Täyskäännös hoitoonpääsyssä – erikoissairaanhoidon jonot historiallisen lyhyet Kymenlaaksossa
Vuoden 2024 lopulla enää 4,6 % potilaista odotti kiireetöntä erikoissairaanhoitoa yli 180 vuorokautta Kymenlaaksossa, jossa hoitojonot ovat viimeisen puolen vuoden aikana kääntyneet jyrkkään laskuun. Prosenttiluku on nyt kolmanneksi pienin koko Suomessa ja hyvinvointialueen historian alhaisin.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tuoreimman tilaston mukaan Kymenlaakson hyvinvointialueella vain 4,6 % erikoissairaanhoidon potilaista joutui odottamaan kiireettömään hoitoon pääsyä yli 180 vuorokautta.
Prosenttiluku on vertailtaessa Suomen kolmanneksi pienin. Vähiten yli puoli vuotta kiireetöntä erikoissairaanhoitoa odottaneita on viimeisimmän tiedon mukaan hyvinvointialueilla Etelä-Savossa (2,5 %) ja Keski-Pohjanmaalla (3,0 %). THL:n tuorein tilasto perustuu 31.12.2024 kirjattuihin tietoihin.
Kiireetöntä erikoissairaanhoitoa yli puoli vuotta odottaneiden osuus on nyt Kymenlaakson hyvinvointialueen historian alhaisin.
– Vuoden 2024 elokuussa Kymenlaaksossa aloitettiin hoitotakuutilanteen tehotarkastelu. Sen jälkeen erikoissairaanhoidon jonot ovat lyhentyneet vauhdilla, johtajaylilääkäri Tuula Rajaniemi kertoo.
Tehotarkastelun yhteydessä aloitettiin määrätietoinen jononpurku-urakka. Ensimmäisiä tuloksia saatiin nähdä heti syyskuussa, kun pitkään erikoissairaanhoitoa odottaneiden osuus tippui kuukaudessa 16 %:sta 10,7 %:iin. Rajaniemi iloitsee, että osalla erikoisaloista tilanne on jo nyt erityisen hyvä.
– Esimerkiksi lasten ja nuorten psykiatrisessa hoidossa yksikään potilas ei ole odottanut hoitoon pääsyä yli kolmea kuukautta. Se on todella hieno saavutus.

Rajaniemen mukaan työhon jonojen purkamiseksi on hyvinvointialueella sitouduttu yli ammattirajojen.
– Hoitajien ja lääkäreiden lisäksi töitä ovat tehneet osastosihteerit ja palveluesimiehet sekä tietojohtamisen ja hallinnon ammattilaiset. Olemme esimerkiksi lisänneet leikkaussalin päiväaikaista kapasiteettia ja selventäneet lähetekäytäntöjä.
–Pitkään hoitoa odottaneiden osuus laskee edelleen ja tiedossamme on, että vuodenvaihteessa julkaistujen tilastojen jälkeen luku on jo ehtinyt painua alle kolmeen prosenttiin. Voi sanoa, että olemme viimein päässeet tilanteen herroiksi.
THL raportoi säännöllisesti erikoissairaanhoidon hoitoonpääsyn toteutumisesta Suomessa. Tilastot ovat nähtävillä verkossa.
Yhteyshenkilöt
Tuula RajaniemijohtajaylilääkäriKymenlaakson hyvinvointialue
Puh:040 674 9064tuula.rajaniemi@kymenhva.fiKuvat
Kymenlaakson hyvinvointialue
Järjestämme Kymenlaakson sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen palvelut. Noin 159 500 asukkaan maakuntaan kuuluvat Hamina, Kotka, Kouvola, Miehikkälä, Pyhtää ja Virolahti.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kymenlaakson hyvinvointialue
Yt-neuvotteluiden käynnistämistä hyvinvointialueella esitetään aluehallitukselle30.4.2025 15:09:12 EEST | Tiedote
Yhteistoimintaneuvotteluiden eli yt-neuvotteluiden käynnistämistä Kymenlaakson hyvinvointialueella käsitellään aluehallituksen kokouksessa tiistaina 6.5.2025. Yt-neuvottelut kohdistuvat koko organisaatioon ja koskevat muun muassa johtamisjärjestelmää, jonka uudistaminen on asetettu yhdeksi vuoden 2025 talousarvion tavoitteeksi.
Lasten ja nuorten terapiatakuu astuu voimaan 1.5.202530.4.2025 12:13:39 EEST | Tiedote
Terapiatakuun myötä lapset ja alle 23-vuotiaat nuoret saavat lyhytpsykoterapiaa tai psykososiaalista hoitoa viimeistään 28 vuorokauden kuluessa siitä, kun avun tarve on todettu. Hoidon ja tuen tarpeen arvioinnissa oireet kartoitetaan perusterveydenhuollon ammattilaisen kanssa. Kymenlaaksossa pystytään tämän hetken arvion mukaan vastaamaan uuteen terapiatakuuseen. Lasten ja nuorten mielenterveyspalveluita painotetaan perusterveydenhuollossa entisestään varhaisempaan hoitoon.
Aluevaltuusto hyväksyi hyvinvointialueen hallintosäännön päivityksen30.4.2025 09:45:56 EEST | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialueen aluevaltuusto kokoontui 29.4.2025. Kokouksen tallenne on katsottavissa Kymenlaakson hyvinvointialueen YouTube-kanavalla.
Aluevaltuusto kokoontuu 29.4.202525.4.2025 10:17:58 EEST | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialueen aluevaltuusto kokoontuu Kotkan kaupungintalolla tiistaina 29.4.2025 kello 17. Kymenlaaksolaiset voivat seurata kokousta suorana Kymenlaakson hyvinvointialueen YouTube-kanavalta.
Karhulan neuvola ja Kotkan perheneuvola avaavat ovensa uudessa perhekeskuksessa 28.4.202524.4.2025 14:15:00 EEST | Tiedote
Neuvolan ja perheneuvolan lisäksi lastensuojelu Kotkansaarelta muuttaa perhekeskuksen tiloihin toukokuun alussa. Uusi Karhulan perhekeskus sijaitsee Karhulan sairaalan yhteydessä osoitteessa Toivelinnankatu 2, Kotka.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme