Vihreiden Inka Hopsu kritisoi Orpon hallituksen kulttuurileikkauksia: "Selontekojen ei ole tarkoitus jäädä vain papereiksi"
Vihreiden pitkäaikainen tavoite kulttuuripoliittisen selonteon päivittämisestä on viimein toteutumassa. Selonteon tavoitteet ovat pääosin hyviä, mutta Orpon hallituksen leikkaukset ja veronkiristykset vievät kulttuuria ja luovia aloja yhä kauemmas tavoitteiden toteutumisesta, kritisoi vihreiden kansanedustaja ja eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Inka Hopsu.

Embargo, kunnes puhe on pidetty. Puhuttu versio pitää.
– Selontekojen ei ole tarkoitus jäädä vain papereiksi aikakirjoihin, vaan visioita kohti on tarkoitus kulkea. Siksi on surullista, että tämä hallitus ei ole sitoutunut selonteon valintoja vastaavaan rahoitukseen, vaan päinvastoin vie kulttuuri- ja luovien alojen toimintaedellytyksiä niin leikkauksin kuin veronkiristyksin, Hopsu kritisoi.
– Selonteossa luvataan, että valtio tukee kulttuuria aiempaa vahvemmin ja investoi strategisesti kulttuuri- ja luovien alojen kehittämiseen. Milloin tämä hallituksen nyt lupaama vahvistuva tuki käynnistyy, Hopsu kysyy.
Hopsu muistuttaa selonteon tavoitteen olevan, että luovan talouden osuus bruttokansantuotteesta on kaksinkertaistunut vuoteen 2040 mennessä.
– Tarvitsemme kasvun tuplaamiseksi myös välitavoitteita vuoteen 2040 mennessä. Nyt muut Pohjoismaat pystyvät ulosmittaamaan luovien alojen osaamisen kasvavina vientituloina, meillä ei ole mitään syytä jäädä hännille. Kansainvälistymisen vahvistumiseksi tarvitsemme kunnianhimoa, verkostoja, ministeriöiden vahvempaa yhteistyötä ja reipasta EU-rahoitusmahdollisuuksiin tarttumista, Hopsu summaa.
– Kulttuuri vahvistaa paikallista elinvoimaa ja houkuttelevuutta. Selonteko tunnistaa tämän hyvin ja esittää myös hyvää keinoa. Turisteilta matkailumaksua perimällä voisimme ohjata lisätulojakulttuuripalveluiden toteuttamiseen. Tällaiset aloitteet pitää saada nyt liikkeelle, Hopsu kannustaa.
Hopsu korostaa puheessaan, että selonteko tunnistaa tekijöiden tärkeän roolin. Selonteko toteaa muun muassa, että kulttuurin ja luovien alojen tekijöiden taloudelliset ja moraaliset oikeudet turvataan myös tekoälyä kehitettäessä.
– Yhdistelmävakuutus olisi hyvä keino helpottaa erilaisten työn tekemisen muotojen yhdistämistä. Onkin hienoa, että yhdistelmävakuutuksen käyttöönotto on etenemässä. Nyt on tärkeää varmistaa, että myös apurahoilla työskentelevät saadaan vakuutuksen piiriin. Tärkeää olisi huolehtia myös siitä, ettei vakuutusten maksu nouse liian korkeaksi, vaatii Hopsu.
– Onnistunut kulttuuripolitiikka lisää kulttuurin tuottamaa arvoa, kuten hyvinvointia, sivistystä ja yhteiskunnan resilienssia. Tätä arvoa onnistunut kulttuuripolitiikka lisää. On tärkeää vahvistaa kaikkien mahdollisuuksia päästä osallisiksi kulttuurista ja taiteesta. Hopsu päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Inka HopsuVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:09 432 3054inka.hopsu@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta kiittää tasavallan presidenttiä: Stubb antoi vahvan toivon viestin – samaa arvojohtajuutta kaivataan pääministeriltä19.12.2025 12:50:29 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kiittää presidenttiä ja peräänkuuluttaa hallitukselta samanlaista arvojohtajuutta. Pääministerin tiedonanto olisi hänen mukaansa tarpeellinen lupaus eduskunnalle ja koko Suomelle siitä, että rasismiin ja sen aiheuttamaan mainehaittaan suhtaudutaan vakavasti.
Vihreiden Hyrkkö reagoi VM:n uusiin talouslukuihin: “Vähintä mitä hallitus voi tehdä, on perua kallis ja tehoton yhteisöveroale”19.12.2025 12:08:54 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö kommentoi valtiovarainministeriön juuri julkistamia sopeutusskenaarioita. Hän vaatii hallitukselta toimia valtion tulopohjan vahvistamiseksi.
Sofia Virta pääministerille: Johtajuus ei ole maton alle lakaisua joululomien alla19.12.2025 11:08:25 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta arvostelee pääministeri Petteri Orpon päätöstä sivuuttaa opposition vaatimus tiedonannosta rasismin ympärille nousseesta kohusta.
Krista Mikkonen: Taiteen valtionpalkintojen jakamatta jättäminen kertoo karua kieltä hallituksen arvoista19.12.2025 09:24:49 EET | Tiedote
Orpon hallituksen leikkaus Taiteen edistämiskeskukselta on johtanut siihen, ettei tänä vuonna jaettu taiteen valtionpalkintoja. Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen ihmettelee Orpon hallituksen halua katkaista 160-vuotias perinne.
Sofia Virralta suorat sanat: perussuomalaisille puoluekurin rikkominen on vakavampi asia kuin rasismi18.12.2025 17:48:04 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan hallituksessa on rasistinen puolue, jonka toiminta paljastaa räikeän kaksoisstandardin puolueen sisäisissä sanktioissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme