SDP EDUSKUNTA

SDP:n Juha Viitala: Hallituksen säästölinja on erittäin vahingollinen hyvinvointialueille, lyhytnäköiset säästöt ohjaavat irtisanomisiin

15.2.2025 08:34:00 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Hallituksen leikkaukset näkyvät jälleen Satakunnan hyvinvointialueella, jossa ollaan aloittamassa taas henkilöstön muutosneuvottelut, muistuttaa raumalainen kansanedustaja Juha Viitala.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Perjantaina uutisoitiin, että Sata-alue käynnisti muutosneuvottelut, joiden vähentämistarve 200 henkilötyövuotta.

– Irtisanomisuhan alla olevien työntekijöiden määrä on pöyristyttävä. On mahdollista, että näistä moni voitaisiin välttää, jos hallitus antaisi hyvinvointialueille lisäaikaa kattaa niiden alijäämiä, kuten monet tahot ovat neuvoneet, sanoo Viitala.

Viitalan mukaan kaikkien kannalta olisi parempi, jos irtisanomisten sijaan toimintaa voisi kehittää pitkäjänteisesti. Nyt hallituksen talouskuri ja leikkauslinja uhkaa työpaikkoja ja heikentää työllisyyttä.

–  Vaikka pääministeri viikosta toiseen toistelee, ettei sotesta muka leikata, niin silti alueilla ajaudutaan karsimaan henkilöstöä ja leikkaamaan palveluista, Viitala huomauttaa.

Viitalan mukaan Sata-alue tarvitsee aikaa kehittää toimintaansa niin, että se voi kehittää palveluitansa mahdollisimman sujuvaksi apua tarvitseville ja turvalliseksi työntekijöille. Hänen mukaansa Satakuntaan tarvitaan työpaikkoja. Henkilöstön osaaminen sekä jaksaminen työssään on avainasemassa. Hän toivoo, että muutosneuvotteluissa aidosti etsitään työpaikkoja säästäviä ratkaisuja.

– Liian kireä aikataulu alijäämien kattamiselle on erityisen haitallista, koska puhutaan peruspalveluista. Peräänkuulutan myös hyvinvointialueen henkilöstön työssäjaksamisen huolehtimisesta, Viitala jatkaa.

SDP on vaatinut hallitukselta hyvinvointialueiden alijäämän kattamisvelvoitteen pidentämistä jo ennen kuin talouspolitiikan arviointineuvosto esitti saman näkemyksen omassa raportissaan. Lisäajan turviin voitaisiin välttää kaikkein lyhytnäköisimmät säästötoimet. Viitala painottaa Orpon hallituksen vastuuta sote-palvelujärjestelmän vaikeassa tilanteessa.

– Hyvinvointialueille on turvattava työrauha ja mahdollisuus hallittuun palveluiden uudistamiseen niin, että palvelut ovat saavutettavia, laadukkaita ja pidemmällä aikavälillä myös kustannustehokkaita, Viitala päättää.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Kansanedustaja Viitala: Satakunnan meri- ja elintarviketeollisuuden menestys palvelee koko maan huoltovarmuutta11.3.2026 14:23:47 EET | Tiedote

Raumalainen kansanedustaja ja eduskunnan meriryhmän puheenjohtaja Juha Viitala korostaa Satakunnan meri- ja elintarviketeollisuuden merkitystä koko maan huoltovarmuudelle. Rauman telakalla valmistettavat korvetit ja maakunnan vahva ruokaketju ovat esimerkkejä siitä, miten Satakunta tuottaa turvallisuutta, työtä ja elinvoimaa koko Suomelle. Viitala keskusteli tänään (11.3.) Rauman kaupungin järjestämässä tilaisuudessa eduskunnan Pikkuparlamentin Kansalaisinfossa Meriteollisuus ry:n hallituksen puheenjohtajan Mika Niemisen kanssa meriteollisuuden merkityksestä Suomelle.

SDP:n Werning: Nuorten toivottomuus on sisäisen turvallisuuden kysymys11.3.2026 11:01:31 EET | Tiedote

Toivottomuus ajatellaan helposti vain tunteeksi, mutta unohdetaan sen olevan myös turvallisuuskysymys. Nuorisorikollisuudesta puhuttaessa keskustelu on viime vuosina keskittynyt rangaistuksiin. Yhtä tärkeää olisi kuitenkin tarkastella rikollisuuden juurisyitä. SDP:n kansanedustaja ja hallintovaliokunnan jäsen Paula Werning muistuttaa, että sisäisessä turvallisuudessa ei ole kyse pelkästään tämän hetken ongelmien ratkaisemisesta, vaan myös tulevien ongelmien ehkäisemisestä – erityisesti nuorten kohdalla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye