Oma Häme yhtenäistää perhevalmennuksen – uudistunut valmennus starttaa maaliskuussa

Oma Hämeen perhekeskuksen neuvoloissa tarjottava perhevalmennus uudistuu ja yhtenäistyy koko Kanta-Hämeen alueella. Tavoitteena on taata tasalaatuinen ja kattava valmennus kaikille lasta odottaville ja neuvolaikäisten lasten perheille. Perhevalmennus on lakisääteinen palvelu, jonka toteutustavat ovat aiemmin vaihdelleet alueittain.
Uudistuksen myötä perhevalmennus koostuu kahdesta osasta: lasta odottavien vanhempien peruspaketista sekä lapsiperheille suunnatuista teemailloista. Peruspaketti sisältää kahdeksan aihealuetta, joiden tarkoituksena on tarjota tietoa ja valmistaa perheitä uuteen elämäntilanteeseen. Aiheita ovat muun muassa synnytys, vanhemmuus, vauvan hoito, turvallisen arjen tunnetaidot sekä raskaudesta ja synnytyksestä palautuminen.
Teemaillat puolestaan tarjoavat monipuolista tietoa eri elämäntilanteisiin. Ensimmäisiä aiheita ovat lapsen kielellisen kehityksen ja leikkitaitojen tukeminen, sensomotorisen kehityksen tukeminen sekä tahtoikä. Teemaillat ovat avoimia kaikille neuvolaikäisten lasten vanhemmille ja niihin voi osallistua jo raskausaikana tai myöhemmin perheen tarpeiden mukaan.
– Yleisesti perhevalmennusta tarjotaan ensimmäistä lastaan odottaville, mutta emme rajaa osallistujia vain heihin. Mukaan voivat tulla myös esimerkiksi vanhemmat, joissa edellisen lapsen syntymästä on useita vuosia, toisella puolisoista ei ole vielä lapsia tai taustalla on merkittäviä elämänmuutoksia. Ja mukaan saa tulla, jos on kiinnostus osallistua, vaikka perheessä lapsia olisikin jo, kertoo neuvolapalvelujen lähijohtaja Tea Hansson.
Sekä peruspaketti että teemaillat toteutetaan verkkovalmennuksina, ja niitä on ollut mukana rakentamassa laaja joukko sote-ammattilaisia ja asiantuntijoita. Peruspaketit pidetään iltaisin videoyhteydellä, jolloin osallistujilla on mahdollisuus esittää kysymyksiä suoraan asiantuntijoille. Verkkovalmennuksiin ei tarvitse ilmoittautua etukäteen, mutta osallistujien on tunnistauduttava. Teemailtojen aiheita pohditaan tarpeen mukaan ja tarjolle voi tulla myös ajankohtaisia ilmiöitä.
Ensimmäinen perhevalmennus käynnistyy 4. maaliskuuta. Peruspaketit toteutetaan joka toinen kuukausi, lukuun ottamatta heinä- ja joulukuuta. Teemailtojen ja verkkovalmennusten liittymislinkit, päivämäärät ja lisätiedot ovat saatavilla verkkosivuiltamme Etäryhmät- sivulta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tea Hanssonneuvolapalvelujen lähijohtaja
Puh:040 330 5550tea.hansson@omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Markkinaoikeus kumosi Oma Hämeen sosiaalihuollon asiakastietojärjestelmän hankintapäätöksen26.11.2025 11:47:27 EET | Uutinen
Nykyisten järjestelmien käyttö jatkuu, eikä päätöksellä ole vaikutusta asiakkaiden palveluihin.
Aluevaltuusto keskusteli vilkkaasti lähipalvelumallista ja Diabeteskeskuksen asiakasmaksuista25.11.2025 21:10:19 EET | Uutinen
Kokouksessa käsiteltiin myös tarkastuslautakunnan väliarviointiraporttia ja taloutta.
Et ole yksin – kokemusasiantuntija rohkaisee ottamaan väkivallan puheeksi25.11.2025 15:02:01 EET | Uutinen
Tänään 25.11. vietetään kansainvälistä YK:n naisiin kohdistuvan väkivallan vastaista päivää, joka aloittaa Oranssien päivien -kampanjan.
Henkilöstöjohtaja Johanna Bjerregård Madsen on ehdolla vuoden Ihmisläheisimmäksi esihenkilöksi25.11.2025 10:21:27 EET | Tiedote
Valtakunnallisen Human Power -tapahtuman palkinnot jaetaan torstaina 27.11. Helsingissä.
Aluehallitus hyväksyi johto-, hallinto- ja asiantuntijatehtävien yt-neuvottelut25.11.2025 09:24:25 EET | Uutinen
Aluehallitus hyväksyi kokouksessaan 24. marraskuuta yhteistoimintaneuvottelujen käynnistämisen johto-, hallinto- ja asiantuntijahenkilöstön kanssa. Neuvottelut koskevat noin 800 työntekijää hallinto-, johto-, asiantuntija-, toimistotehtävissä sekä muissa tukipalvelutehtävissä. Neuvottelujen ulkopuolelle jäävät pääosin välitöntä asiakastyötä tekevät ammattilaiset, esimerkiksi hoitohenkilöstö, pelastajat ja sosiaalityöntekijät. Yhteistoimintaneuvottelut käynnistetään kaikilla toimialoilla tuotannollisilla ja taloudellisilla perusteilla. Neuvottelujen tavoitteena on saavuttaa noin kuuden miljoonan euron pysyvä vuosittainen säästö, mikä vastaa enintään 150 henkilötyövuoden vähennystä. Säästöillä haetaan pysyviä taloudellisia vaikutuksia vuosille 2027 ja 2028. Samaan aikaan Oma Häme etsii aktiivisesti muita ratkaisuja talouden tasapainottamiseen, jotta henkilöstön vähennystarve saadaan minimoitua. Asiasta neuvotellaan henkilöstöjärjestöjen kanssa. Ensisijaisesti ratkaisuja haetaan tehtävien
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme