Kuuden kaapin Kainulainen johti Öljymiehet voittoon LASBista
19.2.2025 21:04:46 EET | Fliiga | Tiedote
Maailmanmestari Justus Kainulainen pommitti kuusi maalia, kun Oilers kaatoi F-liigan keskiviikon ainoassa ottelussa kotonaan LASBin 16-9. Hallitseva mestari Oilers nousi voitollaan pisteen päähän sarjakakkonen Nokian KrP:stä.
Tapiolassa aloitettiin vauhdilla, kun LASB sai jo kymmenen sekunnin pelin jälkeen rangaistuslaukauksen, josta Pietari Porttikivi nosti vieraat johtoon. Kuitenkin vain hetkeksi, sillä jo kahdeksannella minuutilla Jesper Silvonen, Aaro Astala, Tuomas Iiskola ja Jesperi Lindfors olivat tulittaneet tauolle 4–1-kotijohdon. LASB tuli samaan syssyyn vielä maalin päähän Henri Mertsalmen ja Aatte Raappanan osumilla, mutta sitten iski kahdesti Justus Kainulainen ja Öljymiehille 6–3-taukojohdon. Toisella tauolla Oilers johti 11-5, mutta lahtelaiset kirivät kolmannen erän alussa kolmella nopealla kavennuksella eron vielä kolmeen maaliin. Sitten Oilers kuitenkin repäisi uudelleen ja komisteli lukemia viidesti ennen LASBille neljä osumaa laukoneen Mael Marthalerin viime hetken kavennusta. Aaro Astala urakoi kotijoukkueen sarakkeeseen tehot 4+1 ja Jesperi Lindfors sekä Heikki Iiskola 1+3.
Heti torstaina pelataan Lempäälän Bläk Boksissa, kun Classic saa vieraakseen Happeen.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Classic jyräsi finaaleihin, TPS enää voiton päässä6.4.2026 21:04:59 EEST | Tiedote
F-liigan naisten sarja on saamassa tutut finalistit, kun Classic löi välieräsarjassaan SB-Pron 3-0 ja TPS johtaa EräViikinkejä vastaan otteluin 2-0. Classicin kolmas voitto tuli kotona lukemin 3-1 ja TPS:n toinen vieraissa tuloksella 4-2.
Välieräparit selvillä – kolmen maalin minuutti saatteli Oilersin mitalipeleihin5.4.2026 19:50:59 EEST | Tiedote
Mestari Oilers selvisi kuin selvisikin F-liigan välieriin, kun se kaatoi kotonaan 1 150 katsojan edessä yllättäjä OLS:n 5-2 ja vei ottelusarjan 4-3. Välieräpareiksi muodostuivat näin Classic–Westend Indians ja Nokian KrP–Oilers.
SB-Pro taipui taas niukasti – Classic voiton päässä finaaleista5.4.2026 19:46:22 EEST | Tiedote
Classic eteni jo voiton päähän F-liigan naisten finaaleista, kun se kaatoi vieraissa SB-Pron 3-1 ja johtaa ottelusarjaa 2-0.
Indians upotti SPV:n, OLS ja Oilers seitsemänteen otteluun4.4.2026 20:33:21 EEST | Tiedote
Westend Indians eteni yllättäjänä F-liigan välieriin, kun se kaatoi kotonaan SPV:n 4-2 ja vei ottelusarjan samoin 4-2. Vielä isompi yllättäjä on OLS, joka tasoitti loppuunmyydyn katsomon riemuksi sarjan mestari Oilersia vastaan 3–3:een voittamalla kotonaan 5-3. Sarjan ratkaisu nähdään sunnuntaina Espoossa.
TPS:lle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan4.4.2026 19:43:10 EEST | Tiedote
Toinenkin naisten viime kevään finalisti aloitti välierät 4–2-kotivoitolla, kun TPS kukisti Kupittaalla EräViikingit.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme