Sokkarin parkkihallin hinnoittelu uudistuu – ensimmäisten tuntien hinnat puolittuvat ja ensimmäiset kaksi tuntia ilmaiseksi sunnuntaisin
P-Sokoksen uusi hinnoittelu astuu voimaan 21. helmikuuta 2025, ja se tarjoaa asiakkaille entistä edullisempia ja joustavampia pysäköintimahdollisuuksia. Perusmaksua on laskettu kahden ensimmäisen tunnin osalta 1 eurosta per 30 minuuttia 1 euroon per tunti, eli hinta on puolittunut entisestä. Lisäksi sunnuntaisin kaksi ensimmäistä tuntia ovat ilmaisia.

Osuuskauppa Keskimaa on ostanut 16.12.2024 Jyväs-Parkilta P-Sokoksen pysäköintitilat Jyväskylän keskustassa. Jyväs-Parkki huolehtii edelleen pysäköintijärjestelmistä, kalustosta ja asiakaspalvelusta, mutta 1.1.2025 alkaen hinnoittelu siirtyi Osuuskauppa Keskimaan vastuulle, Keskimaa vastaa pysäköintipaikan hintojen määrittämisestä ja kiinteistön ylläpidosta.
P-Sokoksen parkkihallissa otetaan käyttöön uusi hinnoittelu 21. helmikuuta 2025 alkaen. Uusien hintojen mukaan perusmaksu on 1 euro per tunti, ja klo 18–06 pysäköinti maksaa 0,50 euroa per tunti. Sunnuntaisin kaksi ensimmäistä tuntia ovat ilmaisia. Vuorokausimaksu on 16 euroa.
− Haluamme tarjota asiakkaillemme entistä kilpailukykyisemmät ja joustavammat pysäköintimahdollisuudet Jyväskylän keskustassa. Edullisemman pysäköinnin avulla tavoitteenamme on vahvistaa sekä Kauppakeskus Sokkarin että koko Jyväskylän keskustan elinvoimaisuutta, toteaa Osuuskauppa Keskimaan talousjohtaja Niko Toivanen.
Kauppakeskus Sokkarin liikkeistä saatavat pysäköintihyvitykset pysyvät pääosin ennallaan, mutta hyvityksen suuruus laskee 2 eurosta 1 euroon, mikä vastaa ensimmäisen pysäköintitunnin hintaa. Sunnuntaisin pysäköinnistä ei enää hyvitetä, koska kaksi ensimmäistä tuntia ovat jo ilmaisia. Pysäköintihyvityksiä kauppakeskuksessa antavat Hesburger, Mestarin Herkku, Sokos, Stadium, The Body Shop ja Tunnin kuva. Maksutapoina P-Sokoksella käyvät Moovy-sovellus ja korttimaksu.
− Uskomme, että hinnoittelumuutokset tulevat lisäämään kävijöiden määrää sekä kauppakeskus Sokkarilla että Jyväskylän keskustassa, Toivanen sanoo.
Hinnoittelumuutosten lisäksi Keskimaa aikoo päivittää parkkihallin valaistusta ja parantaa pysäköintikokemusta leventämällä pysäköintiruutuja kesän 2025 aikana.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niko Toivanentalousjohtaja, CFO
Puh:+358 10 767 3030niko.toivanen@sok.fiTapio VirtanenliikepaikkapäällikköOsuuskauppa Keskimaa
Puh:010 767 3024tapio.virtanen@sok.fiKuvat

Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä noin 755 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on lähes 140 000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme noin 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
Osuuskauppa Keskimaan liikevaihto lähes edellisvuoden tasolla – tuloksessa jäätiin viime vuodesta28.4.2025 10:23:42 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan tammi-maaliskuun liikevaihto oli 173,9 miljoonaa euroa, jossa oli laskua viime vuoteen 0,5 prosenttia. Vuoden ensimmäisellä neljänneksellä parhaiten pärjäsi päivittäistavarakauppa, jossa liikevaihto kasvoi hieman, vaikka pääsiäiskauppa sijoittui tänä vuonna huhtikuulle.
Prisma Keljon mittava uudistus alkaa – laajennusta, energiatehokkuutta ja parempaa asiakaskokemusta24.4.2025 09:52:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa aloittaa Prisma Keljossa mittavan myymäläuudistuksen. Uudistustyöt alkavat vuokralaistilojen muutoksilla toukokuussa ja myymälän osalta heinäkuussa. Myymäläuudistuksen on määrä valmistua joulukuun alkuun mennessä.
Prisma Palokan laajennus on valmistunut – avajaiset viikonloppuna9.4.2025 10:55:00 EEST | Tiedote
Prisma Palokan laajennus on valmistunut ja sitä juhlitaan avajaistarjousten merkeissä torstaista 10.− sunnuntaihin 13.4.2025. Laajennuksen myötä myymälän pinta-ala on kasvanut noin 1000 neliöllä, josta myyntipinta-alaa on noin 600 neliötä. Erityisesti päivittäistavarapuoli on laajentunut merkittävästi.
Uusi Sale Kortepohjaan – avajaiset torstaina 10.4.20258.4.2025 09:15:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa avaa uuden Sale-myymälän Jyväskylän Kortepohjaan torstaina 10.4.2025 klo 10. Uusi myymälä sijaitsee Kortepohjan ylioppilaskylän U-talossa, joka on hybridirakennus yhdistäen asumista ja liiketiloja. Vanha Sale-myymälä suljetaan uuden myymälän avautuessa.
Osuuskauppa Keskimaan entiseen Kodin Terran kiinteistöön uusi liikunta-alan toimija − Liikuntakeskus Klub1 laajentaa toimintaa Palokkaan19.3.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan entinen Kodin Terran kiinteistö saa uuden vuokralaisen, kun Liikuntakeskus Klub1 avaa tiloissa uuden kuntosalin. Klub1 laajentaa toimintaansa Palokkaan, vuokraten kiinteistöstä yli 1600 neliön tilan liikuntakeskuksen käyttöön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme