Kokoomuksen Autto: EU:n maatalousvisio tukee Suomen keskeisiä tavoitteita
19.2.2025 16:13:45 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Euroopan unionin tänään julkaisema maatalousvisio vie EU:n maatalouspolitiikkaa kohti kilpailukykyisempää, turvallisempaa ja kestävämpää suuntaa. Suuren valiokunnan puheenjohtaja Heikki Autton (kok.) mukaan Orpon hallituksen vahva ennakkovaikuttaminen on jälleen tuottanut tulosta, ja Suomen keskeiset tavoitteet on huomioitu strategian valmistelussa.

Visiossa painotetaan viljelijöiden tulojen ennustettavuutta, reilua toimivaa ruokaketjua ja ekosysteemipalveluiden palkitsemista. Vision pohjalta toteutettava EU:n yhteisen maatalouspolitiikan uudistus tulee suuntaamaan tukia enemmän viljelijöille, jotka aktiivisesti edistävät ruokaturvaa, taloudellista elinvoimaisuutta ja ympäristömme säilymistä.
”Visio painottaa tukien suuntaamista erityisesti nuorille ja uusille viljelijöille sekä viljelijöille, jotka toimivat luonnonolosuhteiltaan haastavilla alueilla, tämä on erittäin hyvä suunnanmuutos Suomen kannalta”, Autto toteaa.
Autton mukaan Suomen tavoitteet on jälleen onnistuneesti nostettu EU:n agendalle.
”Orpon hallituksen vaikuttava työ strategisen kilpailukyvyn vahvistamiseksi näkyy siinä, että maatalousvisio tukee viljelijöiden markkina-aseman vahvistamista ja reilumpaa tukijärjestelmää”, toteaa Autto.
Euroopan kokonaisturvallisuus on ollut Suomen EU-vaikuttamisen keskiössä, ja uusi maatalousvisio tukee tätä tavoitetta vahvistamalla EU:n ruokasuvereniteettia ja omavaraisuutta. Puhtaan siirtymän, biotalouden ja kiertotalouden mahdollisuudet ovat keskeisessä roolissa EU:n uudessa maatalousstrategiassa. Digitaalinen siirtymä ja uudet innovaatiot puolestaan parantavat maatilojen kilpailukykyä ja ympäristöystävällisyyttä.
”EU:n ruokaturvan ja maaseudun elinvoimaisuuden turvaaminen on Suomelle tärkeä tavoite samoin kuin kestävän kehityksen ja biotalouden edistäminen. EU:n visio turvaa ruoantuotannon unionin kaikilla alueilla ja huomioi erilaiset luonnonolosuhteet ja niiden tuomat haasteet. Samalla vision henki tukee suomalaista perinteisestikin hyvin resurssitehokasta ja kestävää tuotantoa. Tämä on merkittävä voitto Suomen vaikuttamistyölle”, Autto jatkaa.
Autto toteaa Suomen jatkavan määrätietoista vaikuttamista EU:ssa varmistaakseen, että maatalouspolitiikka tukee kilpailukykyä, turvallisuutta ja kestävyyttä myös tulevaisuudessa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki AuttoKansanedustaja, puoluevaltuuston puheenjohtaja, Suuren valiokunnan puheenjohtaja
Lapin vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Vestman: Vieraan vallan agentit ja sabotöörit eivät ansaitse kotirauhaa tiedustelulta2.10.2026 13:05:38 EEST | Tiedote
Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja, kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman katsoo, että perustuslakia on muutettava, jotta sotilaalliseen toimintaa ja vakaviin kansallisen turvallisuuden uhkiin voitaisiin kohdistaa tiedustelua myös pysyväisluonteiseen asumiseen käytettävissä tiloissa. Vestman viittaa tasavallan presidentin ja sotilastiedustelun arvioihin, joiden mukaan Suomen on varauduttava jopa sabotaasi-iskuihin. Hänen mukaansa on täysin kestämätöntä, että nykyinen perustuslain rajoite antaa vieraan vallan agenteille ja sabotoijille sekä terroristeille kotirauhan suojaa.
Kokoomuksen Fagerström: Valtion menot tärkeysjärjestykseen ilman, että työn verotusta kiristetään2.10.2026 08:51:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen yhdeksän miljardin euron sopeutusohjelma tarjoaa vaihtoehdon, jossa julkista taloutta vahvistetaan valtion menoja karsimalla ja priorisoimalla. Säästöjä haetaan muun muassa kehitysyhteistyöstä sekä maahanmuuton vastaanoton ja kotoutumisen kustannuksista. Työssä käyvien suomalaisten palkkapussiin ei kajota työn verotusta kiristämällä.
Kokoomuksen Kiuru Tuppuraiselle: Kenen pitäisi huolehtia Suomen puolustuksesta, ellei puolustusministerin?1.10.2026 12:14:02 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, puolustusvaliokunnan jäsen sekä tiedusteluvalvontavaliokunnan varapuheenjohtaja Pauli Kiuru pitää SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen tiistaina A-studiossa esittämää linjausta absurdina. Tuppuraisen mukaan puolustusministeri Häkkäsen sijaan Israeliin olisi voitu lähettää joku toinen ministeri. Kiurun mukaan Suomen ilmapuolustuksen kannalta kriittisen järjestelmän päivitysten ja ylläpidon varmistaminen kuuluu puolustusministerille, eikä tehtävää voi siirtää kenellekään muulle.
Kokoomuksen Paasi: Suomalaisten palvelut on uskallettava laittaa hallinnon kerrosten edelle1.10.2026 10:38:54 EEST | Tiedote
Kokoomus esittää valtionhallinnon rakenteiden laajaa uudistamista seuraavalla vaalikaudella. Toimintamenosäästöjen jatkaminen edellyttää päällekkäisten rakenteiden purkamista, tuottavuuden parantamista ja uuden teknologian nykyistä laajempaa hyödyntämistä.
Kokoomuksen Valkonen: Oppositiosta odotetusti paljon meteliä, mutta ei lainkaan omia keinoja30.9.2026 20:09:48 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Ville Valkonen pitää vasemmisto-opposition voimakkaita reaktioita kokoomuksen velkajarruohjelmaan odotettuina. Valkosen mukaan asia-argumentit ovat oppositiolta loppuneet. Kun omat keinot loistavat poissaolollaan, paikataan tätä ontolla retoriikalla ”rikkaiden noutopöydistä”.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme