Täyskäännös hoitoonpääsyssä – erikoissairaanhoidon jonot historiallisen lyhyet Kymenlaaksossa
18.2.2025 15:36:23 EET | Kymenlaakson hyvinvointialue | Tiedote
Vuoden 2024 lopulla enää 4,6 % potilaista odotti kiireetöntä erikoissairaanhoitoa yli 180 vuorokautta Kymenlaaksossa, jossa hoitojonot ovat viimeisen puolen vuoden aikana kääntyneet jyrkkään laskuun. Prosenttiluku on nyt kolmanneksi pienin koko Suomessa ja hyvinvointialueen historian alhaisin.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tuoreimman tilaston mukaan Kymenlaakson hyvinvointialueella vain 4,6 % erikoissairaanhoidon potilaista joutui odottamaan kiireettömään hoitoon pääsyä yli 180 vuorokautta.
Prosenttiluku on vertailtaessa Suomen kolmanneksi pienin. Vähiten yli puoli vuotta kiireetöntä erikoissairaanhoitoa odottaneita on viimeisimmän tiedon mukaan hyvinvointialueilla Etelä-Savossa (2,5 %) ja Keski-Pohjanmaalla (3,0 %). THL:n tuorein tilasto perustuu 31.12.2024 kirjattuihin tietoihin.
Kiireetöntä erikoissairaanhoitoa yli puoli vuotta odottaneiden osuus on nyt Kymenlaakson hyvinvointialueen historian alhaisin.
– Vuoden 2024 elokuussa Kymenlaaksossa aloitettiin hoitotakuutilanteen tehotarkastelu. Sen jälkeen erikoissairaanhoidon jonot ovat lyhentyneet vauhdilla, johtajaylilääkäri Tuula Rajaniemi kertoo.
Tehotarkastelun yhteydessä aloitettiin määrätietoinen jononpurku-urakka. Ensimmäisiä tuloksia saatiin nähdä heti syyskuussa, kun pitkään erikoissairaanhoitoa odottaneiden osuus tippui kuukaudessa 16 %:sta 10,7 %:iin. Rajaniemi iloitsee, että osalla erikoisaloista tilanne on jo nyt erityisen hyvä.
– Esimerkiksi lasten ja nuorten psykiatrisessa hoidossa yksikään potilas ei ole odottanut hoitoon pääsyä yli kolmea kuukautta. Se on todella hieno saavutus.

Rajaniemen mukaan työhon jonojen purkamiseksi on hyvinvointialueella sitouduttu yli ammattirajojen.
– Hoitajien ja lääkäreiden lisäksi töitä ovat tehneet osastosihteerit ja palveluesimiehet sekä tietojohtamisen ja hallinnon ammattilaiset. Olemme esimerkiksi lisänneet leikkaussalin päiväaikaista kapasiteettia ja selventäneet lähetekäytäntöjä.
–Pitkään hoitoa odottaneiden osuus laskee edelleen ja tiedossamme on, että vuodenvaihteessa julkaistujen tilastojen jälkeen luku on jo ehtinyt painua alle kolmeen prosenttiin. Voi sanoa, että olemme viimein päässeet tilanteen herroiksi.
THL raportoi säännöllisesti erikoissairaanhoidon hoitoonpääsyn toteutumisesta Suomessa. Tilastot ovat nähtävillä verkossa.
Yhteyshenkilöt
Tuula RajaniemijohtajaylilääkäriKymenlaakson hyvinvointialue
Puh:040 674 9064tuula.rajaniemi@kymenhva.fiKuvat
Kymenlaakson hyvinvointialue
Järjestämme Kymenlaakson sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen palvelut. Noin 159 500 asukkaan maakuntaan kuuluvat Hamina, Kotka, Kouvola, Miehikkälä, Pyhtää ja Virolahti.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kymenlaakson hyvinvointialue
Aluevaltuusto päätti lakkauttaa Lauttarannan ja Muuraskodin kotiutusyksiköt6.11.2026 10:12:25 EET | Tiedote
Kotiutusyksiköt lakkautetaan vaiheittain kevään 2027 aikana.
Aluevaltuusto käsittelee kotiutusyksiköiden lakkauttamista 6.11.20265.11.2026 08:28:28 EET | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialueen aluevaltuusto kokoontuu perjantaina 6.11. ylimääräiseen kokoukseen käsittelemään Lauttarannan ja Muuraskodin kotiutusyksiköiden lakkauttamista. Kokousta voi seurata suorana hyvinvointialueen YouTube-kanavalla kello 8 alkaen.
Kymenlaakson hyvinvointialueen henkilökohtaisen avun ja erityisen osallisuuden tuen hankinta viivästyy2.11.2026 13:30:00 EET | Tiedote
Syynä viivästymiselle on hankintapäätöksestä tehty oikaisuvaatimus. Asiakkaiden palvelut jatkuvat keskeytyksettä.
Lauttarannan ja Muuraskodin kotiutusyksiköitä ehdotetaan lakkautettaviksi22.10.2026 18:23:36 EEST | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialueen aluehallitukselle ehdotetaan, että yhteistoimintaneuvottelujen seurauksena Lauttarannan ja Muuraskodin kotiutusyksiköt lakkautetaan. Asiakkaiden palvelujen jatkuvuus turvataan yksilölliseen palvelutarpeen arviointiin perustuen. Tavoitteena on sujuvoittaa palveluketjuja, lyhentää tarpeettomia hoitojaksoja ja kohdentaa voimavaroja kotona asumista tukeviin palveluihin. Aluehallitus käsittelee asiaa kokouksessaan 27.10.2026.
Aluehallitus käsittelee uusien yhteistoimintaneuvottelujen käynnistämistä – painopisteenä johtamisjärjestelmän uudistus22.10.2026 18:16:29 EEST | Tiedote
Yhteistoimintaneuvotteluiden eli yt-neuvotteluiden käynnistämistä käsitellään aluehallituksen kokouksessa tiistaina 27.10.2026. Suunnitelluiden yt-neuvotteluiden painopisteenä on käsitellä johtamisjärjestelmän ja organisaatiomallin uudistamisen vaikutuksia henkilöstöön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

