Tekova rakentaa 17.2 M€ arvoisen AI-datakeskuksen laajennuksen Mäntsälään
17.2.2025 07:35:20 EET | Tekova Oyj | Tiedote
Tekova Oyj ja Nebius DC Oy ovat allekirjoittaneet urakkasopimuksen Mäntsälään toteutettavan Nebiuksen datakeskuksen uuden vaiheen rakennusurakasta. Urakkasopimuksen arvo on noin 17,2 M€ (alv 0%) ja hankkeen koko on noin 20 000 m².

Nebius DC Oy on Nebius Group N.V.:n suomalainen tytäryhtiö, joka operoi Mäntsälässä olevaa datakeskusta. Nebius Group N.V. on Nasdaq-pörssilistattu kansainvälinen AI-teknologiayhtiö jonka pääkonttori on Amsterdamissa.
Hankkeen rakennustyöt ovat käynnistyneet ja niiden on tarkoitus valmistua vuoden 2026 aikana. Tekovan urakka sisältää hankkeen rakennustekniset työt. Talotekniset työt ja käyttöön liittyvät laitehankinnat toteutetaan Tilaajan erillishankintoina.
”Hanke on Tekovalle erittäin merkityksellinen. Se on sekä urakkasummaltaan, että pinta-alaltaan Tekovan historian suurin. Tämä on osoitus Tekovan kyvykkyydestä neuvotella ja toteuttaa hankkeita myös isojen kansainvälisten toimijoiden kanssa. Uskomme, että tämä avaa yhtiölle hyviä mahdollisuuksia neuvotella ja toteuttaa datakeskushankkeita tulevaisuudessakin”, toteaa Tekovan toimitusjohtaja Jaakko Heikkilä.
”Mäntsälän datakeskuksen kapasiteetin laajennus on keskeinen osa globaalin tekoälyinfrastruktuurimme kehittämistä. Olemme iloisia siitä, että voimme vahvistaa toimintaamme Suomessa ja tehdä yhteistyötä paikallisten kumppaneiden kanssa tämän strategisesti tärkeän projektin toteuttamiseksi," sanoo Andrey Korolenko, Nebiuksen Chief Product and Inftrastructure Officer.
Tekova kertoi neuvottelevansa hankkeesta 13.12.2024 julkaistussa yhtiöesitteessään.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaakko HeikkilätoimitusjohtajaTekova-konserni
Puh:040 074 2994jaakko.heikkila@tekova.fiLinkit
Tekova lyhyesti
Tekova on valtakunnan mutkattomin toimitilarakentaja, joka on erikoistunut liike-, toimi-, logistiikka-, tuotanto sekä urheilutilojen rakentamiseen. Tekova on perustettu vuonna 2018 ja se on toteuttanut valtakunnallisesti noin 100 erilaista toimitilahanketta. Tekova rakentaa asiakkailleen tiloja, jotta nämä voivat menestyä. Tekovalaisia on noin 50 henkilöä. Konsernin emoyhtiö ja Tekova Etelä-Suomi Oy sijaitsevat Vantaalla. Alueyhtiöistä Tekova Länsi-Suomi Oy toimii Tampereella ja Tekova Pohjois-Suomi Oy Kempeleessä.
Tekova on menestynyt toimitilarakentamisen saralla keskittymällä asiakkaiden tarpeen mukaan räätälöityihin selkeisiin hallimaisiin hankkeisiin, jotka toteutetaan vakioiduilla konsepteilla sekä ammattimaisesti prosessoidulla toimintamallilla avaimet käteen -periaatteella (KVR).
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tekova Oyj
Tekova rakentaa uuden Würth Centerin Pirkkalaan18.2.2026 13:48:07 EET | Uutinen
Tekova toteuttaa Würth Oy:lle uuden, noin 1 500 m²:n Würth Centerin Linnakallion alueelle Pirkkalaan. Hankkeen tilaajana toimii Innovestor.
Puuilo ja Rusta avaavat uudet myymälänsä Tekovan kehittämään liikekiinteistöön Raaseporiin26.1.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Vähittäiskauppaketjut Puuilo ja Rusta avaavat myymälänsä Tekovan kehittämään reilun 5 000 m²:n liikekiinteistöön Raaseporiin tämän vuoden aikana.
Tekovan toteuttama Kerava-Sipoon liikuntahalli on valmis liikkujille ja harrastajille18.12.2025 14:34:40 EET | Uutinen
Keravan ja Sipoon yhteinen Energia-areena Keravan Keinukalliolla luovutettiin Kerava-Sipoo Liikuntahallit Oy:lle joulukuun alussa. Noin 16 600 m² kattava monipuolinen liikuntahallikokonaisuus sisältää jalkapallohallin, monitoimihallin sekä niiden yhteiset pukutilat, aulatilat ja kahvilan.
Tekova perustaa uuden alueyhtiön – vahvistaa toimintaa Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa16.12.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Rakennusalan konserni Tekova uudistaa organisaatiorakennettaan vuoden 2026 alussa. Uusi alueyhtiö Tekova Lounais-Suomi Oy aloittaa toimintansa 1.1.2026, keskittyen Varsinais-Suomen ja Satakunnan alueelle. Alueyhtiön johtajaksi on nimitetty Jarno Saarinen.
Uusi KVR-urakkasopimus - Tekova rakentaa Alastaro Circuitille Loimaalle1.12.2025 14:09:05 EET | Tiedote
Tekova on solminut KVR-urakkasopimuksen Loimaalla toimivan moottoriurheilukeskus Alastaro Circuitin kanssa. Rakennamme moottoriradan yhteyteen noin 2 000 m²:n tilat, jotka palvelevat oheistoimintoja, kuten varikko- ja huoltotoimintaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme