Yrittäjät: Lakot vaarantavat kasvun ja ostovoiman

19.2.2025 09:00:00 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa

Suomen Yrittäjät on huolissaan laajenevista lakoista. ”Lakot vaarantavat Suomen hauraan kasvun, vaikeuttavat yritysten jo valmiiksi vaikeaa tilannetta ja syövät palkansaajien ostovoimaa. Jokainen lakkoviikko tarkoittaa palkansaajalle kahden prosentin vuotuista palkka-alea. Ei pidä unohtaa, että lakkoavustus on palkansaajan omaa rahaa, jota siirretään taskusta toiseen”, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen. Kuva: Markus Sommers.
Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen. Kuva: Markus Sommers.

Yrittäjät pitää tärkeänä, että sopu syntyisi mahdollisimman pian, ja muistuttaa, että noin viidesosa yrityksistä on huonossa taloudellisessa tilanteessa, lähes joka viidennellä on maksuvaikeuksia ja konkurssimäärät ovat historiallisen korkealla tasolla.

”SAK hakee kohtuuttomia korotuksia liian lyhyessä ajassa. Ostovoimaa pitää korjata, mutta sitä ei voi korjata liian nopeasti ilman vahinkoja. Inflaatio on syönyt myös yritysten ostovoimaa ja palkanmaksukykyä”, Pentikäinen toteaa.

Yrittäjät muistuttaa, että vaikka lakot ovat laillisia, niihin ei tarvitse osallistua. ”Jos lakko ei miellytä, siihen ei tarvitse osallistua. Vaikka lakko on laillinen, se ei välttämättä ole järkevä.”

Työmarkkinoiden pattitilanne osoittaa Yrittäjien mielestä, että neuvottelujärjestelmä ei toimi. ”Tämäkin kierros osoittaa, että meillä on liian jäykkä ja keskitetty työmarkkinajärjestelmä."

"Työehtosopimista pitää hajauttaa yrityksiin. Se tuo parempia tuloksia ja myös toimii”, Pentikäinen sanoo.

”Toivon, että työnantajaleiri uskaltaa käydä itsekriittistä keskustelua siitä, toimiiko nykyinen järjestelmä ja onko teknologia-alan neuvottelijat laitettu liian vaikeaan paikkaan. Parempi olisi hajauttaa sopimista ja luoda järjestelmä, joka huomioi paremmin ala- ja yrityskohtaiset erot”, hän lisää.

Lisätiedot: toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen, 040 504 1944, mikael.pentikainen@yrittajat.fi, Suomen Yrittäjät

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Yli puolet raportoi sääntelyn lisääntyneen, Suomi-lisät on poistettava7.2.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Pk-yrityksistä 66 prosenttia raportoi, että yrityksiin kohdistuva sääntely on lisääntynyt viimeisten kolmen vuoden aikana, kertoo Yrittäjägallup. Viranomaisvelvoitteet aiheuttavat merkittäviä kustannuksia 75 prosentin mielestä. Byrokratiaan kuluu vähintään 3,8 miljoonaa henkilötyöpäivää vuodessa eli noin 15 000 henkilötyövuotta, Yrittäjien laskelmat osoittavat.

Yrittäjät: Hallitus tuo hankinnat markkinoille – ”Kikkailu kilpailutusten kiertämiseksi loppuu”5.2.2026 15:11:49 EET | Tiedote

Suomen Yrittäjät on tyytyväinen hankintalain uudistukseen. Toteutuessaan se tekee julkisista hankinnoista avoimempia. Hallitus antoi esityksen eduskunnalle tänään. ”Kikkailu kilpailutusten kiertämiseksi loppuu. Esimerkiksi sidosyksiköiden vähimmäisomistusvaatimus avaa markkinoita pk-yrityksille, mikä luo kasvua ja työpaikkoja”, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjägallup: Kaupan ala tunnistaa vastuullisuusvaatimukset voimakkaimmin – alueellisia eroja ei juuri näy28.1.2026 07:00:00 EET | Tiedote

Vastuullisuus on osa pk-yritysten arkea, sillä pk-yrityksistä 59 prosenttia kertoo tunnistavansa toimintaansa kohdistuvia vastuullisuusvaatimuksia. Toimialojen välillä erot ovat huomattavia, ja kaupan alalla vaatimukset tunnistetaan voimakkaimmin. Alueellisia eroja ei juuri näy; vastuullisuuteen liittyvät havainnot ja haasteet ovat hyvin samankaltaisia eri puolilla Suomea.

Yrittäjät: EU-Intia-kauppasopimus avaa uusia mahdollisuuksia suomalaisille yrityksille27.1.2026 09:49:29 EET | Tiedote

Tänään julkaistu EU:n ja Intian välinen kauppasopimus on merkittävä askel suomalaisille yrityksille. – Tämä on tärkeä sopimus. EU tekee nyt sitä, mitä sen tässä tilanteessa pitää tehdä eli avaa yrityksilleen uusia markkinoita. Tämä auttaa myös suomalaisia yrityksiä ja tuo työtä Suomeen. Intiassa on paljon potentiaalia, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye