä ratkaisuja.

– Liian kireä aikataulu alijäämien kattamiselle on erityisen haitallista, koska puhutaan peruspalveluista. Peräänkuulutan myös hyvinvointialueen henkilöstön työssäjaksamisen huolehtimisesta, Viitala jatkaa.

SDP on vaatinut hallitukselta hyvinvointialueiden alijäämän kattamisvelvoitteen pidentämistä jo ennen kuin talouspolitiikan arviointineuvosto esitti saman näkemyksen omassa raportissaan. Lisäajan turviin voitaisiin välttää kaikkein lyhytnäköisimmät säästötoimet. Viitala painottaa Orpon hallituksen vastuuta sote-palvelujärjestelmän vaikeassa tilanteessa.

– Hyvinvointialueille on turvattava työrauha ja mahdollisuus hallittuun palveluiden uudistamiseen niin, että palvelut ovat saavutettavia, laadukkaita ja pidemmällä aikavälillä myös kustannustehokkaita, Viitala päättää.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Kymenlaakson ajautuminen arviointimenettelyyn uhkaa alueen päätösvaltaa ja palveluita2.6.2026 17:12:55 EEST | Tiedote

SDP kansanedustaja Paula Werning pitää erittäin huolestuttavana mahdollisuutta, että Kymenlaakson hyvinvointialue on etenemässä valtion arviointimenettelyyn. Helsingin Sanomat uutisoi tiistaina 2. kesäkuuta, että kolme uutta hyvinvointialuetta on menossa arviointimenettelyyn. Werningin mukaan kyse ei ole vain talouden seurannasta, vaan myös sote-toiminnan arvioinnista eli kuka päättää kymenlaaksolaisten sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluista.

Anette Karlsson (SDP): Små och svenskspråkiga kommuner riskerar bära tyngsta bördan av upphandlingsreformen2.6.2026 16:29:56 EEST | Pressmeddelande

Regeringen vill begränsa användningen av så kallade inhouse-bolag. En central del är kravet på minst 10 procents ägarandel för köp från ett gemensamt inhouse-bolag utan upphandling. I praktiken måste då många fungerande samarbetsmodeller göras om eller avvecklas. Det ökar också risken för tvångsprivatiseringar och tvångsköp samt för att den svenska servicen äventyras.

SDP:n Lotta Hamari ja Vihreiden Sofia Virta: Eduskunnan turvallisen odotus- ja vauva-ajan edistämisryhmän kannanotto sosiaalihuoltolain uudistamisesta2.6.2026 15:50:36 EEST | Tiedote

Eduskunnan turvallisen odotus- ja vauva-ajan edistämisryhmä pitää tärkeänä sosiaalihuoltolain uudistuksen tavoitteita vahvistaa ennaltaehkäiseviä palveluja, varhaista tukea sekä lasten ja perheiden oikea-aikaista avunsaantia. Tavoitteiden saavuttaminen edellyttää kuitenkin, että uudistusta toteutetaan lapsen oikeudet, perheiden tarpeet ja palvelujen vaikuttavuus edellä – ei ensisijaisesti säästötavoitteiden näkökulmasta.

Hallintovaliokunnan sd-edustajat: Kansalaisuuskoe tukee kotoutumista2.6.2026 14:45:01 EEST | Tiedote

Eduskunta käsittelee tänään hallituksen esitystä, jonka mukaan Suomen kansalaisuuden saamisen edellytykseksi tulisi jatkossa kansalaisuuskoe. Hallintovaliokunnan SDP:n edustajien mukaan suomalaisen yhteiskunnan perusteiden tunteminen tukee kotoutumista. On yhteiskunnan etu, että kansalaisuutta hakevat tuntevat suomalaisen yhteiskunnan perusperiaatteita, kuten tasa-arvoa ja perus- ja ihmisoikeuksia koskevia asioita.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye