Hyvinvointialue hakee uudenlaista kumppanuutta kotihoidon tuottamiseen
Keski-Suomen hyvinvointialue kilpailuttaa parhaillaan kolmen alueen ikääntyneiden päiväaikaisen kotihoidon palvelutuotantoa. Tavoitteena on toteuttaa 1.5.2025 alkaen näiden kolmen alueen kotihoito monituottajamallilla hyvinvointialueen ja palvelutuottajan yhteistyönä. Kotihoidon asiakkaiden palveluihin ei tule muutoksia.
Kotihoidon alueet, joita uudistus koskettaa, ovat Jyväskylästä Huhtasuo-Lohikoski ja Aittorinne-Halssila, johon kuuluu myös Jyskän länsipuoli sekä Joutsa-Luhanka.
Monituottajamallissa yksityinen palvelutuottaja tuottaisi päiväaikaisen eli kello 6–22 välille ajoittuvan kotihoidon ja hyvinvointialue vastaa edelleen muista kotihoidon palveluista, kuten etähoivasta, turva-auttajapalvelusta sekä yöhoidosta. Lisäksi hyvinvointialue vastaa edelleen asiakasohjauksesta, palvelutarpeen arvioinnista, palvelupäätöksistä ja asiakaslaskutuksesta.
– Teemme tiivisti yhteistyötä palvelutuottajan kanssa ja haemme ja rakennamme uudenlaista kumppanuutta kotihoidon tuottamiseen. Esimerkiksi turvapalvelu on hyvinvointialueen palvelua, mutta tuottaja toteuttaa ne turvakäynnit, jotka ajoittuvat suunnitellun kotihoidon käynnin yhteyteen. Tai hyvinvointialue hankkii lääkeautomaattilaitteistot, mutta palveluntuottaja vastaa niiden täyttämisestä, selvittää palvelujohtaja Maarit Raappana hyvinvointialueelta.
Asiakkaille tiedotetaan palveluntuottajan vaihtumisesta – muuten asiakkaan palvelut eivät muutu
Palvelutuottajia haetaan tarjouskilpailulla, joka päättyy 21.2. Päätökset valituista tuottajista ovat selvillä maalis-huhtikuussa ja siitä tiedotetaan erikseen. Kotihoidon asiakkaille ja heidän läheisilleen tiedotetaan palvelutuottajan muutoksesta, kun tuottajat on valittu. Asiakkaiden kotihoidon palvelut jatkuvat kuten ennenkin ja pääsääntöisesti tutut hoitajat jatkavat alueilla.
Kilpailutuksen kohteena olevien kotihoidon kolmen alueen henkilöstön on tarkoitus siirtyä valitulle palveluntuottajalle tai palveluntuottajille liikkeenluovutuksella. Muutos koskettaa noin sataa työntekijää. Halutessaan henkilöstö voi hakea toisiin, avoinna oleviin tehtäviin hyvinvointialueella. Henkilöstöä on tiedotettu asiasta.
Kotihoidon kolmen alueen palvelutuotannon kilpailutus ja muutos ostopalveluna tuotettavaksi liittyy hyvinvointialueen talouden tuottavuus- ja sopeuttamistoimenpiteisiin. Päätös on tehty aluevaltuustossa 10.12.2024.
Yhteyshenkilöt
Maarit Raappana, palvelujohtaja, p. 050 311 9005, maarit.raappana(at)hyvaks.fi, Keski-Suomen hyvinvointialue, ikääntyneiden koti- ja asumispalvelut
Kaisa Tauriainen, palvelupäällikkö, p. 040 528 2593, kaisa.tauriainen(at)hyvaks.fi, Keski-Suomen hyvinvointialue, ikääntyneiden koti- ja asumispalvelut
Viestinnän yhteyshenkilö: Tuija Ijäs, p. 050 566 2193, tuija.ijas(at)hyvaks.fi
Keski-Suomen hyvinvointialue vastaa noin 273 000 keskisuomalaisen sosiaali-, terveys- ja pelastustoimen palveluista.
Keskeinen tehtävämme on keskisuomalaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistäminen yhteistyössä kuntien, järjestöjen, yritysten ja muiden toimijoiden kanssa. Tavoitteenamme on se, että keskisuomaisten kokemus hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta on maan kärkeä. Haluamme olla ihmislähtöisin hyvinvointialue ja tukea keskisuomalaisten hyvää arkea.
Hyvinvointialue on Keski-Suomen suurin työnantaja, jonka palveluksessa työskentelee noin 12 500 ammattilaista. Tarjoamme mahdollisuuksia ammatilliseen kehittymiseen ja monipuolisiin urapolkuihin.
Palveluiden tiedot, toimipisteet ja yhteystiedot löytyvät Keski-Suomen hyvinvointialueen verkkosivuilta osoitteesta www.hyvaks.fi.
Viestintäpalveluiden yhteissähköposti: viestinta(at)hyvaks.fi.
Facebook: @hyvaks, X: @hyvaks, Instagram: @hyvaks, LinkedIn: Keski-Suomen hyvinvointialue,YouTube: Keski-Suomen hyvinvointialue
#hyvaks #hyväarkikaikille
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue
Duodecim valitsi kaksi Sairaala Novan ylilääkäriä kollegiaalisuuden edistäjiksi12.12.2025 14:00:28 EET | Tiedote
Duodecim on valinnut vuoden 2025 merkittävimmät terveysalan vaikuttajat 12 eri kategoriassa. Valinnoissa korostuvat kuluneen vuoden ansiot sekä 144-vuotiaan Duodecimin arvot. Kategoriassa Kollegiaalisuuden edistäjät palkittiin kaksi Sairaala Novan ylilääkäriä: Lastentautien ylilääkäri Ole Andersen sekä anestesiologian ja tehohoidon ylilääkäri Johanna Tuukkanen. Duodecimin mukaan he ovat esimerkillisiä kollegoita ja rohkaisijoita, jotka rakentavat hyvää ja kannattelevaa työyhteisöä.
Ilkka Käsmä aloittaa työnsä 1.1.2026. Korjattu tiedotteeseen. Yleislääketieteen erikoislääkäri Ilkka Käsmä on valittu konservatiivisen ja psykiatrisen palvelualueen palvelujohtajaksi12.12.2025 13:44:30 EET | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialue on nimittänyt konservatiivisen ja psykiatrisen palvelualueen palvelujohtajaksi yleislääketieteen erikoislääkäri, lääketieteen lisensiaatti Ilkka Käsmän. Hän aloittaa tehtävässään 1.1.2026.
Yleislääketieteen erikoislääkäri Ilkka Käsmä valittu konservatiivisen ja psykiatrisen palvelualueen palvelujohtajaksi12.12.2025 13:12:49 EET | Tiedote
Keski-Suomen hyvinvointialue on nimittänyt konservatiivisen ja psykiatrisen palvelualueen palvelujohtajaksi yleislääketieteen erikoislääkäri, lääketieteen lisensiaatti Ilkka Käsmän. Hän aloittaa tehtävässään 1.1.2025.
Kouluterveyskysely: Opiskeluhuollon palvelut ovat Keski-Suomessa hyvin lasten ja nuorten saatavilla12.12.2025 10:48:36 EET | Tiedote
Keski-Suomen kouluterveyskysely osoittaa, että opiskeluhuollon palvelut ovat hyvin lasten ja nuorten saatavilla, erityisesti psykologille pääsy on parantunut. Terveydenhoitajan palvelut ovat eniten käytettyjä opiskeluhuollon palveluista. Kyselyn tulokset tukevat palvelujen kehittämistä ja suunnittelua alueella.
Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote11.12.2025 15:53:00 EET | Tiedote
Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 11.12.2025 klo 15:34 Ihmisen pelastaminen maastosta, Jyväskylä Pelastuslaitos sai tehtävän ihmisen pelastamisesta Jyväskylän Kanavuoreen. Pelastuslaitos avustaa kahdella yksiköllä poliisin toimintaa. Lisätietoja tehtävästä antaa poliisi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme