Johanna Ekman jatkaa Itämerikomission liikennetyöryhmän varapuheenjohtajana
Päijät-Hämeen maakuntahallituksen jäsen Johanna Ekman toimii CPMR:n Itämerikomission hallituksen jäsenenä vuoden 2026 loppuun saakka. Hän jatkaa myös liikennetyöryhmän varapuheenjohtajana kaudella 2025–2026. Ekman vie Päijät-Hämeestä ja Suomesta viestiä EU:hun niin maakunnallisten kuin kansallisten tavoitteidemme saavuttamiseksi.
Liikennetyöryhmän varapuheenjohtajana Ekman haluaa erityisesti edistää Euroopan laajuisen liikenneverkon (TEN-T) kehittämistä Suomen osalta, toimitusketjujen toimintavarmuutta, energiatehokkuutta ja siirtymistä vähäpäästöisempään liikenteeseen.

CPMR:n Itämerikomission hallitus kokoontui Brysselissä 5. helmikuuta 2025. Kokouksessa valittiin työryhmien puheenjohtajistot ja käsiteltiin muun muassa alue- ja rakennepolitiikkaa, liikennepolitiikkaa, turvallisuutta, kilpailukykyä ja arktisia kysymyksiä.
Kokouksen tavoitteena oli vahvistaa yhteyksiä uusiin parlamentin jäseniin sekä vaikuttaa EU:n seuraavan kauden budjettiin.
Johanna Ekman:
Kiitän luottamuksesta ja mahdollisuudesta edustaa Päijät-Hämeen liittoa, maakuntaamme ja Suomea CPMR:n Itämerikomission hallituksessa sekä sen alaisessa liikennetyöryhmässä, jonka varapuheenjohtajaksi minut valittiin kaudelle 2025-2026.
Itämeren alueen geopoliittinen merkitys on kasvanut ja asettanut meidät valokeilaan etenkin Venäjän Ukrainaan kohdistuvan hyökkäyssodan myötä. On ensiarvoisen tärkeää tehdä yhteistyötä Itämeren vaikutuspiirissä olevien alueiden kesken muun muassa turvallisuuteen, liikenteeseen, talouteen, ilmastoon ja energiaan liittyvissä kysymyksissä.
Vahvalla yhteistyöllä niin alueiden välillä kuin EU:n sisällä voimme saada alueelliset tarpeemme kuulluksi ja vaikuttaa EU:n päätöksentekoon. Tähän työhön sitoudun ja annan mielelläni oman panokseni.
Liikennetyöryhmän varapuheenjohtajana haluan erityisesti edistää Euroopan laajuisen liikenneverkon (TEN-T) kehittämistä Suomen osalta, toimitusketjujen toimintavarmuutta, energiatehokkuutta ja siirtymistä vähäpäästöisempään liikenteeseen.
Sisämarkkinoiden kehittymisen sekä suomalaisen ja eurooppalaisen kilpailukyvyn kannalta vahva TEN-T -politiikka on tärkeää. Toimiva liikenneverkko ja hyvät yhteydet muihin EU-maihin edistävät investointeja kasvun ja työpaikkojen luomiseksi sekä vauhdittavat siirtymistä vähäpäästöisempään liikenteeseen.
Meiltä Päijät-Hämeestä löytyy merkittävää osaamista sähköiseen liikenteeseen liittyen. Lahden seudun sähköisen liikenteen klusterissa (Lahti GEM) toimii reilun 40 toimijan verkosto. Mukana ovat esimerkiksi LUT-yliopisto, LAB-ammattikorkeakoulu, Salpaus ja Lahden kaupunki. Klusteri tuottaa ratkaisuja raskaan liikenteen ja koneiden sähköistämiseen, vaihtoehtoisten polttoaineiden lataus- ja tankkauslaitteiden kehittämiseen sekä panostaa hiilineutraalin energiajärjestelmän kehittämiseen.
Uskon, että vahva päijäthämäläinen yhteistyö ja voimavarat edistävät työtämme niin maakunnallisten kuin kansallisten tavoitteidemme saavuttamiseksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna EkmanMaakuntahallituksen jäsen, CPMR:n Itämerikomission hallituksen jäsen, liikennetyöryhmän varapj.Päijät-Hämeen liitto / maakuntahallitus
Puh:045 175 1305johanna@johannaekman.fiAntti KalliomaaEdunvalvontajohtaja / Director of Public RelationsPäijät-Hämeen liitto
Puh:040 5477 157antti.kalliomaa@paijat-hame.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Päijät-Hämeen liitto
Maakuntavaltuusto hyväksyi Maakuntastrategian 2050+ ja tilinpäätöksen vuodelta 202418.6.2025 13:41:26 EEST | Tiedote
Päijät-Hämeen maakuntavaltuusto kokoontui kauden viimeiseen kokoukseensa 18.6.2025 Asikkalan Lehmonkärjessä. Valtuusto hyväksyi maakuntastrategian 2050+ sekä tilinpäätöksen vuodelta 2024.
Säde Tahvanainen valittiin kuntayhteistyöpäälliköksi Päijät-Hämeeseen17.6.2025 15:34:51 EEST | Tiedote
Päijät-Hämeen liiton kuntayhteistyöpäällikön vakinaiseen tehtävään on valittu KM Säde Tahvanainen Vantaalta. Hän aloittaa työnsä elokuun loppupuolella Päijät-Hämeen liitossa, johon hän siirtyy TSL:n asiantuntijan tehtävästä.
Maakuntahallituksen päätökset 10.6.202510.6.2025 16:11:19 EEST | Tiedote
Päijät-Hämeen maakuntahallituksen kevätkauden viimeisessä kokouksessa 10.6.2025 hallitus tarkensi maakuntastrategialuonnosta ja lähetti sen valtuuston hyväksyttäväksi. Maakuntahallitus kävi lähetekeskustelun luonnoksesta alueidenkäyttölaiksi ja oikeutti maakuntajohtajan antamaan käydyn keskustelun pohjalta lausunnon Ympäristöministeriölle.
Kulttuuripankki-verkkopalvelu laajenee Päijät-Hämeeseen6.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Kulttuuripankki on verkkopalvelu, joka kokoaa yhteen taiteen ja kulttuurin tekijät ja heidän tarjoamansa palvelut. Syksyllä 2025 julkaistava verkkopalvelu tuo näkyväksi taiteen ja kulttuurin tekijät useimmissa Suomen maakunnissa, myös Päijät-Hämeessä. Kulttuuripankkiin voivat rekisteröityä ammattimaiset taiteen- ja kulttuurintekijät. Heille palvelu lisää näkyvyyttä ja työmahdollisuuksia. Palvelu on maksutta kaikkien vapaasti käytettävissä .
Päijät-Hämeen jokaisessa kunnassa on nyt lainattava taidelaukku3.6.2025 15:43:47 EEST | Tiedote
Päijät-Hämeen jokaisen kunnan kirjastosta voi lainata maksutta taidelaukkuja, joilla voi kokeilla taiteen tekemistä. Osa laukuista soveltuu hyvin yksintyöskentelyyn, osa taas toimii paremmin ryhmässä. Päijät-Hämeen liitto toteutetti laukut hankkeessa, jonka tavoitteena on kehittää kuntien kulttuuritoimintaa ja edistää taiteen saavutettavuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme