Helsinki-Vantaan kiitotie 2:n peruskorjauksen viimeinen vaihe alkaa - kiitotie suljettuna 14.4.-31.8.2025
Finavia toteuttaa kesällä 2025 Helsinki-Vantaan kiitotie 2:n (kiitotie 15/33) remontin, jonka takia kiitotie on kiinni 14. huhtikuuta – 31. elokuuta 2025. Kiitotieremontti on osa normaalia elinkaarihallintaa ja edellytys lentoliikenteen sujuvalle operoinnille.

Remontin aikana Finavia peruskorjaa kiitotien eteläpäädyn, rullaustiet ja uusii kiitotien lähestymislaitteita. Remontin yhteydessä uusitaan lentotoiminnan ympäristövaikutusten vähentämisen kannalta tärkeät hulevesiviemärit ja -kaivot yhteensä 2,4 kilometrin matkalta. Lisäksi alueella olevaa sähköinfrastruktuuria uusitaan yhteensä 30 kilometrin matkalta. Uusittuun sähköjärjestelmään kuuluu muun muassa kenttävalojärjestelmä, joka on nykyistä järjestelmää toimintavarmempi ja energiatehokkaampi.
Remontin valmistelevia töitä on tehty vuonna 2024 ja alkuvuodesta 2025. Valmistelevien töiden aikana kiitotie on normaalisti käytössä, mutta tarpeen mukaan kiitotien käytössä voi esiintyä lyhytkestoisia rajoituksia. Kiitotiellä remontti alkaa 14.4. ja päättyy 31.8.2025. Tämän jälkeen kiitotietä ympäröivillä alueilla tehdään muutaman viikon ajan viimeisteleviä töitä, joilla on hetkellisiä vaikutuksia kiitotien käyttöön päiväaikaan.
”Elinkaarihallinta, säännölliset kausikorjaukset ja tarkastukset ovat ehdottoman tärkeitä turvallisen ja sujuvan lentoliikenteen varmistamiseksi”, Helsinki-Vantaan lentoaseman asemataso- ja kiitotietoiminnasta vastaava johtaja Jani Elasmaa Finaviasta sanoo.
Kiitotien päätyjen peruskorjauksen kokonaisarvo on lähes 30 miljoonaa euroa, josta vuoden 2025 osuus on 18,5 miljoonaa euroa. Projektiin kuuluva kiitotien pohjoispäädyn peruskorjaus toteutettiin kesällä 2023.
Vaikutukset lentoliikenteeseen, lentoonlähtöihin ja laskeutumisiin
Korjaustöiden aikana kiitotie 2 on poissa käytöstä, joten Helsinki-Vantaan lentoasemalla käytössä olevien kiitoteiden määrä vähenee väliaikaisesti. Helsinki-Vantaalla on kaksi muuta kiitotietä, jotka ovat käytössä normaalisti, mutta haastavissa tuuliolosuhteissa yhden kiitotien vaje voi heijastua lentojen aikatauluihin. Erityisesti voimakas kaakkois- ja luoteistuuli voivat vaikuttaa siihen, miten lentokoneet voivat käyttää kahta käytössä olevaa kiitotietä.
”Kiitotie 2:n peruskorjauksen loppuun saattaminen on tärkeä osa Helsinki-Vantaan kiitotieinfrastruktuurin elinkaarihallintaa. Ymmärrämme, että remontilla on vaikutuksia myös lentoaseman ulkopuolella, ja otamme kaikessa toiminnassamme huomioon sen, miten voimme vähentää remontinaikaisia vaikutuksia. Pahoittelemme mahdollista haittaa matkustajille. Kiitotien korjaus on ehdoton edellytys sille, että kiitotietä voidaan käyttää myös tulevaisuudessa”, Jani Elasmaa sanoo.
Remontin takia lentokoneiden laskeutumissuunnat poikkeavat tavanomaisesta. Remontin aikana laskeutuvat lentokoneet käyttävät kiitoteitä 1 ja 3, mikä lisää meluvaikutuksia tilapäisesti muun muassa Keravan, Tuusulan ja Järvenpään alueilla. Lisäksi remontin aikana kiitotien 2 lentoonlähdöt siirtyvät kiitoteille 1 ja 3, joka lisää lentoon lähtevien koneiden määrää pääosin etelän suuntaan näiltä kiitoteiltä. Kesän aikana Finavia ottaa lentoaseman lähiympäristössä tehtävissä melumittauksissa huomioon kiitoteiden muuttuneen käytön ja sen aiheuttamat meluvaikutukset.
Kiitotieremontin aloitus sijoittuu aikataulullisesti lähelle kesäkauden alkua, jolloin operaatiomäärät Helsinki-Vantaalla kasvavat. Lentoliikenteen kansainvälinen kesäkausi alkaa aina maaliskuun viimeisestä sunnuntaista.
”Odotamme tulevasta kesäkaudesta vilkaista ja olemme tehneet paljon töitä sen eteen, että lentoyhtiöiden operointi Helsinki-Vantaalla on sujuvaa remontista huolimatta”, Jani Elasmaa sanoo.
FINAVIA OYJ
Viestintä
|
Faktalaatikko Helsinki-Vantaan kiitotie 2:sta |
|
Kiitotie 2
|
|
Miksi kiitotie 2:sta käytetään myös nimeä 15/33?
|
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Finavia media desk ma-pe klo 9-16
Puh:+358 (0)20 708 2002comms@finavia.fiKuvat
Tietoa lentoasemayhtiö Finaviasta
Lentoasemayhtiö Finavia johtaa ja kehittää 20 lentoasemaa Suomessa. Sujuvat ja laadukkaat palvelut lentoyhtiöille ja matkustajille ovat meille sydämen asia. Kehitämme Suomen saavutettavuutta ja hyvä lentoyhteyksiä. Olemme sitoutuneet vastuulliseen toimintaan edistääksemme kestävää lentomatkailua. Finavia-konsernin liikevaihto vuonna 2023 oli 360 miljoonaa euroa ja henkilöstömäärä 2 540.
Tervetuloa Finavian lentoasemille | Finavia
Vuosikertomukset | Finavia
www.facebook.com/finavia
www.facebook.com/helsinkiairport
www.twitter.com/finavia
www.twitter.com/helsinkiairport
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finavia Oyj
Laura Inttilä appointed Senior Vice President, Helsinki Airport20.11.2025 09:15:16 EET | Press release
Laura Inttilä, M.Sc. (IT), has been appointed Senior Vice President, Helsinki Airport and a member of the Finavia Executive Group. In her role, she will be responsible for the management and development of Helsinki Airport. In September, Ulla Serlenius, the current SVP of Helsinki Airport, became Senior Vice President of Finavia’s new Commercial and Real Estate business area in accordance with the company’s new strategy.
Helsinki-Vantaan lentoaseman johtajaksi nimitetty Laura Inttilä20.11.2025 09:04:11 EET | Tiedote
Diplomi-insinööri Laura Inttilä on nimitetty Finavian Helsinki-Vantaan lentoaseman johtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi. Tehtävässään hän vastaa Helsinki-Vantaan lentoaseman johtamisesta ja kehittämisestä. Helsinki-Vantaan lentoaseman nykyinen johtaja Ulla Serlenius siirtyi syyskuussa Finavian uuden Kaupallinen ja kiinteistökehitys liiketoiminta-alueen johtajaksi yhtiön uuden strategian mukaisesti.
Vantaa Light Rail's final stop options to be planned in Helsinki Airport's core area in co-operation with Finavia18.11.2025 10:19:41 EET | Press release
The City Council of Vantaa approved the reviewed project plan for the Vantaa Light Rail on Monday, 17 November. The Vantaa light rail alliance and Finavia will work together to develop a plan for the placement options of the final stop at the airport.
Vantaan ratikan päätepysäkkivaihtoehtoja lentoaseman ydinalueella aletaan suunnitella yhteistyössä Finavian kanssa18.11.2025 10:07:43 EET | Tiedote
Vantaan kaupunginvaltuusto hyväksyi Vantaan ratikan tarkistetun hankesuunnitelman maanantaina 17. marraskuuta. Vantaan ratikka-allianssi ja Finavia tekevät yhteistyössä suunnitelman lentoaseman päätepysäkin sijoitusvaihtoehdoista.
Lentoliikenteen talvikausi alkoi: Rovaniemen lentoasemalla saavutetaan tänä vuonna miljoonan matkustajan merkkipaalu29.10.2025 12:50:09 EET | Tiedote
Finavian lentoasemilta on talvikaudella reittilennot 102 ulkomaiselle lentoasemalle 163 eri reitillä. Suurin kasvu nähdään matkailuvetoisilla Lapin lentoasemilla, joille on saatu neuvoteltua yhteensä 11 uutta lentoyhteyttä. Maailmanlaajuinen lentoliikenteen talvikausi alkoi 26. lokakuuta 2025 ja päättyy 28. maaliskuuta 2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


