Kuusi kansanedustajaa jätti eriävän mielipiteen perustuslakivaliokunnan kokouksessa
Perustuslakivaliokunta antoi tänään lausuntonsa hallituksen esityksestä HE 147/2024 sairausvakuutuslain muuttamiseksi. Lakia esitetään muutettavaksi niin, että sairaudesta johtuva hedelmöityshoito tuodaan lain nojalla korvattavien hoitojen piiriin. Muilla perusteilla annettavat hedelmöityshoidot jätetään korvausoikeuden ulkopuolelle, minkä vuoksi laki asettaa hedelmöityshoitoja hakevat naisparit ja ns. itselliset naiset huonompaan asemaan.
Kuusi valiokunnan jäsentä jätti lausuntoon eriävän mielipiteen. Eriävän mielipiteen jäättäneet kansanedustajat olivat Elisa Gebhard (sd), Johannes Koskinen (sd) Johanna Ojala-Niemelä (sd ) Kimmo Kiljunen (sd) Fatim Diarra (vihr) ja Johannes Yrttiaho (vas)
- Hallituksen esityksessä ei esitetä perusoikeusjärjestelmän ja kansainvälisten ihmisoikeussopimusten kannalta hyväksyttäviä perusteita sille, että korvausoikeuden rajaaminen sairausperusteella saattaa tosiasiassa samaa sukupuolta olevat pariskunnat ja itselliset naiset muita epäedullisempaan asemaan seksuaalisen suuntautumisen ja perhesuhteen perusteella, toteaa kansanedustaja Elisa Gebhard (sd.).
Perustuslakivaliokunnan enemmistö perusti kantansa valiokunnan vuosina 2002 ja 2006 hedelmöityshoitolakia koskevien hallituksen esitysten johdosta annettuihin lausuntoihin.
- Valiokunta on tuolloin perustanut linjauksensa yhteiskunnassa silloin vallinneisiin arvoihin. Vuonna 2025 käsiteltävää lausuntoa ei voida perustella vuonna 2006 vallinneilla yhteiskunnallisilla arvoilla. Näin ollen 20 vuoden takaisia lausuntoja ei voi sellaisenaan siirtää tähän päivään, vaan oikeustilassa tapahtuneet muutokset ja seksuaalivähemmistöjen aseman paraneminen lainsäädännössä olisi tullut huomioida. Tämän myös valiokunnan kuulemat asiantuntijat toivat esiin., Elisa Gebhard jatkaa.
- Korvausoikeuden sitominen sairausperusteeseen on jo lähtökohtaisesti ongelmallista hedelmöityshoitoon hakeutuvien ihmisten yhdenvertaisen kohtelun kannalta, ottaen huomioon, että valiokunnan saaman selvityksen mukaan noin neljäsosassa tapauksista lapsettomuuden taustalla olevaa syytä ei saada selvitettyä. Rajaus on jopa vastoin hallituksen omaa julkilausuttua tavoitetta lisätä lakimuutoksella syntyvyyttä, toteaa Johannes Koskinen (sd.)
- Vaikka perustuslakivaliokunnan lausunnoissa pyritään yleensä vahvasti yksimielisyyteen, tässä tapauksessa asiantuntijalausunnoista ilmeni niin selkeästi syrjintää perhesuhteiden perusteella, ettemme voineet toimia toisin. Suomessa, jossa syntyvyys on laskussa, meidän on pyrittävä mahdollistamaan jokaisen toivoma lapsiluku riippumatta seksuaalisuudesta. Vanhemman seksuaalinen suuntautuminen ei määritä hänen kykyään olla hyvä vanhempi, päättää Fatim Diarra (vihreät).
Yhteyshenkilöt
Johannes KoskinenKansanedustaja
Puh:050 511 3061Elisa GebhardKansanedustaja
Puh:09 432 3092elisa.gebhard@eduskunta.fiFatim Diarra
Puh:09 432 3132fatim.diarra@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Piritta Rantanen: Perussuomalaisten maahanmuuttonäkemykset karkottavat erityisasiantuntijoita6.9.2025 18:49:33 EEST | Tiedote
– Perussuomalaisten hallitusvastuun aikana Suomeen tulevien erityisasiantuntijoiden määrä ETA-alueen ulkopuolelta on pudonnut alle puoleen. Kokonaismaahanmuutto ei ole vähentynyt, mutta yhä useampi niistä, joilla on varaa valita, ei enää tule Suomeen, toteaa SDP:n kansanedustaja Piritta Rantanen.
SDP:n Joona Räsänen: Kokoomuksen näytöillä ei kannata paljoa muille huudella6.9.2025 14:21:53 EEST | Tiedote
Valtiovarainvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Joona Räsänen (sd.) toteaa Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopralle, että kokoomuksen näytöillä ei kannata paljoa muille huudella. – Kokoomuksen johdolla Suomen velkaantuminen on Euroopan nopeinta, kasvu heikointa ja työttömyys kohta koko unionin pahinta. Kun on omalla vahtivuorolla saanut näin rumat lukemat tulostaululle, niin en paljoa muille huutelisi, toteaa Räsänen.
SDP:n Perholehto: Suomen ilmastotavoite voidaan saavuttaa – miksi hallitus hylkäsi talouskasvun mahdollisuuden?5.9.2025 11:33:16 EEST | Tiedote
– Hallituksella oli budjettiriihessä mahdollisuus sekä panostaa hiilineutraaliustavoitteen saavuttamiseen että vauhdittaa sillä talouskasvua, mutta hallitus hylkäsi sen, kritisoi ympäristövaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.)
SDP:n Marko Asell: Hallituksen kulttuurivihamielinen linja jatkuu4.9.2025 15:36:55 EEST | Tiedote
Orpon-Purran hallituksen vihamielinen suhtautuminen suomalaiseen kulttuuriin nousi jälleen uudelle tasolle budjettiriihen myötä. Budjettiriihessä ilmoitettiin, että yritystukien leikkauksista 7,8 miljoonaa euroa kohdistuu opetus- ja kulttuuriministeriön hallinnonalan yritystukiin. Suomen elokuvasäätiön kautta kotimaiseen elokuvatuotantoon investoitavat varat eivät kuitenkaan ole yritystukia. Tuotantotuki on projektitukea yksittäiselle elokuvalle, jota ilman se ei valmistuisi. Kansanedustaja Marko Asell (sd.) jätti asiasta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Ilmastotavoitteet säilyivät, perussuomalaiset taipuivat4.9.2025 15:32:00 EEST | Tiedote
Hallitus hyväksyi tänään valtioneuvoston istunnossa Suomen myönteisen kannan komission esitykseen, jonka mukaan EU-jäsenmaiden tulisi vähentää 90 prosenttia ilmastopäästöistään vuoteen 2040 mennessä. Komission esitys on välitavoite polulla kohti unionin hiilineutraaliutta, jonka tavoite on asetettu vuoteen 2050.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme